Branża fitness to szeroka gałąź gospodarki. Zrzesza nie tylko kluby, dostawców i operatorów zewnętrznych, ale także firmy takie jak GRUPA IC, które organizują targi branżowe zapewniając przestrzeń do rozwoju innych brandów i czerpania inspiracji. Jak wyglądał rok 2020 u organizatora m.in FIWE Fitness Trade Show?

Rok 2020 był inny niż wszystkie. Jakie działania podjęli Państwo, aby zminimalizować skutki pandemii Covid-19 ?

Rok 2020 w planach GRUPY IC zapowiadał się bardzo intensywnie. Zwiększenie organizowanych eventów z 20 rocznie do aż 38, stworzenie 5 nowych portali biznesowych oraz utworzenie działu IC Marketing zapewniającego pełną obsługę marketingową firm zewnętrznych.

W myśl za tymi planami, ruszyły ogromne inwestycje. Od zmiany biura (600 mkw nowej powierzchni dla naszego zespołu), aż po stworzenie całej struktury IT i idące za tym wszystkim nowe miejsca pracy.

Przetrwaliśmy wiosenny lockdown, jednak nie obeszło się bez strat finansowych oraz redukcji zaplanowanych eventów, na co nie mieliśmy żadnego wpływu.

W okresie letnim przystąpiliśmy do ofensywy z wiarą, że jesień okaże się lepsza. Udało się zrealizować eventy wrześniowe, lecz wiele imprez planowanych na późniejsze daty zostało odwołanych lub przeniesionych.

Obecnie mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że utrzymaliśmy się na rynku  i świadczy to o sile firmy jak i o jej stabilności.  Przetrwaliśmy bez finansowania zewnętrznego przez rok czasu z pandemią, przez którą rząd zablokował organizację eventów na wiele miesięcy.

Realizacją jakich projektów/inwestycji możecie się Państwo pochwalić w roku 2020?

Oprócz zmian jakie wcześniej wspomniałem, udało nam się zrealizować projekty z zakresu branż:

  • Fitness: KONGRES FEM/KONFERENCJA PEI/FIWE FITNESS TRADE SHOW
  • E-commerce: E-TRADE SHOW
  • Targi z zakresu franczyzy, rehabilitacji, mody, a także liczne kongresy edukacyjne dla działów handlowych, dyrektorów zarządzających oraz marketing managerów

W jakim stopniu byliście Państwo w stanie zrealizować plan założony na ten rok ?

Udało się zrealizować plan w 30%, więc możemy sobie wyobrazić jakim wyzwaniem było utrzymanie firmy na rynku, gdzie cała infrastruktura była przygotowana do organizacji 3 razy większej ilości projektów.

Czy dostrzegacie Państwo pozytywne strony, dla swojej działalności, w związku z „nową rzeczywistością” jaka nas zastała?

Pandemia zweryfikowała nasz rynek. Pozwoliła przetrwać firmom, których model biznesowy był na to przygotowany. Widzimy, jak zniknęli organizatorzy eventów oferujący ceny dumpingowe, ale nie idące za tym wartości biznesowe dla wystawców i odwiedzających. Nam w tym czasie udało się pozyskać wielu świetnych specjalistów do stałej współpracy, co wcześniej nie było możliwe, gdyż tworzyli wielkie projekty w konkurencyjnych firmach.

Jakie perspektywy dla swojego biznesu widzicie Państwo na rok 2021?

Szykujemy jako odbicie się od krytycznej sytuacji, ofensywną strategię na rok 2021 w postaci 6 serwisów B2B, rozwoju IC Marketing jak i 40 eventów zaczynając od kwietnia 2021.

Wyczuwamy wielki głód projektów biznesowych na rynku eventowym. Liczymy na trzykrotny wzrost obrotów względem roku 2019 i 3,5 razy większy w stosunku do roku obecnego.

Jakie trendy przewidują Państwo dla branży fitness na rok 2021?

Przewiduję od września 2021 odbicie się branży, a więc po długo już wtedy trwającym procesie szczepień. Po okresie wakacyjnym powrót osób do klubów fitness, nie tylko tych, którzy utrzymywali aktywność przed i w trakcie COVID-19, ale również tych, którzy po roku 2020 będą planowali zadbać o zdrowie.

Myślę, że będzie to pierwszy miesiąc bardzo dużych wzrostów zarówno dla klubów fitness, dostawców sprzętu i bardzo duży rozwój sektora suplementów.

Dziękuję za rozmowę!

Polecamy także:

Podsumowanie roku 2020 w firmie Benefit Systems