Drodzy Państwo, zapraszamy na rozmowę z ekspertem Portalu – Markiem Prusińskim, z którym porozmawiamy jakie procesy zachodzą w branży fitness, o walce cenowej i jak sobie z nią radzić.

Marku, w ostatnim czasie dużo mówi się o lojalności klienta w klubach fitness ale również o dość kontrowersyjnym temacie, jakim jest walka cenowa w klubach. Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Tzw. wojna cenowa to temat rzeka i jeśli ktoś znajdzie na nią odpowiedź, powinien zdobyć Nobla! Aczkolwiek są takie rzeczy które wydają się oczywiste, ale na prawdę są bardzo istotne. Chodzi tutaj o to, aby dbać o klienta. Trzeba być świadomym procesów zachodzących w klubach i odpowiednio je wdrażać. Zdecydowanie, należy inwestować we własną kadrę, doszkalać na każdym szczeblu. W dobie walki cenowej trzeba stworzyć koncept odpowiadający nam, naszym wartościom, który będzie się czymś wyróżniał, wprowadzał innowacje. Nie bójmy się czerpać z rynków zagranicznych, wzorujmy się na nich.

Jakie złote rady miałbyś dla właścicieli klubów fitness, aby mogli podnieść swoje wyniki?

Ja skupiłbym się na takich 3 podstawowych zasadach – ludzie, procesy i implementacja. Wszystko zaczyna się od ludzi, od kadry, od pracowników. Należy się zastanowić jak o tych pracowników dbamy, jakie warunki do rozwoju i pracy im zapewniamy, których komfort zdecydowanie wpływa na wyniki firmy. Trzeba inwestować w kadrę. To oni muszą chcieć coś zmieniać, chcieć wprowadzać innowacje. Jeśli czują się doceniani, że się w nich inwestuje to z większą energią podchodzą do swoich zadań i obowiązków. Muszą wiedzieć, że są częścią pracowniczej wspólnoty.

Co do procesów – są to te pierwsze 30, 60 i 90 pierwszych dni klubowicza. Są to relacje, jakie klub ma ze swoimi członkami od momentu zapisu. Począwszy od ich pierwszego dnia w klubie, poprzez motywowanie ich do pojawiania się na treningu kilka razy w tygodniu, coraz częściej. Rozumiemy tutaj zmianę nawyków, aby być częścią klubu. Pracownicy klubów fitness powinni wprowadzać taką atmosferę, która będzie właśnie motywować, przywiązywać do miejsca treningu.

No i w końcu implementacja – odpowiednie wprowadzanie tych procesów, codzienna kontrola ich jakości. Rozmowa z ludźmi, konsulacje, pomysły.

Marku, niedawno wróciłeś do Polski. Masz ogromne doświadczenie w pracy w klubach zagranicznych. Jakie są Twoje spostrzeżenia porównując rynek polski?

Ja uważam, że bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co dzieje się na świecie i szybko reagować na potrzeby, jakie wynikają na co dzień. Co ważne, w klubach ważna jest integracja, więc ustawianie 20 bieżni w klubach skierowanych w stronę ściany to nie jest rozwiązanie. Ułożenie sprzętu w klubach jest bardzo istotną kwestią i właściciele powinni na to zwracać uwagę.

Jest dużo klubów na świecie, które warto obserwować, m.in. Fitness First, Virgin. Są to kluby, które bardzo zwracają uwagę na różnorodność, na nie kopiowanie rozwiązań z innych miejsc. Mają wizję i misję i świetnie się na niej wzorują, na niej pracują. Zatrudniają świetnych specjalistów, trenerów, którzy pracują zarówno na swoją markę jak i markę klubu. Kierują się hasłem WHY?, czyli dlaczego klubowicz tutaj jest, jaka jest jego misja w klubie, jakie cele chce osiągnąć. Tym się kierują, świadomością a nie tym, aby podać kolejną promocję typu 3 miesiące członkowstwa za 30 zł.

