źródło: materiały prasowe

Gospodarka o obiegu zamkniętym szacowana jest na 4,5 bln. dolarów. Sprzedaż używanego towaru oferuje coraz więcej marek. Ostatnio na ten sam krok zdecydowała się francuska sieć Decathlon. Chociaż zagraniczne oddziały rozwijają swoje programy od dłuższego czasu, dla Polski będzie to program pilotażowy.

Program Decathlon 2nd Life opiera się na sprzedaży w atrakcyjnych cenach produktów po testach, z ekspozycji, z niewielkimi uszkodzeniami wynikającymi z transportu lub zwróconych przez klientów. “Towar taki nie może być traktowany jako nowy, jednak po ponownym serwisie i sprawdzeniu stanu technicznego może ponownie trafić do sprzedaży” – wyjaśnił Business Insider rzecznik prasowy Decathlon Polska.

Decathlon “2nd Life” w całej Polsce

Program Decathlon 2nd Life dostępny jest obecnie dla klientów warszawskiego sklepu na Targówku, natomiast od lipca ma objąć pozostałe lokalizacje w Polsce. Przystąpienie do systemu gospodarki o zamkniętym obiegu ma chronić środowisko zmniejszając ilość odpadów oraz emisję CO2. Odnawianie produktów pomaga także wydłużyć ich żywotność.

Jak zaznacza brytyjski oddział Decathlon, w którym funkcjonuje program 2nd Life, ma on na celu także umożliwić większej liczbie osób prowadzenie zdrowego i aktywnego życie.

Eleganckie cytaty

Uważamy, że przyjemność i korzyści płynące ze sportu powinny być dostępne dla każdego, niezależnie od pochodzenia. Second Life umożliwia nam dostarczanie produktów po obniżonych cenach i dostęp do sprzętu, który może nie być już oferowany jako nowy.

W Wielkiej Brytanii zastosowano cztery oznaczenia produktów sprzedawanych w ramach ww. programu. Oznaczenia literami od A do D dają odpowiednio rabat od 10 do 40%. Wszystkie produkty zostają objęte gwarancją taką samą jak nowa rzecz.

“Decathlon Occasion”

Francja, skąd pochodzi sieć Decathlon, wdrożyła jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązanie pod nazwą “Decathlon Occasion”. Poprzez stronę internetową możemy oglądać interesujące nas produkty, a następnie odebrać je w wybranym punkcie. Istnieje także możliwość odsprzedania swojego sprzętu sportowego, którego już nie używamy. Należy wówczas przynieść go do sklepu stacjonarnego, gdzie zostanie wyceniony, a następnie odebrać kupon o tej samej wartości do sklepów sieci Decathlon lub wybrać przelew należnej kwoty na konto bankowe.

Jednym z głównych założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest wielokrotne wykorzystanie tych samych surowców zamiast ciągłego zwiększania produkcji. Dlatego można sądzić, że już wkrótce coraz więcej firm zdecyduje się na takie same rozwiązania w trosce o środowisko.

W branży fitness od dawna obserwujemy zainteresowanie sprzętem regenerowanym, który obok oferty nowych produktów stanowi ogromny potencjał producentów i dystrybutorów wyposażenia siłowni i klubów fitness.