Podsumowanie działań PZKFiTS

Według „Fitness Industry Analysis 2017” na świecie działało 200 000 siłowni i klubów fitness, w których ćwiczyło 162 milionów stałych członków. Ten rynek generował przychody w wysokości 85,2 miliardów USD. W sobotę, 2 czerwca 2018 r, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, obradował VII Krajowy Zjazd Delegatów PZKFiTS. Był to zjazd sprawozdawczo-wyborczy, kończący kadencję 2014-2018. PZKFiTS ma już na swoim koncie 1722 medale. Paweł Filleborn został wybrany na IV kadencję na stanowisko wiceprezydenta EBFF oraz po raz kolejny został Prezesem PZKFiTS. W przyszłym roku Związek będzie obchodził swoje 30-lecie.

Paweł Filleborn wybrany na IV kadencję

Polscy działacze piastują ważne funkcje w organach IFBB i EBFF. Na Kongresie Wyborczym IFBB jesienią 2014 r, prezes PZKFiTS Paweł Filleborn wszedł do Rady Wykonawczej IFBB, obejmując na trzecią już kadencję prestiżową, ważną funkcję przewodniczącego Komisji Sędziowskiej. Oprócz prowadzenia zawodów najwyższej rangi, Prezes osobiście uczestniczy w szkoleniach prowadząc seminaria dla sędziów klasy międzynarodowej na wszystkich kontynentach.

 

Na tegorocznym Kongresie wyborczym Europejskiej Federacji (EBFF), który odbył się w połowie maja br. w Santa Susanna,  delegaci z 46 krajów ponownie obdarzyli zaufaniem Pawła Filleborna, wybierając go na stanowisko wiceprezydenta EBFF na czwartą kolejną kadencję. Wiceprezes PZKFiTS, Andrzej Michalak, objął po raz trzeci kierownictwo Komisji Prasowej EBFF. Kolejni polscy działacze: Jan Lewandowski i Arkadiusz Kempiński prowadzą sekretariaty na największych imprezach międzynarodowych, jak mistrzostwa świata, Europy czy Arnold Classic. Jak czytamy w komunikacie nr 8/2018 wydanym przez PZKFiTS, jest to gwarancją, że wszystko będzie przygotowane na czas i z należytą starannością.

Innym przejawem aktywnej działalności PZKFiTS na arenie międzynarodowej  są sędziowie PZKFiTS. W minionej kadencji troje polskich sędziów uzyskało uprawnienia sędziego międzynarodowego IFBB. Są to: Artur Sidoruk, Agnieszka Nawrocka i Tomasz Śniatała. Natomiast w trójboju siłowym czterech sędziów uzyskało I klasę międzynarodową IPF: Radosław Grzechnik, Łukasz Kazimierczak, Wiesław Tochaczek, Mirosław Łukasiuk.

Trzeba przyznać, że działamy w korzystnych czasach dla naszych dyscyplin sportu: zarówno w Polsce jak i na świecie obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania sportami sylwetkowymi i siłowymi, czemu sprzyja pokojowy rozwój i bogacenie się społeczeństw, szczególnie w obszarze Europy Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Według „Fitness Industry Analysis 2017” na świecie działało 200 000 siłowni i klubów fitness, w których ćwiczyło 162 milionów stałych członków. Ten rynek generował przychody w wysokości 85,2 miliardów USD. To najlepiej świadczy o popularności i skali rozwoju kulturystyki i fitness. Szacuje się, że w Polsce działa obecnie 2800 siłowni i klubów fitness, w których regularnie ćwiczy blisko 3 mln osób (wg. CeSport.eu). Ten rynek generuje przychody powyżej 1 miliarda euro rocznie. – czytamy w komunikacie nr 8/2018 wydanym przez PZKFiTS.

Bogaty dorobek medalowy PZKFiTS

W minionej kadencji (20.06.2014 – 01.06.2018), PZKFiTS wzbogacił swoje medalowe konto w kulturystyce i fitness o 106 medali (31 złotych + 42 srebrne + 33 brązowe) z ME i MŚ. Łącznie, dorobek medalowy Związku w kulturystce i fitness wzrósł do 427 medali (137 + 149 + 141). – W minionej kadencji nasi sportowcy wielokrotnie wygrywali kategorię „overall” w której spotykają się mistrzowie ze wszystkich kategorii. Mogą się nimi pochwalić: Katarzyna Dudek , Bogdan Nowakowski ,Rafał Tasiemski , Radosław Słodkiewicz, Marcin Łopucki – czytamy w komunikacie 8/2018 wydanym przez PZFiTS.

Sukcesy odnieśli również reprezentanci w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc: 118 złotych, 87 srebrnych i 80 brązowych medali budzi respekt. Łącznie zawodnicy trójboju i wyciskania zdobyli w minionej kadencji 285 medali, a w całej historii Związku – 1259 medali.

