Przyznane w 2020r. subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju czas rozliczyć. Większość firm, która skorzystała z pomocy w ramach tarczy finansowej 1.0 może liczyć na całkowite lub częściowe jej umorzenie. Problemem staje się jednak kwestia odprowadzenia podatku od umorzonej kwoty.

Do dzisiaj Ministerstwo Finansów nie podjęło odpowiednich działań, które uregulowałyby tę kwestię. Na prośbę Krajowej Izby Doradców Podatkowych termin umarzania subwencji został przesunięty z 31 maja na 1 czerwca, aby przedsiębiorcy ewentualny podatek dochodowy mogli rozliczyć w lipcu.

“Firmy, którym umorzyliśmy częściowo lub całkowicie subwencje z Tarczy PFR 1.0, nie zapłacą podatku w czerwcu. Zrobiliśmy to na prośbę i po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów, właśnie po to, by przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencje w kwietniu 2020 r. i umarzali je w maju tego roku nie mieli obowiązku podatkowego w czerwcu” – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Zaznaczył także, że podobnie jak przedsiębiorcy, tak samo PFR oczekuje na decyzję ze strony Ministerstwa Finansów o zwolnieniu z tego obowiązku lub też nie beneficjentów przyznanej pomocy.

Podatek od umarzanych subwencji – komentarz MF

Problem jest o tyle istotny, że nadal część podmiotów boryka się z trudnościami finansowymi, a przygotowanie na dodatkowy wydatek staje się kolejnym obciążeniem dla firmy. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, kiedy przedsiębiorcy otrzymają konkretne informacje: 

“Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął umarzanie subwencji finansowych od 1 czerwca br. W związku z tym termin na rozliczenie ewentualnego podatku dochodowego od bezzwrotnej pomocy z Tarczy Finansowej PFR upłynie najwcześniej 20 lipca br. Decyzja w sprawie podatku od umorzonej części subwencji z PFR zostanie ogłoszona przed upływem tego terminu” – otrzymaliśmy w przesłanym do nas komentarzu.

Szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Adam Mariański zasugerował inne rozwiązanie obecnego problemu: „Być może najszybszym sposobem dla osiągnięcia neutralności podatkowej umorzenia subwencji byłoby wydanie w ramach delegacji ustawowej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dla podatników do czasu wprowadzenia rozwiązań ustawowych” .

Z tarczy PFR udało się skorzystać 15% firm sektora fitness. Otrzymały one niecałe 380 mln złotych. Z kolei z tarczy 6.0, o wsparcie z której mogło starać się 85% podmiotów branży, wypłacono im ok. 46 mln zł.