W odpowiedzi na zmniejszanie zasięgów przez fb, poszukuje się alternatywnych form bezpłatnej promocji brandu. Coraz bardziej popularnym narzędziem stosowanym przez kluby fitness stają się grupy społecznościowe. Dzięki nim każda publikowana treść trafia do określonego odbiorcy, który dostaje powiadomienie o nowych wydarzeniach. Żeby właściwie wykorzystać potencjał grup społecznościowych należy pamiętać o następujących kwestiach:

1. Trudna sztuka cierpliwości

Zaczynając prowadzić grupę klubu naucz się cierpliwości. O ile polubień fanpage przybywa w mgnieniu oka, to o członków grupy musisz się postarać. Do grona grupy dołączają osoby, które były lub są członkami klubu, bądź osoby potencjalnie zainteresowane. Pomysłów na zwiększenie populacji jest bardzo wiele:

  •  zaangażuj pracowników w promocje – poproś o informowanie na temat założenia grupy swoich instruktorów, trenerów, obsługę. Są osobami pierwszego kontaktu, które na co dzień podejmują mnóstwo interakcji z klubowiczami,
  • umieść informacje o przekierowaniu na istniejącym już fanpage, stronie klubu,
  • zainwestuj w plakaty informacyjne, treści na tablicy ogłoszeń klubowych, naklejki w szatni,
  • wyślij mailing do bazy klientów,
  • zorganizuj challenge na ilość udostępnień lub dodanych znajomych wśród klubowiczów,

Jest wiele form promocji – wszystko zależy od tego co działa w Twoim klubie oraz co jest zgodne ze strategią sieci dla której pracujesz,

2. Odpowiednia forma komunikacji

Klubowicze uwielbiają gdy manager nawiązuje z nimi interakcje na grupie. Jeżeli nie jesteś w tym wprawiony – spróbuj. Po czasie zobaczysz, że zacznie Ci to sprawiać satysfakcje. Najważniejsze, żebyś w komunikacji był sobą. Autentyczność jest najważniejsza. Nie ma nic gorszego niż sztywne, oklepane teksty, które do Ciebie nie pasują. Po pewnym czasie interakcji z klubowiczami zaczniesz być osobą bardzo rozpoznawalną. Klubowicze jeśli Ci zaufają, obronią Cie w każdej sytuacji, pomogą w utrzymaniu porządku w klubie i przestrzeganiu zasad. Jeżeli będziesz czegoś potrzebował, szukał partnera do współpracy – będziesz mógł liczyć na ich pomoc. To samo z udostępnianiem postów o promocji. Jeżeli złapiesz z nimi wspólne flow, to będzie dla nich zwykła przysługa udostępnić wskazaną przez Ciebie informację na swoim fb. Prowadząc grupę miałam luźny styl komunikacji z moimi klubowiczami. Udało nam się złapać świetny kontakt. Klubowicze zauważali wszystkie niestandardowe odpowiedzi…Na zwykłe “Nie.” -potrafili odpisać “Ilona i jej kropka nienawiści”. Zamiast delegować prowadzenie grupy swoim pracownikom – spróbuj ją moderować sam i zbieraj plony!

3. Treści

Przygotuj harmonogram publikacji. Zastanów się jakie treści chcesz udostępniać. Dużą popularnością wśród klubowiczów cieszą się informacje z życia klubu – eventy, planowane modernizacje, zmiany w infrastrukturze, zdjęcia z zajęć fitness. Klubowicze uwielbiają gify, fotki na których są pracownicy, influencerzy, sławni ludzie lub inni klubowicze. Fotorelacje z eventów, grafiki – wszystko to co może stanowić wartość dodaną. Chcąc poszerzyć zasięgi o potencjalnych klubowiczów, warto zastanowić się nad treściami edukacyjnymi, webinariami, poradami trenerów, ciekawostkami dotyczącymi zdrowego stylu życia. To wszystko sprawi, że grupa wyjdzie poza wąskie ramy “Twojego klubu”. Ciekawą alternatywą jest również umieszczanie sukcesów Twoich własnych klubowiczów. Uczyń z nich bohaterów danego tygodnia. Jeśli udało im się coś osiągnąć – niech powiedzą o tym. Nie musi to być tyko utrata xx kg, a np. pierwsza przebiegnięta 10 do maratonu 😉

3. Statystyki

Po 3 miesiącach od założenia grupy, zacznij śledzić przygotowane przez fb statystyki grupy. Dowiesz się z nich jakie posty są najbardziej popularne w Twojej grupie, w których godzinach najlepiej publikować treści. Warto wykorzystać te wskazówki przy tworzeniu harmonogramu publikacji. Dostępne dane pozwolą Ci zwiększyć popularność grupy

4. Regulamin

Jako administrator grupy sam decydujesz o tym co mogą publikować Twoi klienci. Możesz akceptować bądź usuwać ich posty. Na samym początku ustal regulamin grupy. Poinformuj za co można zostać zablokowanym oraz to, że teksty niecenzuralne zostają usuwane itd. Niby szczegół, jednak warto od samego początku ustalić zasady,

5. Regularność publikacji

Pamiętaj o regularnym publikowaniu treści, jednak w granicy rozsądku. Zamiast 10 postów dziennie, wybierz 2-3 najbardziej istotne. Jeżeli nie masz czasu obsługiwać grupy w weekend, ponieważ należy Ci się wolne, zaplanuj automatyczne posty. Ważne, żeby utrzymać regularność. To samo tyczy się odpowiedzi na pytania klubowiczów. Nigdy nie zostawiaj problemu, zapytania bez odpowiedzi.
Miej na uwadze to, że facebook automatycznie ścina zasięgi w przypadku planowanych postów. Nie nadużywaj tego rozwiązania.

6. Zaangażowanie pracowników/ klubowiczów

Główna moderacja grupy powinna należeć do managera klubu. To on powinien nadawać kierunek tego co się dzieje w grupie. Warto jest zaangażować innych pracowników, żeby od czasu do czasu dodali ciekawy post lub gif z życia klubowego (zdjęcia z zajęć fitness zrobione i publikowane przez instruktora cieszą się olbrzymią popularnością). Wyróżniaj najbardziej zaangażowanych klubowiczów. Jeśli chcesz podnieść popularność swojej grupy, poszukaj influencerów w najbliższym otoczeniu. Nie muszą to być tylko znane i rozpoznawalne osoby. Być może masz w klubie zafascynowanego sportem klubowicza lub trenera, którzy dodawaliby od czasu do czasu merytorycznie ciekawe treści?. Tego typu działania pokazują innym, że warto się angażować w życie społeczności grupy.

7. Korzystanie z opcji promocyjnych grupy

Jeżeli szykujesz event lub warsztat tematyczny wykorzystaj dostępne na grupie opcje. Korzystając z zakładki “utwórz wydarzenie”, możesz za pośrednictwem jednego kliknięcia zaprosić do udziału wszystkich członków grupy i mieć pewność, że każdy dowiedział się o planowanym wydarzeniu. To samo może tyczyć się ankiet badających satysfakcję usług, zajęć fitness, jakości, standardów. Nie zapominaj, że masz szereg możliwości, które daje grupa. Wykorzystaj je. Nie bądź biernym managerem – szukaj możliwości.

Grupa społecznościowa to nie fanpage. Jak sama nazwa wskazuje to narzędzie służące do budowania społeczności lokalnej. Daje nie tylko walor promocyjny ale przede wszystkim pozytywnie przekłada się na retencje. W czasach rosnącej konkurencji kluby fitness prześcigają się w wymyślaniu na każdym kroku ofert obniżając cenę członkostwa. Cały czas czytam o kolejnych bezpłatnych dniach, tygodniach, niedzielach handlowych. Skutkiem tego jest postępujące rozpieszczanie klientów i sprawianie, że są coraz mniej lojalni mogąc testować wielokrotnie każdy klub po kolei. Kiedyś na wakacje klubowicz dokonywał zamrożenia karnetu. Dziś rezygnuje, bo wie, że w nowym sezonie kluby fitness będą walczyć o niego coraz atrakcyjniejszą ceną i dodatkowymi benefitami! STOP!

Żeby zyskać na liczbie klubowiczów, czasem wystarczy bliżej przyjrzeć się osobom które mamy w klubie. Zbadajmy o ich potrzeby, posłuchajmy opinii, narzekań, zbijmy obiekcje lub niechęć, na samym początku od ich pojawienia się. Dbając o posiadaną bazę zyskujemy coraz większą satysfakcje naszych klientów, którzy stając się promotorami, wystawiają nam pozytywną opinie wśród swoich znajomych. W tym wszystkim pomoże prowadzenie grupy społecznościowej.

Polecamy także

Organizatorzy Kongresu FEM zaskakują – TECHNOLOGICZNY SHOWROOM!