KULTURYSTYKA I FITNESS: DOROBEK MEDALOWY PZKFiTS
z Mistrzostw Świata i Europy w kadencji 20.06.2014 – 01.06.2018

MISTRZOSTWA ŚWIATA

MISTRZOSTWA EUROPY

Złote Srebrne Brązowe Złote Srebrne Brązowe
2014 1 9 6        –
2015 4 1 1 3 6 3
2016 2 5 5 6 2 3
2017 5 6 7 4 3 3
2018 6 10 5
Razem: 12 21 19 19 21 14

orobek medalowy juniorów i seniorów trójboju siłowego i wyciskania leżąc
w okresie 2014-2018:

Zawody Medale Trójbój siłowy Wyciskanie leżąc Razem
Mistrzostwa Świata, The World Games Złote 11 46 57
Srebrne 4 30 34
Brązowe 11 34 45
Mistrzostwa Europy, Puchar Europy Złote 27 30 57
Srebrne 35 17 52
Brązowe 22 11 33
Uniwersytecki Puchar Świata Złote 4 4
Srebrne 1 1
Brązowe 2 2
                      Razem       117 168 285

To właśnie sukcesy naszych zawodników i zawodniczek pociągają za sobą coraz większą popularność naszych sportów w społeczeństwie, co widać nie tylko w rosnącej liczbie centrów fitness, ale także na największych targach sportowych, na których nasze imprezy stanowią gwóźdź programu i są oblegane przez kibiców. – czytamy dalej w komunikacie.

Zawody PZKFiTS na imprezach sportowych

W roku PZKFiTS włączył się do organizacji  imprez rankingowych IFBB, jaką jest seria Diamond Cup. Inauguracja nastąpiła w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w pobliżu słynnego „Spodka”. Pula nagród finansowych dla zawodników wynosiła 10 000 EUR. Impreza zgromadziła 270 zawodników z 22 krajów. W tym roku liczba tych imprez w Polsce wzrosła do trzech. Pierwsza już odbyła się w drugiej połowie maja na targach Go Active Show organizowanych w podwarszawskim Nadarzynie. Kolejne czekają nas na największych targach fitness&wellness w Europie Środkowo-Wschodniej FIWE – Fitness Trade Show w Warszawie , które odbędą się w dniach 21-23 września i targach Fitlife Expo w Katowicach w październiku. Na koniec Mistrzostwa Świata w Fitness w Białymstoku (26-28 października w Operze Podlaskiej), które zakończą się uroczystym galą, z podsumowaniem wyników IFBB World Ranking 2018 i wręczaniem nagród dla 10 najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych konkurencjach.

PZKFiTS co roku realizuje pełen kalendarz imprez krajowych w kulturystyce, fitness i trójboju siłowym. Kalendarz ten jest cały czas rozbudowywany poprzez włączanie nowych imprez. Obecnie rozgrywane są następujące rodzaje mistrzostw Polski:

– Mistrzostwa Polski w Fitness

– Mistrzostwa Polski w Kulturystyce

– Mistrzostwa Polski w Dzieci w Fitness

– Mistrzostwa Polski Szkół Ponadpodstawowych w Kulturystce i Fitness

– Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness

– Uniwersyteckie Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness

– Mistrzostwa Polski w Kulturystyce Osób Niepełnosprawnych na Wózkach

– Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów oraz Weteranów w Trójboju Siłowym

– Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów oraz Weteranów w Trójboju Siłowym Klasycznym

– Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów oraz Weteranów w Wyciskaniu Leżąc

– Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów oraz Weteranów w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym

W kadencji 2014-2018 w rywalizacji sportowej brało udział 120 klubów sportowych zrzeszonych w PZKFiTS i kilka tysięcy zawodników

Wybory Zarządu PZKFiTS

Po wysłuchaniu Sprawozdania Finansowego i opinii biegłego rewidenta oraz rzeczowej dyskusji, Komisja Rewizyjna postawiła wniosek o udzielenie ustępującemu Zarządowi absolutorium i wniosek ten został poparty przez delegatów. Uznano, że Związek prowadzi korzystną politykę finansową, coroczna dotacja z Ministerstwa Sportu utrzymuje się na podobnym poziomie, fundusze własne rosną z roku na rok, Związek posiada stałego sponsora generalnego (firma SFD) oraz dynamicznie rozwija się współpraca z organizatorami największych targów branży fitness w Polsce.
W końcowej części Zjazdu odbyły się wybory do władz PZKFiTS na nową kadencję. Wszystkie wybory odbywały się w trybie tajnym a wybrani do władz kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

Pełny skład nowego Zarządu PZKFiTS został przedstawiony w komunikacie.

Zobacz także: