Mówi się, że każda firma to … ludzie. Z mojej perspektywy tak właśnie jest, a zwłaszcza w szeroko pojętych „usługach”. Wydaje się jednak, że w Klubie Fitness widać to najlepiej. Dlaczego? Bo to właśnie w klubach fitness sprzedajemy usługi „niestandardowe”: pozytywną energię, klimat i świetną atmosferę! To tutaj zmęczeni po pracy klienci relaksują się i odpoczywają. Dlatego ani najnowszy sprzęt, ani najlepszy wystrój  nie są w stanie zastąpić obsługi. To personel stanowi serce każdego klubu fitness i tworzy jego niepowtarzalny klimat.

Dziś właśnie pracownikom Klubu Fitness chciałabym się przyjrzeć i przy okazji przedstawić ich pracę z innej, „niedocenionej” często perspektywy.

Recepcjonistka / Specjalista ds. Obsługi Klienta

„Muszą tylko wydawać karty i ładnie się uśmiechać” – słyszeliście to kiedyś? Często właśnie tak postrzegany jest  tzw. „Frontdesk”. Wiele osób nie wie, że to jedno z bardziej odpowiedzialnych stanowisk w Klubie.

Recepcja to wizytówka firmy

W sprzedaży często mówimy o tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Dlaczego? Ponieważ możemy je zrobić tylko jeden raz. Podobnie jest z wyrobieniem sobie opinii o miejscu, do którego przyszliśmy. To jakie będzie nasze pierwsze wrażenie zależy w znacznej mierze od „Recepcji”, a raczej ludzi, którzy ją tworzą. Dużo przyjemniej przychodzimy do miejsc, gdy już od progu wita nas miła, uśmiechnięta niż  nieprzyjemna i pozbawiona entuzjazmu. Pamiętajmy, że to nie lada wyzwanie. Każdy ma przecież „gorszy dzień”, a profesjonalny recepcjonist(k)a nam tego nie okaże. Nawet gdyby zachowanie klienta do tego zachęcało.

Organizacja pracy

Recepcja bardzo często wspiera Managera oraz Trenerów w działaniach operacyjnych oraz sprzedażowych.

Początkowo Dział Sprzedaży oraz Dział Obsługi Klienta (Recepcja) stanowił odrębne struktury Klubu. Aktualnie coraz częściej spotyka się  model hybrydowy. Recepcja zajmuje się nie tylko bierną obsługą klienta, ale także aktywną sprzedażą. Co to oznacza w praktyce?

  • Aktywne pozyskiwanie kontaktów/budowanie bazy
  • Kontakt telefoniczny/Mailowy
  • Prezentacja Klubu
  • Aktywna sprzedaż produktów i usług

Praca na recepcji to przepustka do pozostanie w branży fitness na długie lata. Coraz częściej Kluby wdrażają formę pionowego awansu w ramach swoich struktur, co dla młodych i zmotywowanych ludzi stanowi niepowtarzalną szansę rozwoju.

Instruktor zajęć fitness 

Instruktor to kolejna kluczowa postać na terenie Klubu. Czym się zajmuje? Z jakimi problemami się zmaga? Jak wygląda dzień instruktora fitness?

Joga, Zumba czy Body Combat… Kto z nas nie był na jednych z takich zajęć? Mimo, że są skrajnie od siebie różne, jest jedno co je łączy – instruktor zajęć fitness! Uśmiechnięty, zmotywowany, z ogromną dawką pozytywnej energii. Często to pasjonaci sportu i zdrowego stylu życia. Niejednokrotnie zrezygnowali z wygodnej 8-godzinnej pracy za biurkiem, aby motywować innych do podejmowania aktywności fizycznej.

Wbrew temu co możemy zaobserwować, to niezwykle odpowiedzialna i wyczerpująca praca. Instruktor stale musi dbać o swoją sprawność i aktywność fizyczną. Musi się szkolić i być na bieżąco z nowościami w branży. Rzadko kiedy jest związany z jednym klubem lub też w jego grafiku występują kilkugodzinne przerwy. W dużych miastach, nowej osobie ciężko przebić się przez instruktorów znanych i lubianych – tych, którzy zdążyli już wyrobić swoją renomę. Z racji braku stałej pracy często ich zarobki nie są „stabilne”, a drobna kontuzja jest w stanie wyeliminować na dłuższy czas z branży.

Jakie są zatem plusy? Pracę tę możemy traktować jako dodatkowe źródło zarobku i realizację swoich pasji, a to wartość nie do wycenienia.

Mam nadzieję, że przybliżyłam temat osób, które widujemy na naszej ulubionej siłowni. W następnym artykule wyjaśnię kim jest Manager Klubu i jakie pełni funkcję. Jesteście ciekawi?

Autor tekstu: Iwona Ositek

Polecamy także:

Sonda: Perspektywa właściciela klubu fitness po zniesieniu lockdown