Przełomowy rok 2020 dobiega końca. Trwająca pandemia zweryfikowała modele biznesowe wielu firm oraz ich założenia. Jak w tym czasie poradziła sobie firma OK System, jakie zmiany wprowadzono i jakie projekty udało się zrealizować? Zapraszamy na krótką rozmowę!

Rok 2020 był inny niż wszystkie. Jakie działania podjęli Państwo, aby zminimalizować skutki pandemii Covid-19 ?

Faktycznie, rok 2020 mocno odcisnął swoje piętno na wielu branżach i wpłynął na różne aspekty naszej działalności. Przede wszystkim skupiliśmy się na bezpieczeństwie naszych pracowników (praca zdalna), jak i na utrzymaniu zatrudnienia.

Ponieważ pandemia na pewien czas wstrzymała działalność branży sportowej, postawiliśmy na rozwiązanie, które miało odpowiedzieć na potrzeby naszych użytkowników niezależnie od warunków epidemicznych. Stworzyliśmy platformę OK System online, która umożliwia skorzystanie z biblioteki treningów nakierowanych na różne cele treningowe – od spalania, przez wzmacnianie, na wyciszeniu i relaksie kończąc. Oprócz tego platforma oferuje treningi live prowadzone przez naszych Partnerów – grafik zajęć na żywo jest pełen ciekawych opcji dostosowanych do treningów w warunkach domowych.

Dodatkowo, jest to możliwość wsparcia naszych obiektów partnerskich, które w tym trudnym czasie mogły utrzymać kontakt ze swoimi klubowiczami lub pozyskać kolejnych.

Inną zaletą OK System online jest ogrom wiedzy, która znajduje się w dostępnych tam materiałach. We wsparciu Partnerów  przygotowaliśmy dużo ciekawych porad i filmów, które pomogą uśmierzyć np. ból pleców, a także odpowiedzieć na pytanie co ugotować na obiad, gdy już brak pomysłów.

Realizacją jakich projektów/inwestycji możecie się Państwo pochwalić w roku 2020?

Naszym największym projektem w obszarze sportu i rekreacji w czasie pandemii był OK System online. Platforma cały czas się rozwija i pojawiają się na niej nowe treści i treningi live.
Poza tym rozpoczęliśmy prace związane z wdrożeniem kodów QR, które docelowo mają zastąpić system rejestracji wejść do obiektów poprzez wysyłkę sms. Wierzymy, że usprawni to proces rejestracji wejść do klubów i będzie korzystną zmianą nie tylko dla klubowiczów, ale i dla obiektów współpracujących z nami.
Przed nami także największe wyzwanie, do którego przygotowujemy się już od kilku miesięcy – już niedługo ogłosimy szereg zmian, które mają na celu zwiększenie konkurencyjności naszej marki na rynku.

W jakim stopniu byliście Państwo w stanie zrealizować plan założony na ten rok ?

Musieliśmy dostosować się do nowych realiów spowodowanych sytuacją epidemiczną i zmodyfikować również swoje założenia na ten rok. Zareagowaliśmy szybko i postawiliśmy na rozwój nowej usługi – platformy OK System online – która skupiła naszą uwagę i, siłą rzeczy, zajęła priorytetowe miejsce na liście naszych tegorocznych planów.

Czy dostrzegacie Państwo pozytywne strony, dla swojej działalności, w związku z „nową rzeczywistością” jaka nas zastała?

Bardzo korzystną zmianą, czy wręcz trendem, jest przykładanie przez firmy większej wagi do kwestii szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, a także kontynuacja promocji aktywności fizycznej jako sposobu na lepsze zdrowie. Rozwijająca się oferta benefitów pozapłacowych w obszarze sportu i rekreacji od Medicover i OK System wpisuje się w ten kierunek. Wierzymy, że to, co oferujemy pracownikom na platformie OK System online, stanie się niebawem standardem w każdej firmie stawiającej na holistyczny rozwój pracowników.

W ramach oferty Medicover jesteśmy w stanie zaproponować kompleksowy pakiet benefitów pozapłacowych, którego ważną i znaczną częścią jest obszar profilaktyki opartej o aktywność fizyczną, relaks i rozrywkę. Jesteśmy integralną częścią idei Zdrowej Firmy, która opiera się o holistyczne podejście do pacjenta i podkreśla rolę obszarów takich jak zdrowie psychiczne, dieta czy sport w utrzymaniu dobrego zdrowia.

Jakie perspektywy dla swojego biznesu widzicie Państwo na rok 2021?

Mamy bardzo ambitne plany na nadchodzące miesiące. Chcemy jeszcze bardziej podkreślić nasze skupienie na ofercie opartej o zdrowie i roli aktywności fizycznej w naszym życiu. Sport i aktywna rozrywka wpływa przecież nie tylko na naszą siłę czy kondycję, ale też na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jest to sposób na zredukowanie stresu (a tego mieliśmy pod dostatkiem w mijającym roku), wzmocnienie odporności czy podtrzymanie kontaktów społecznych (w granicach wyznaczonych przez obowiązujące obostrzenia).
Skuteczna ochrona zdrowia nadal pozostaje w centrum naszej aktywności, dlatego też będziemy dalej wspierać ideę Zdrowej Firmy – czyli usług dla sektora B2B opartych o holistyczne podejście do zdrowia pracowników.

Pomimo, iż obecnie wśród zespołów HR kładziony jest duży nacisk na rozwiązania online, które pozwolą pracownikom skorzystać z usług sportowych lub wellbeing’owych na odległość, to po tak wielu miesiącach ograniczeń w funkcjonowaniu widzimy też dużą potrzebę powrotu do normalności, do wizyt na siłowni, do wychodzenia z domów. Dlatego też planujemy konsekwentnie powiększać liczbę współpracujących z nami placówek, aby każdy nasz Użytkownik miał w czym wybierać i czuł, że ilość i różnorodność dostępnych usług jest dla niego bardzo atrakcyjna.

Jakie trendy przewidują Państwo dla branży fitness na rok 2021?

Uważamy, że utrzyma się trend przykładania większej wagi do zdrowia psychicznego. Jest to bardzo dobry trend i mamy nadzieję, że temu tematowi przypisana zostanie adekwatna waga – zarówno w świecie biznesu, jak i w codziennym życiu.  Prognozujemy, że zapotrzebowanie na zajęcia typu mind&body, sesje relaksacyjne, oddechowe, mindfullness lub po postu zajęcia wspomagające obniżenie stresu nadal będą poszukiwane.

Oczywiście, na obniżenie poziomu stresu może wpłynąć dowolna aktywność fizyczna, jednak na pewno większy nacisk będzie kładziony na zdrowotny aspekt sportu – czy to w znaczeniu zdrowia psychicznego czy jako ważny element profilaktyki zdrowotnej. Połączenie zdrowego odżywiania i regularnego ruchu powinno stać się naszym nawykiem, który wzmocni nasz organizm i pomoże zapobiegać chorobom. Ten trend się utrzyma – sport nie tylko dla samego sportu, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Również ważną zmianą, która, zapewne zostanie z nami na dłużej, jest przykładanie większej wagi do kwestii bezpieczeństwa i higieny. Obiekty sportowe muszą zapewniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Powszechne regularne dezynfekowanie powierzchni, zachowanie odstępów między ćwiczącymi czy przynoszenie własnych ręczników to już standard, który ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!