Jak uważasz, obserwując rynek polski w branży fitness, jakie zmiany zajdą w ciągu najbliższych 3 lat?

Myślę, że kluby stają się bardziej świadome i stale będą się rozwijać. Klubowicze zaczną jeszcze bardziej szukać rozwiązań tzw. “szytych na miarę”, czyli dostosowanych pod konkretną osobę. Kluby butikowe zaczną w jakimś stopniu rosnąć w siłę, zaczną się rozprzestrzeniać. Otwierają się kluby w jednym, konkretnym modelu, z jednym rozwiązaniem, co jest bardzo dobre. Klubowicze będa mogli udać się w miejsce, gdzie znajdą zajęcia, które ich interesują, które będą dostosowane pod nich. Opróćz tego, nawiązując do tzw. walki cenowej obecnej na polskim rynku myslę, że kluby będa probować rozwiązać ten aspekt. Będą starały się dodać tą wartość dodaną, która pozwoli wygrać jakością nie najniższą ceną. Jak zaproponować więcej i lepiej, aby przekonać klubowicza.

W ostatnim czasie dostrzegamy silna potrzebę edukacji w branży. Świetnym momentem na poszerzenie wiedzy będzie organizowany przez Portal Branża Fitness kongres FEM, 5 – 6 marca, na którym to będziesz jednym z ekspertów prowadzących warsztaty. Jakich treści potrzebuje kadra w klubach fitness?

Jeśli chodzi np. o kardę trenerską w klubach, przede wszystkim potrzebuje ona edukacji sprzedażowej. Trenerzy muszą wiedzieć jak rozmawiać z potencjalnym klubowiczem, aby od pierwszego kontaktu uznał, że jest to miejsce właśnie dla niego i chciał związać się z klubem na dłużej. Klienci indywidualni są obecnie inni, bardziej wymagający, zwracają uwagę nie tylko na aspekt formy ale również mentalny. Kadra trenerska powinna zwracać uwagę na to, aby ich praca była niejako aktorska, trener powinien umieć robić show, pobudzać energię.

A jeżeli chodzi o menagerów klubów fitness?

Managerowie powinni nauczyć się jak wspierać swoją kadrę, jak im pomagać. Przykładowo w klubach Fitness First odbywają się spotkania kwartalne z pracownikami, na których managerowie zadają podstawowe, ale bardzo istotne pytania – Co my jako firma powinniśmy wdrożyć, zmienić? Co powinniśmy przestać robić a co kontynuować? Pracownik wówczas czuje się częścią firmy, zespołu. Czuje się odpowiedzialny, że od jego opinii wiele zależy, wiele może się zmienić. Manager obecnie to osoba, która liczy się ze zdaniem innych, nie jest tzw. panem i władcą i tylko jego zdanie jest istotne. Współpraca i rozmowa – to obecnie klucz do sukcesu!

***

Marek Prusiński

Ponad 20-letnie międzynarodowe doświadczenie w branży Health & Fitness. Marek rozpoczynał swoją karierę zawodową w 1994 roku w Nowej Zelandii pracując przez 5 lat jako trener personalny oraz instruktor fitness, będąc jednych z pionierów zajęć LesMills. Jako Jatomi Group Head Of Fitness w Europie oraz w Azji współuczestniczył w otwarciu ponad 30 klubów, stworzył cały know-how działu fitness, zaprojektował przestrzenie treningowe, przeprowadził setki godzi szkoleniowych dla kadry fitness, managerskiej oraz sprzedażowej. Fitness Director w MarsSportif w Turcji to kolejne osiągnięcia: współuczestnictwo w otwarciu ponad 20 klubów oraz zbudowanie akademii szkoleniowej dla kadry trenerów personalnych. Kariera Marka to również Senior GM w FitnessFirst Kuala Lumpur, Malezja oraz Fitness Director na statkach turystycznych z bazą w Miami, USA.

 

Polecamy także:

HIIT na FreRunnerach – SHAPER – kolejna nowość w Platinium Fitness