źródło: informacje prasowe

Z analizy firmy badawczej Nielsen wynika, że przez pierwszych 10 tygodni kwarantanny, wydatki na produkty codziennego użytku zwiększyły się o 5 % w skali roku. Na wirusie zyskały m.in. leki, suplementy i papierosy.

Zagrożenie epidemiczne tylko wzmocniło miłość Polaków do suplementów diety. Jak wynika z nowego badania, przez dwa i pół miesiąca pandemii najbardziej wzrosła sprzedaż różnego rodzaju produktów leczniczych. Do 5 proc. wzrostu wydatków “walnie przyczynił się ogromny skok sprzedaży leków bez recepty i suplementów diety”.

Nie od dziś wiadomo, że suplementy diety to intratny biznes. Jednak nawet ich producenci muszą przecierać oczy ze zdumienia. Jak wynika z analizy zakupów Polaków w pierwszych dziesięciu tygodniach pandemii, przygotowanej dla “Rzeczpospolitej” przez firmę badawczą Nielsen, sprzedaż różnego rodzaju produktów zdrowotnych, w tym leków bez recepty i suplementów diety, wzrosła w tym okresie aż o 39 %.

„Wszelkie produkty zdrowotne, a w tym leki bez recepty i suplementy diety to największy wygrany czasu pandemii” – podaje (20 maja) „Rzeczpospolita”. W pierwszych tygodniach pandemii to właśnie na te produkty wydaliśmy najwięcej pieniędzy.

Tylko w marcu sprzedaż leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych czy wspomagających odporność była o 30 – 40 proc. wyższa niż przed formalnym ogłoszeniem w Polsce epidemii. W sprzedaży leków OTC (sprzedawanych bez recepty) i suplementów diety odnotowano 40-proc. wzrost w skali roku. Spory udział w tej zwyżce zakupów mają wyniki sprzedażowe w marcu. W kwietniu i maju rekordowy popyt zmalał.

“Jako społeczeństwo żyjemy w czasach intensywnego zainteresowania zdrowiem, a pandemia jeszcze wzmocniła ten trend” – tłumaczy Nielsen.

W 2019 r. cały segment OTC/CH (suplementów diety) w aptekach stacjonarnych i w aptekach internetowych w 2019 r. wart był 16,61 mld złotych. 32 proc. udziału w ogólnym rynku farmaceutycznym, bez obrotu szpitalnego, miał w roku ubiegłym (wg Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty) segment OTC/CH.

Na leki w sumie Polacy wydali wówczas prawie 36,5 mld zł.

Polecamy także:

Benefit Systems optymalizuje koszty i skupia się na stabilności finansowej z powodu COVID-19