źródło: The NPD Group Blog

W styczniu i lutym na portalu Branża Fitness, publikowaliśmy prognozy dotyczące rozwoju dla branży fitness. Mamy pogląd na to, jak będzie wyglądać kwestia związana z zajęciami grupowymi, nowościami sprzętowymi. Wielu z Was w prywatnych wiadomościach, pytało nas czy mamy informacje jakie są prognozy rozwoju dla branży sportowej w sektorze odzieżowym i detalicznym.

Na ten temat dla zagranicznej prasy wypowiada sie: Matt Powell, Vice President, Senior Industry Advisor.

Matt przewiduje, że rok 2019 będzie trudnym rokiem dla handlu detalicznego artykułami sportowymi. Zanotujemy niewielki jednocyfrowy wzrost rynku obuwia sportowego, jednak będzie on o połowę niższy niż w roku ubiegłym. Marki w dalszym ciągu będą walczyć za pomocą przeróżnych promocji . Aktualnie firmy nie mają mechanizmu, który napędzałby sprzedaż. Popularność wielu produktów się zmniejsza.

Bez nowości, które wzbudziłyby zainteresowanie, nie możemy oczekiwać solidnych wyników.
Matt twierdzi, że patrząc na niektóre z głównych marek, Adidas nadal będzie przodował w pierwszej połowie 2019 r. ze względu na ekspansję Yeezy, ale utrzymanie tej dynamiki do końca roku będzie trudne. Szacuje, że wzrost sprzedaży pojawi się dla marki Nike, chociaż wyniki marek Jordan i Converse mogą mieć wpływ na ogólne wyniki Nike, Inc. Spodziewam się, że wzrost sprzedaży Nike w 2019 r. będzie wynikał z bezpośredniego zainteresowania samych konsumentów, ale w miarę dalszego rozwoju tego kanału, nie powinni oni tracić z pola widzenia swoich hurtowników. Biorąc pod uwagę kurczenie się kategorii obuwia sportowego, Under Armor będzie musiał wykorzystać możliwości wykraczające poza wydajność podstawową, aby wygenerować wzrost dla marki – przewiduje Matt Powell.

Analizując kanał sprzedaży, wzrośnie popularność zakupów przez internet (e-commerce), w stosunku do sprzedaży bezpośredniej w sklepach fizycznych.
W odzieży sportowej również możemy spodziewać się małego jednocyfrowego wzrostu wyników w 2019 roku. Presja ze strony branżowych i non-core prawdopodobnie wzrośnie. Podobnie będzie wyglądać sytuacja w przypadku obuwia. tu również będzie rosło znaczenie mniejszych marek. Matt szacuje, że marka prywatna i e-commerce będą głównym motorem wzrostu sprzedaży odzieży sportowej.

Co w takim razie mogą zrobić marki detaliczne, żeby wyróżnić się w tych trudnych czasach?

Z opinii konsumentów wynika, że są gotowi wydać więcej pieniędzy na produkty, które są produkowane w sposób zrównoważony. Producenci odzieży powinni postawić na edukowanie konsumentów, wprowadzając zrównoważone ceny produktów. W dalszym ciągu pozytywnie są odbierane programy lojalnościowe, które maja na celu wynagradzanie najlepszych klientów. Stanowi to prężne narzędzie generujące wzrost sprzedaży. Przedstawiciele marek powinni podejmować działania, które pomogą w wykreowaniu u klienta poczucia, że jest ważny. Personalizacja klienta jest niezwykle istotna, ale współcześni klienci wyczuwają salonowe sztuczki. Tu potrzeba bycia autentycznym, a co za tym idzie, wczucia się w potrzeby klienta.

Matt radzi, żeby przedstawiciele marek odzieżowych oraz detaliści wybierali ważne, popularne produkty i podnosili ich jakość (jakość ponad ilość). Ważne, żeby firma utożsamiała się z celami społecznymi – wychodziła z inicjatywą. To jest bardzo dobrze odbierane przez konsumentem. Identyfikacja z marką.
Bardzo ważne są również doświadczenia klienta. proces zakupowy powinien być bezproblemowy.

Spróbuj bardziej zrozumieć swojego klienta, komunikuj się z nim na każdej platformie. Przewiduj trendy i reaguj szybko i agresywnie.
Pomimo tego, że rok 2019 będzie ciężki dla branży odzieżowej, firmy które będą słuchać sugestii, postępować zgodnie ze wskazówkami, mają szansę na rozwój nawet w trudnych czasach.

Polecamy także

Under Armour stawia na nowoczesne technologie