photo: SFIO CRACHO /Fotolia

Jak zostać managerem SPA?

Trudno jest jednoznacznie i treściwie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule mojej dzisiejszj publikacji. Wiele osób zadaje mi pytanie dotyczące tego, jak jak powinna przebiegać ich kariera, aby mogli skutecznie i efektywnie zarządzać ośrodkami SPA.

Kwalifikacje to podstawa

Zacznijmy od podstaw, czyli od kwalifikacji, które są niezbędne, aby mieć wiedzę dotyczącą sposobu organizacji zespołu SPA. Nie ma możliwości, aby manager nie miał pojęcia o tym, jak wykonuje się zabiegi, jakie mogą wystąpić realne niebezpieczeństwa podczas pracy z klientem i nie potrafi obiektywnie ocenić pracy swojego zespołu, tym bardziej nie może liczyć na o autorytet wśród współpracowników. Z moich obserwacji wynika, że często w branży występują sytuacje podczas, których obiektem wellness zarządzają osoby z zewnątrz. Wyobrażenie o tej branży oczami klienta, jest inne niż osoby zarządzającej SPA i zupełnie inne wyzwania, z jakimi trzeba się zmierzyć.

Doświadczanie

Doświadczenie jest bardzo potrzebne i to najlepiej na stanowiskach liniowych w SPA. Doświadczony terapeuta czy instruktor bardzo dobrze wie jakie zadania na nim ciążą i jakie oczekiwania spoczywają na nim. Zna branżę i może przewidzieć pewne zdarzenia, z jakimi będzie musiał sobie poradzić w pracy na tym stanowisku. Doświadczenie jest niezbędne do weryfikacji i oceny współpracowników, których niekiedy trzeba zrozumieć i wejść w ich „skórę”, aby nie oczekiwać rzeczy, które są nierealne do wykonania. Nie ma nic bardziej demotywującego, jak stawianie celów, które są nierealne do wykonania, to jest destrukcja zespołu, a nie  motywacja.

Umiejętności

Umiejętności z zakresu zarządzania oraz predyspozycje do roli lidera są równie cenne. To jest cecha osobowościowa, którą nie każdy posiada i nie zawsze można się tego nauczyć. Bycie liderem jest swoistym talentem, który dostaje się w genach. Znam wiele zdolnych osób z bardzo szeroką wiedzą, które nie radzą sobie w obszarze zarządzania i świadomie nie chcą aplikować na takie stanowiska. Istotnym elementem zarządzania jest wiedza ekonomiczna, jaką manager SPA musi posiadać. Najlepszy lider, który nie będzie potrafił analizować wyników finansowych jest skazany na niepowodzenie, jeśli zarządzany przez niego biznes będzie przynosił straty.

Ścieżka kariery managera SPA to złożony temat. Doświadczenie w branży fitness jest bardzo cenne, ale może być niewystarczające do zarządzania obiektami SPA& Wellness. Pracodawcy z reguły stawiają na kosmetologów albo fizjoterapeutów, a specjalistów fitness obsadzają w roli szefów siłowni. Ma to miejsce zwłaszcza w dużych kompleksach hotelowych. Manager SPA  powinien być bardzo wszechstronny, doskonale wykształcony także na szkoleniach managerskich i do tego być praktykiem.

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.