Rynek fitness nieustannie się zmienia. To nie jest już ten sam rynek co 5–6 lat temu. Nowoczesne technologie, które w coraz większym stopniu wyznaczają kierunek rozwoju branży, stają są wyzwaniem, ale także dużą szansą dla klubów fitness w przyciąganiu do nich i aktywności fizycznej młodego pokolenia Z. Tylko od nas zależy, jak to wykorzystamy. Należy mieć na uwadze, że ważna będzie elastyczność oraz umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby młodego pokolenia. Wielu menedżerów klubów już teraz głowi się co zrobić, aby przyciągnąć pokolenie C do swoich klubów i jak je w nich utrzymać.

Charakterystyka pokolenia Z 

„Zetci” (a czasami C, iGen albo XD) „iGeneration” „digital natives”, „digital X”, czyli dzieci pokolenia X, to pokolenie urodzone po 1995 roku, które wychowało się z telefonem w ręku (50 proc. z nich przyznaje, że jest uzależnione od telefonu). Z raportu Criteo wynika, że w Polsce ich liczba szacowana jest na ok. 9 milionów, co stanowi ok. 23,5 proc. populacji kraju.

Jest to grupa, która dorastała w otoczeniu takich gigantów jak Apple, Facebook czy Google i na razie jest najlepiej dopasowanym cyfrowo pokoleniem w historii. Ma to wpływ na jego cechy charakterystyczne, albowiem u jego podłoża leży ogromne zrozumienie świata internetu i dostępu do informacji. Wielu z nich zanim nauczyło się czytać i pisać, już umiało korzystać z internetu. Są bardzo pragmatyczni i mają jasno sprecyzowane, racjonalne oczekiwania wobec nowych technologii – traktują je funkcjonalnie. Dla nich nowinki technologiczne to narzędzie służące do osiągania konkretnych celów. Wykorzystują je bardzo sprawnie m.in. w kreowaniu wizerunku w mediach społecznościowych, co świadczy o tym, że są doskonałymi PR-owcami i do perfekcji opanowali kreowanie swojej marki. Bez większego skrępowania relacjonują swoje życie w mediach społecznościowych (72 proc. z nich spędza przynajmniej 2 godz. dziennie na kanałach So- Me), co dla innych pokoleń byłoby nie do pomyślenia.

Życie towarzyskie online 

Generacja Z prowadzi życie towarzyskie głównie onlinie. Onlinowa rzeczywistość jest dla nich równie naturalnym „miejscem spotkań”, jak ta realna. Pragną być częścią „pewnej społeczności”, wykluczenie z niej jest dla nich bardzo bolesne. Chcąc zbliżyć się do przedstawicieli pokolenia Z, powinniśmy starać się szukać kontaktu z nimi w ich naturalnym środowisku, inwestować w rozwój kanałów social media (Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram itp.) i tworzyć boty na Messengerze, które w szybki i wygodny sposób pomogą utrzymać z nimi kontakt. Świetnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie grupy fanów na Facebooku lub stworzenie grupy w klubie wokół konkretnych zajęć czy trenera. Dzięki takim zabiegom jesteśmy w stanie stworzyć bezpośrednią relację z XD, poznać ich potrzeby i oczekiwania.

Wchodząc w interakcję z tą młodą grupą klientów na portalach społecznościowych, należy mieć na uwadze, że liczy się dla nich szybkość reakcji. Chcą mieć odpowiedź natychmiast. Wynika to z tego, że nie lubią się nudzić, wszystko jest tu i teraz (pokolenie instant). Zdigitalizowana rzeczywistość nauczyła ich, że gdy czegoś chcą, dostają to od razu. Gdy pragną poćwiczyć, wchodzą na YouTube’a i szukają treningu np. z Ewą Chodakowską, natomiast gdy czegoś nie wiedzą, wyciągają smartfona i wyszukują w internecie.

