Skutki globalnej pandemii Covid-19 przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat będą widoczne zarówno w gospodarce jak i w życiu codziennym. Siłownie i kluby fitness, mimo że w większości krajów pozostają zamknięte, walczą o uznanie ich działalności jako usługi podstawowej. Argumentem mają być wdrażane programy rehabilitacyjne skierowanych do osób po przebytym zakażeniu C-19.

Sektor aktywności fizycznej stoi przed niepowtarzalną szansą, aby zmienić swoje postrzeganie wśród społeczeństwa, a zwłaszcza decydentów. Jednym z następstw pandemii będzie długotrwały wymóg wspierania osób poszkodowanych poprzez zapewnienie im dedykowanych usług rehabilitacyjnych i wspierających. Programy rehabilitacyjne oparte na ćwiczeniach fizycznych odegrają kluczową rolę w tym procesie. Wytyczne medyczne dla osób pocovidowych zalecają powrót do aktywności tak szybko, jak to możliwe, a nawet dążenie do zwiększonego wysiłku.

Kluby fitness wdrażają programy rehabilitacyjne

Obecna sytuacja wymusza na branży fitness podnoszenie swoich kwalifikacji. Chcąc być uznanym za sektor świadczący profesjonalne usługi, niezbędne jest doszkalanie i zgłębienie wiedzy dotyczącej wpływu wirusa na organizm oraz jego następstw. W Wielkiej Brytanii, odpowiadając na to zawołanie – i jednocześnie argumentując sprawność fizyczną jako „usługę podstawową” – operatorzy i firmy szkoleniowe stworzyli programy rehabilitacyjne specjalnie ukierunkowane, aby pomóc osobom cierpiącym na C-19.

Twórca projektu RICOVR, GO fit przyjmuje naukowe podejście do opracowania modelu ćwiczeń na receptę. Projekt powstał we współpracy z Advanced Wellbeing Research Centre (AWRC) w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Obejmuje cztery główne obszary.

Cztery główne programy w tej chwili odnoszą się do wyzwań zdrowotnych w następstwie COVID-19. Istnieje program dla sarkopenii, aby pomagać rozwiązać problem utraty siły mięśniowej. Inny dotyczy utraty wagi. Jest jeden dla zdrowia psychicznego. I jest też jest też program wzmacniający funkcje odpornościowe. Klubowicze mogą stosować te programy w domu i w naszych klubach, gdzie również przygotowaliśmy zajęcia grupowe. Harmonogramy naszych studiów zostały zoptymalizowane pod wdrożenie RICOVR- tłumaczy profesor Alfonso Jimenez kierujący projektem.

Firma Nuffield Health stworzyła 12-tygodniowy pilotażowy program rehabilitacji. Łącząc fizjoterapię – w tym ćwiczenia – ze wsparciem zdrowia psychicznego. Program powstał we współpracy z Manchester University NHS Foundation Trust.

„Dowody z poprzednich epidemii, takich jak SARS i MERS, pokazują, że część pacjentów jeszcze przez wiele lat będzie powracać do pełnej sprawności. Jednak wielu pacjentów z COVID-19 jest wypisywanych ze szpitala bez żadnego planu rehabilitacji. Uważamy, że może to skutkować dłuższym procesem rekonwalescencji i długotrwałymi skutkami ubocznymi”- przyznaje Dr Davina Deniszczyc

Kluby, które już zapowiedziały wdrożenie programów rehabilitacyjnych po zakończeniu lockdownu, to Serco Leisure oraz Life Leisure.

“Mamy trenerów na całym świecie poszukujących odpowiedniej wiedzy, aby pomóc swoim klientom”

Odpowiednio wyszkolona kadra trenerska to kolejny kluczowy czynnik na drodze do wprowadzenia nowych usług. CAWS, firma edukacyjna, która opracowuje treści, kursy i programy nauczania dostosowane do potrzeb pracowników sektora fitness, przewidując zapotrzebowanie rynku, od maja 2020 roku stała się najbardziej znana ze swojego flagowego szkolenia Rebuild. Uczy on trenerów jak prowadzić proces rehabilitacji osób z COVID-19. Firma nawiązała współpracę z Premier Global NASM, rozwijając szkolenia Rebuild:

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas na współpracę w celu wspierania naszych klubów i trenerów. Obecnie ponad 95 mln osób na całym świecie zostało dotkniętych przez COVID-19. Liczba przypadków w Wielkiej Brytanii podwoiła się w ciągu ostatnich 45 dni w porównaniu z poprzednimi dziewięcioma miesiącami (stan na 18 stycznia 2021 r.). Obecnie mamy trenerów na całym świecie poszukujących odpowiedniej wiedzy, aby pomóc swoim klientom dotkniętym COVID-19, a wskaźnik zapytań od klientów i członków ciągle rośnie. Łącząc siły z Premier Global NASM, mamy nadzieję dać więcej profesjonalistom wiedzy, umiejętności i pewności siebie, aby jak najszybciej przywrócić osobę do pełnego zdrowia, zachować jej przyszłe zdrowie i rozwijać swoje bieżące wyniki ”.

Dan Rees, dyrektor zarządzający Premier Global NASM, dodaje: „Ponieważ nasz sektor przygotowuje się do ponownego otwarcia, a trenerzy napotykają coraz więcej klientów powracających do ćwiczeń, uważamy, że naszym obowiązkiem jest dalsze ocenianie i rozwijanie portfolio programów, aby sprostać zmieniającym się potrzebom populacji”.

„Wraz z wdrażaniem krajowego programu szczepień i spadkiem wskaźników zakażeń, koncentrujemy się nie tylko na tym, jak ćwiczenia fizyczne mogą chronić przed skutkami COVID-19, ale na ich roli jako skutecznego leczenia osób, które zostały dotknięte. Współpracując z CAWS, wyposażymy kadrę w umiejętności i wiedzę potrzebne do wspierania populacji w czasie tej pandemii i nie tylko. Skutki tego wirusa będą z nami przez wiele miesięcy, a nawet lat, i jest absolutnie niezbędne, aby nasza kadra była w stanie udzielić porady i praktycznego wsparcia, jakiego kraj będzie szukał ”.

Polecamy także:

studio fitness firmy Apple

Studio fitness firmy Apple – jak wygląda i funkcjonuje?