fot. Magdalena Anna Szmidt

Im dokładniejsza mapa tym szybciej i bezpieczniej dotrzesz do celu

W kolarstwie już od kilku lat trening z pomiarem mocy jest nieodzownym elementem pracy zawodowców oraz ambitnych amatorów. Nie jest to już coś wyjątkowego, trening z miernikiem mocy stał się standardem. Chcąc ułożyć efektywny plan treningowy i w bezpieczny sposób osiągnąć założony cel, należy po prostu z tego korzystać. Dlatego również na klubowych zajęciach indoor cycling, taki pomiar może doskonale uzupełnić trening każdego klubowicza.

Co to właściwie jest i dlaczego jest tak ważne?

Coraz więcej osób podąża w sporcie za nowinkami technicznymi i modami – w tym przypadku, owszem pomiar mocy stał się modny, ale nie jest to tylko jego jedyna zaleta – jest też bez wątpienia narzędziem skutecznym i praktycznym. Dzięki zajęciom z pomiarem mocy, każda jednostka treningowa może być dokładnie rozplanowana, a przede wszystkim dostosowana do rzeczywistych możliwości uczestnika. Przyjmując luźne podejście do treningu staramy się zazwyczaj, by każdego dnia ćwiczenia charakteryzowały się nieco inną intensywnością i długością. Dzięki dokładnym miernikom mocy możemy analizować poziom naszego zmęczenia tak, żeby dobrać odpowiednie obciążenie i uniknąć przetrenowania czy nawet kontuzji. W przypadku podejścia profesjonalnego dzięki testom wydolności takim jak FTP (Functional Threshold Power) jesteśmy w stanie stworzyć plan treningowy i w sposób kontrolowany zwiększać na przykład obciążenia w trakcie sezonu zimowego. Oczywiście w obydwu przypadkach należy brać pod uwagę subiektywne odczucia oraz osobnicze uwarunkowania osoby trenującej przy każdej sesji. Dzięki treningom z pomiarem mocy lepiej poznasz siebie i swoje możliwości, a przez to znacznie szybciej osiągniesz to, co jest Twoim celem.

Co to daje?

Pomiar mocy pokazuje nam realnie wykonaną pracę – moc, jaką generowaliśmy na zajęciach. Dzięki temu narzędziu będziesz pracować dokładniej niż z samym tylko pulsometrem. Oczywiście nie chodzi tu o wyeliminowanie pracy z zegarkiem, a wręcz przeciwnie – wzajemne uzupełnianie się tych dwóch pomiarów: mocy i tętna. Nowoczesny, optymalny trening powinien opierać się po pierwsze na ustaleniu poziomu trudności jednostki treningowej na podstawie wyniku wcześniej przeprowadzonego testu (WAT), a następnie obserwacji tętna (HR). Takie połączenie powie Ci w jaki sposób Twój organizm reaguje dziś na zaplanowane wcześniej obciążenie.

Analiza treningu

Możliwość efektywniejszego działania z klientem i osiągnięcia założonego przez Was wyniku daje dzisiaj dokładna analiza treningu. Ta z kolei jest możliwa jedynie z pomocą profesjonalnego sprzętu, który nie będzie przekłamywał wyników. To trochę jak z daleką i trudną wyprawą – im dokładniejsza mapa tym szybciej i bezpieczniej dotrzesz do celu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku klubowych zajęć Indoor Cycling, firma Core Health and Fitness będąca właścicielem marki Schwinn®, nawiązała współpracę z 4iiii Innovations Inc. – liderem na rynku technologii pomagającej pasjonatom sportowym zwiększać swoją wydajność, gwarantując przy tym świetną zabawę i pozytywną energię płynącą ze świadomego treningu. Dzięki temu partnerstwu dostępna jest opcja pomiaru mocy 4iiii na rowerach Schwinn AC ™ i SC. Kolejny raz doszło do połączenia sił dwóch liderów w swojej branży, bazujących nie tylko na innowacyjności, ale też sile tradycji.

Założona w 2010 roku firma 4iiii Innovations szybko została liderem w branży rozwoju liczników energii w sportach rowerowych. Założyciele Kip Fyfe i Victoria Brilz swoje korzenie mają w nowoczesnym monitoringu sportowym, którego początki sięgają 2000 roku, kiedy to rozpoczęli działalność Dynastream Innovations Inc. Wprowadzili na rynek pierwsze na świecie mierniki prędkości i odległości oraz powszechnie przyjęty protokół komunikacyjny ANT +, który został później sprzedany firmie Garmin.

Wizja, aby umożliwić sportowcom mądrzejszy, dokładniejszy i bezpieczny trening doprowadziła duet Fyfe & Brilz do zbudowania najbardziej dokładnego miernika mocy na świecie, używanego przez najlepszych sportowców na świecie. Szybko stał się on standardowym wyposażeniem rowerów ekip kolarskich. Teraz Schwinn®, twórca pierwszego roweru stacjonarnego do zajęć grupowych, pomaga im wprowadzić tą niesamowitą technologię na rynek indoorcyclingowy.

-Pomiary mocy zmieniły zasady gry w indoor cycling, a możliwość współpracy z wizjonerami, którzy stworzyli technologię ANT + jest logicznym i ekscytującym krokiem dla marki Schwinn – powiedział Jeff Dilts, Wiceprezes ds. Zarządzania Produktami i Innowacjami w Core Health & Fitness.

Mierniki mocy zyskały wielką popularność w ciągu ostatnich 10 lat w kolarstwie, dlatego trudno mówić tu o nowości, ale to, co wyróżnia 4iiii, to opatentowana technologia trójwymiarowego tensometru, której używamy do pomiaru odkształceń zginania, wydłużania i skręcania. Pozwala to na pomiar każdej siły przykładanej do ramienia korby przez trenującego, dając w ten sposób najdokładniejsze dane z roweru.

Schwinn® jest marką o ugruntowanej pozycji na rynku światowym. To gracz, którego wkład w rozwój indoor cyclingu jest ogromny. Oferuje klubom sprzęt, a instruktorom szkolenia z zakresu pracy z pomiarem mocy, co z kolei pozwala klubowiczom odczuć rzeczywistą wartość treningu.

Dzięki połączeniu, tak profesjonalnie podchodzących do biznesu graczy, każdy z  właścicieli klubów odczuje, że dokonał słusznej decyzji inwestując w rowery marki Schwinn® z technologią 4iiii.

Właścicielem marki Schwinn jest Core Health and Fitness, jeden z największych na świecie sprzedawców i dystrybutorów komercyjnych produktów fitness. Od lat dostarczamy doskonałe wyposażenie dla klubów fitness, ośrodków rekreacyjnych, hoteli, instytucji rządowych i instytucji edukacyjnych. Core H&F sprzedaje produkty kultowych marek Star Trac®, StairMaster®, Nautilus® i Schwinn®.

Więcej informacji: www.corehealthandfitness.com

Artykuł sponsorowany