Samouki, ważne jest edukowanie 

Internet jest dla nich skarbnicą wiedzy. Wyszukują w nim to, co jest najistotniejsze i co ich fascynuje. Przydatne zdają się poradniki i tutoriale na YouTubie, tematyczne fora i strony internetowe, które chętnie skupiają uwagę wokół społeczności zainteresowanej danym tematem. Cenią praktyczne wskazówki, informacje dostarczające wiedzy ogólnej oraz inspirującej, mającej wpływ na rozwój ich stylu życia. Bardzo chętnie je udostępniają wśród znajomych. Według National Retail Federation,

Gen Z „lubi uczestniczyć w procesie tworzenia danego produktu i jest bardziej skłonna do dzielenia się opiniami i sugestiami dotyczącymi ulepszania produktów danej marki, w porównaniu z innymi pokoleniami”. Mając to na względzie, treści, które przygotowujemy do komunikacji z nimi, muszą nieść wartość dodaną i być angażujące. Powinny być oryginalne, konkretne, rzucające się w oczy, ale nie nachalne. Najlepiej, aby były zgodne z ich wartościami, wówczas prawdopodobieństwo szerowania contentu wśród znajomych „Zetek” zwiększa się, co daje nam organiczny zasięg i możliwość dotarcia do potencjalnych klientów.

Doskonałym sposobem dotarcia do tego pokolenia są krótkie formy audiowizualne. Dlaczego nie nagrać filmików edukacyjnych z naszymi trenerami czy instruktorami fitness? Możemy umieścić je na stronie klubu i co tydzień pokazywać np. filmik z ćwiczeniami na klubowym Facebooku. Możemy je także umieszczać na YouTubie czy Instagramie. Rozważyłabym również dodanie do nich napisów, zamiast głosu, tak, aby było łatwiej zapoznać się z informacjami zawartymi w filmiku. Świetnie sprawdzają się krótkie wywiady na żywo czy relacja online z treningu w klubie fitness z ulubioną trenerką.

Multitaskowi

Postmillenialsi to przede wszystkim pokolenie multitaskowe, które w jednym czasie wykonuje kilka czynności naraz, a technologia tylko im w tym pomaga. Mając to na uwadze, warto rozważyć przygotowanie aktywacji konsumenckiej dla tej grupy klientów, która efektywnie zaangażuje ich na kilku kanałach komunikacji równocześnie. Za przykład może posłużyć case Adidas Tubular, gdzie marka w tym samym czasie oczekiwała obecności użytkowników na Snapchacie, Instagramie oraz Facebooku. Wymaga to pomysłowości i konsekwencji działania.

Wiarygodność i autentyczność, bardzo łatwo ich stracić 

Generacja Z to wymagający konsument, dla którego ważna i marka sama w sobie, ale i cena. Nie będzie ona miała dla niego tak dużego znaczenia tylko wtedy, gdy ktoś ze znajomych lub przyjaciół poleci nasz klub. Jest to istotna wskazówka dla właścicieli klubów, aby dbali o swoich klientów, gdyż AKCJA REKOMENDACJA ma tu ogromne znaczenie przy pozyskiwaniu nowych klientów.

Jednocześnie powinniśmy mieć na uwadze, że pokolenie C jest bardzo lojalne do momentu, kiedy dany klub ma mu „coś wartościowego do zaproponowania”, jego wartości są odzwierciedleniem osobowości i wartości danej „Zetki”. Dla tego pokolenia lojalność jest umową społeczną, gdzie ja jestem w porządku dla Ciebie, ale Ty też musisz być w porządku dla mnie. Obie strony z tej umowy powinny się wywiązać, w przeciwnym razie następuje utrata zaufania i drogi się rozchodzą. Ma to miejsce m.in. w takich przypadkach, kiedy: podwyższamy cenę karnetu, nagle zaczyna brakować miejsc na ulubione zajęcia fitness lub znikają one z grafiku zajęć, zwalniamy najlepszego instruktora czy jest brudno na terenie klubu. Powinniśmy pamiętać, że ta grupa jest wyczulona na fałsz, dlatego ważna jest wiarygodność i autentyczność przy kreowaniu marki klubu. Odbudowanie zaufania wśród grupy tych klientów jest bardzo trudne, a zarazem kosztowne. Dobrym pomysłem na zbudowanie wiarygodności i autentyczności jest bycie klubem społecznie odpowiedzialnym przez takie działania, jak: dbanie o kwestie środowiskowe, uczestniczenie w akcjach charytatywnych czy bycie wyczulonym na nierówności rasowe, płciowe lub dochodowe.

Consumer experience jako przewaga konkurencyjna nad innymi klubami

Zebranie wszystkich istotnych informacji na temat pokolenia Z, m.in. takich, jak: kim są? skąd się dowiedzieli o Twoim klubie, dlaczego wybrali usługi świadczone przez Twój klub, jakie są ich potrzeby oraz oczekiwania, pomaga w stworzeniu Mapy Podróży Klienta w klubie fitness, a co za tym idzie – daje możliwość poprawy tzw. customer experience, czyli sumy doświadczeń naszej „Zetki”. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną jej odejścia z klubu mogą być np. zbyt małe szatnie, brzydki zapach czy kamień pod prysznicem. Przyczynami braku zainteresowania ofertą naszego klubu może być nie responsywna strona internetowa czy brak aplikacji do zapisu na zajęcia fitness bądź brak przestrzeni w klubie na rozmowę ze znajomymi po zajęciach. Również mało optymistyczna, smutna i mało kolorowa strona WWW może nie przekonać tego pokolenia do zakupu karnetu. Brak bezpłatnego Wi-Fi na terenie klubu oraz brak takich programów treningowych, które będą użyteczne, skuteczne i nakierowane na konkretny cel, przyczyni się do tego, że iGen wybierze ofertę konkurencji. Poprawa powyższych elementów może sprawić, że ten klient u nas wykupi karnet i będzie doskonałym ambasadorem naszego klubu wśród znajomych. Z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że 89 proc. badanych firm spodziewa się, że w przyszłości będzie konkurować głównie poprzez customer experience. A co za tym idzie – pokazuje to, że kluby fitness chcąc odróżnić się od konkurencji, będą musiały intensywnie pracować nad obsługą i doświadczeniem klienta na całej ścieżce decyzyjnej, a nie skupiać się tylko na reklamie. Klient, który wyniesie z zakupu pozytywne emocje, będzie miał dostarczane przez nas wspaniałe doświadczenia każdego dnia, nie tylko będzie lojalny, ale także będzie chciał nasze usługi polecać bliskim. Dlatego też starajmy się troskliwie zadbać o tę grupę klientów, zaspokajajmy ich psychologiczne i społeczne potrzeby. Budujmy autentyczną relację z tą grupą i komunikujmy się z nimi w zgodzie z ich oczekiwaniami.

artykuł eksperta espressofitness

Kamila Nowowiejska

W branży fitness od ponad 15 lat. Ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego oraz studia podyplomowe marketing sportu na SGH. Uczestniczka wielu szkoleń, kursów, warsztatów z zakresu zarządzania i marketingu oraz szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na co dzień zafascynowana pracą z ludźmi i zmianą ich nawyków żywieniowych oraz treningowych. Twórczyni marki Better Body Studio, a także odpowiedzialna za dobór trenerów i realizację programów treningowych dla aplikacji fitness Fitnoteq. Z sukcesem rozwinęła szkołę fitness Reebok University, wprowadzając m.in. do sprzedaży nowe programy treningowe, warsztaty oraz konwencje.

Polecamy także

Kongres FEM  – zdradza kolejne szczegóły. Praktyka, merytoryka, innowacja, inspiracja!