fot. kucherav / Fotolia

Polska wśród krajów najczęściej marnujących żywność

Polacy coraz odważniej przyznają, że zdarza im się marnować żywność. Według najnowszego raportu “Nie marnuj jedzenia 2018”, tony żywności, jakie marnujemy w Polsce co roku, pozwoliłyby przez dziesięć lat karmić wszystkich mieszkańców Warszawy. Raport Banków Żywności nie zostawia na Polakach suchej nitki.

W ramach Światowego Dnia Żywności, który od 1979 roku na całym świecie obchodzi się 16 października, zaprezentowano raport „Nie marnuj jedzenia 2018”. Pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę” szczególnie wybrzmiewa ekologiczny wymiar akcji, która ma uświadomić nam, że wyrzucanie żywności pośrednio powoduje też wzrost emisji metanu i nasilenie efektu cieplarnianego.

Co wyrzucamy najczęściej?

Do marnowania żywności przyznało się 42% osób  czyli o 10% więcej w porównaniu do lat poprzednich. Najczęstszym powodem wyrzucania pozostaje przegapianie terminu przydatności (29%), ale też za duże zakupy (20%) oraz zbyt duże porcje (15%). Według badań Polacy najłatwiej wyrzucają pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%) i warzywa (37%).

Marnotrawstwo żywności to problem krajów wysokorozwiniętych. W Polsce na jednego Polaka przypada średnio 235 kg żywności zmarnowanej w ciągu roku. Dla porównania w krajach Afryki Subsaharyjskiej wskaźnik ten wynosi ok 6-11 kg.

Marnotrawstwo wody
Marnotrawstwo żywności to również ogromne ilości wody wykorzystywanej do produkcji żywności. Co roku na świecie do produkcji wyrzucanej żywności, zużywa się 250 bilionów litrów wody. To 14 razy więcej niż mieszczą w sobie wszystkie jeziora w Polsce. 

Raport z badania „Nie marnuj jedzenia 2018” przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności udowadnia, że marnowanie żywności to ważny ekologiczny problem, który w bezpośredni sposób dotyka każdego z nas. Dane z tegorocznych badań znajdują się do pobrania TU: Przewodnik do Raportu_FPBZ_ Nie marnuj jedzenia 2018.

źródło: Dorota Kostowska i Magda rysuje / materiały prasowe Banków Żywności

Zobacz także: