Wiele osób pracujących w branży fitness, pasjonatów sportu marzy żeby otworzyć swoją własną siłownię. W końcu nastąpił ten moment. Zdecydowałeś się, że spełnisz marzenie i otworzysz biznes życia. Podjęcie decyzji jest pierwszym krokiem do sukcesu, ale czy wiesz, co jest potrzebne, aby spełnić swoje marzenie?

Bycie odnoszącym sukcesy właścicielem siłowni wymaga czegoś więcej niż tylko sprzętu i dobrej lokalizacji. Będziesz podejmować duże ryzyko, otwierając nową firmę, co oznacza, że ​​będziesz musiał podejmować decyzje dotyczące strategii marketingowej, finansów, procesu rekrutacji oraz innych ważnych aspektów biznesowych.

Żeby pomóc Ci w realizacji planu związanego z otwarciem własnego klubu fitness zapraszamy Cię do zapoznania się z przewodnikiem dotyczącym otwarcia siłowni w 2019 r. – w którym znajdziesz wszystkie podstawy, o których musisz pomyśleć, zanim wyłożysz przysłowiową złotówkę. Przewodnik został opracowany przez Virtual Gym.

Bądź wykwalifikowanym właścicielem siłowni

Przede wszystkim upewnij się, że masz odpowiednie szkolenia, certyfikaty i osobiste doświadczenie, aby założyć klub fitness. Klubowicze oczekują profesjonalizmu od osoby zarządzającej a także zatrudnianego przez niego personelu. Jeśli uważasz, że brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia, powinieneś rozważyć współpracę z partnerem biznesowym. Praca z kimś, kto ma kwalifikacje, które pasują do modelu klubu fitness, który chcesz otworzyć pozwoli Ci wyciągnąć maksimum potencjału płynącego z biznesu. Być może np. jesteś trenerem Pilatesu, który analizując trendy rynku, postanowił otworzyć box Crossfitowy. Bez względu na to, czy doszkalasz się, jak lepiej prowadzić zajęcia, bądź ulepszać kampanie marketingowe, praca z partnerem biznesowym, który ma większe doświadczenie na temat Crossfitu, może być nieoceniona. Poza tym bycie wykwalifikowanym specjalistą może mieć pozytywny wpływ na reputację twojej siłowni. Jako właściciel jesteś jednym z głównych przedstawicieli wizerunku swojej siłowni. Twoja wiedza fachowa i profesjonalizm mogą potencjalnie wzbudzić zaufanie do klientów, a jeśli staniesz się znany, może to zwiększyć reputację twojej siłowni w pierwszych etapach otwarcia.

Docelowi odbiorcy

Żeby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, musisz zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie co sprawia, że Twoja siłownia jest wyjątkowa. Co ma ją wyróżniać na tle konkurencji?. Zadaj sobie pytanie czy stawiasz na sprzęty siłowe, zajęcia fitness czy chcesz połączyć jedno z drugim? Jeśli zdecydujesz się na określony model biznesowy, zrób research konkurencji i zastanów się co zamierzasz zrobić żeby się wyróżnić.
Amy Saltmarsh, właścicielka siłowni CrossFit na Florydzie, podkreśla znaczenie tego: „Dowiedzieć się, co sprawia, że ​​naprawdę się różnisz, ponieważ rynek jest konkurencyjny dla UBER”. Jedną z rzeczy, które powinny inspirować tę decyzję, są klienci, których planujesz przyciągnąć do Twojego klubu fitness. Zastanów się kto będzie Twoją grupą docelową. Jeśli zapewnisz idealne środowisko do ciężkiego podnoszenia ciężarów i kulturystyki, nie spodziewaj się, że mamusie z najbliższej okolicy przejdą przez Twoją siłownię. Podobnie, próba przekształcenia się w wysokiej klasy klub fitness będzie wymagała innego podejścia w porównaniu z siłownią skierowaną do bardziej świadomych budżetu członków. To konkurencyjny rynek powinien pomóc w podjęciu decyzji o grupie docelowej. Otwarcie kolejnego studia Crossfit w okolicy może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli w mieście jest już ostra rywalizacja na tej płaszczyźnie. Mając to na uwadze, pamiętaj, że aby odnieść sukces, nie musisz być gigantem fitness. Siłownie niszowe mogą również przyciągać wielu członków, jeśli są skierowane do właściwych osób. Pomyśl o siłowni dla ludzi, którzy nie lubią tradycyjnych sal gimnastycznych, gdzie niektórzy trenerzy są lekkoatletami, tancerzami lub muzykami. A może „Gym Ninja”, pełna przeszkód, żeby treningowe były bardziej zabawne i wciągające okaże się strzałem w dziesiątkę. W zależności od sytuacji myślenie poza schematami i posiadanie wyjątkowej oferty może pomóc Twojej firmie wyróżnić się wśród tłumu.

Wybór lokalizacji

Wybory potencjalnych klubowiczów są często napędzane przez takie czynniki, jak koszty i wygoda, więc upewnij się, że większość twoich klientów nie musi jeździć przez pół godziny, aby dostać się do Twojego klubu. Pamiętaj, że ludzie często wymyślają wiele wymówek, aby pominąć siłownię, więc zła lokalizacja może mieć wpływ na Twoją firmę. Zawsze szukaj dostępnego miejsca z dobrą widocznością. Przebywanie w pobliżu ulic o dużym natężeniu ruchu pieszego jest plusem dla nowych klientów. Ponadto nie popełniaj błędu wybierając lokalizację w niewłaściwej okolicy. Większość ludzi woli chodzić na siłownię w pobliżu miejsca zamieszkania, ale nie będzie, jeśli jest zbyt droga lub jeśli nie pasuje do ich grupy demograficznej. Mając to na uwadze, nie zapomnij kontrolować kosztów wynajmu. Miejsce o doskonałej lokalizacji może obciążyć Cię astronomicznie wysoką ceną, co stanie się problemem, gdy będziesz musiał pokryć swoje wydatki w okresie niskiego sezonu w branży. Może to być trudne, ale upewnij się, że nie płacisz zbyt wysokiej ceny za posiadanie swojej „idealnej” lokalizacji.

Fundusze na otwarcie siłowni

Jeśli znajdziesz idealną lokalizację i jesteś gotowy, aby otworzyć swoją „wymarzoną siłownię”, będziesz potrzebował funduszy, zanim zaczniesz inwestować w czynsz, kupić sprzęt, zatrudnić odpowiednich trenerów i zbudować kampanię marketingową.Niezależnie od tego, czy korzystasz z własnych oszczędności, próbujesz pozyskać fundusze, czy uzyskasz pożyczkę, posiadanie biznesplanu będzie niezbędne do uzyskania jasnego przeglądu krótko- i długoterminowego wizji. Może to pomóc w odkryciu pewnych kosztów początkowych lub kosztów ogólnych niezbędnych do otwarcia siłowni. Rozważ zatrudnienie specjalistów lub skorzystanie z usług oprogramowania, które pozwolą Ci śledzić swoje finanse i oceniać na bieżąco wyniki biznesowe. Zrozumienie niektórych wskaźników finansowych i wydajności biznesu może naprawdę pomóc i podnieść efektywność pracy. Będziesz mógł zdecydować jak zoptymalizować pewne procesy, żeby zrealizować swoje założenia.

Sprzęt

Bardzo ważnym krokiem jest zdecydowanie o wyborze sprzętu, w który wyposażysz swoją siłownie. Niektóre urządzenia szybko tracą na wartości, więc leżące nieużywane bieżnie i  rowery byłyby marnowaniem zasobów. Inwestuj w rzeczy, które dodają wartości i służą wielu celom. Sprzęt, który może być używany przez wiele osób, również okaże się bardzo przydatny w okresach intensywnej pracy. Jeśli nie chcesz płacić za to zbyt wiele, rozważ zakup używanego sprzętu, który jest w dobrym stanie. Ponieważ będzie to jedna z największych początkowych inwestycji, lepiej zacząć powoli i nie ekscytować się kupowaniem rzeczy, które nie będą używane w przyszłości. Sprzęt regenerowany często trudno odróżnić od nowego, a już na starcie oszczędzasz na kosztach.

Personel

Znalezienie odpowiedniego personelu do twojej siłowni może być wyzwaniem, ale będzie konieczne, jeśli chcesz zapewnić swoim klientom pozytywne doświadczenia, które zachęcą ich do powrotu oraz przedłużania członkostw.Twoi pracownicy są wizytówką Twojego klubu i najważniejszymi ambasadorami. Podczas procesu rekrutacji znajdź wykwalifikowanych trenerów, którzy wierzą w Twoją wizję i markę, ponieważ będą najlepiej pasować do Twojego biznesu. Ale co najważniejsze, nie zapomnij monitorować ich wydajności i sprawdź, jaką wartość mogą wnieść do swojej społeczności. Możesz korzystać z odpowiednich oprogramowań, aby uzyskać informacje o tym, którzy instruktorzy przyciągają więcej klubowiczów, jaką mają frekwencję na zajęciach oraz które klasy są najbardziej popularne.
Koszty zatrudnienia w dużym stopnie obciążają budżet już na samym starcie, pamiętaj jednak, że tylko z odpowiednim personelem nastawionym na sukces, identyfikującym się z firmą jesteś w stanie iść o krok wyżej. Wielu początkujących biznesmenów robi podstawowy błąd szukając oszczędności kosztów, właśnie na pracownikach. Osoby z doświadczeniem i potencjałem, którzy przynoszą wyniki są warci zainwestowania.

Branding i marketing

Przed oficjalnym otwarciem klubu, tworzenie świadomości i promowanie siłowni wśród potencjalnych klientów ma kluczowe znaczenie dla firmy w Twoim mieście.. Shelley Grieshop pracująca w sklepie internetowym Totally Promotional, ekspert marketingu współpracujący z klubami fitness radzi- Z wszelkiego rodzaju klubami sportowymi otwierającymi się aktualnie w szybkim tempie, ważne jest, aby promować swój biznes przed oficjalnym debiutem. Zacznij od powieszenia lub opublikowania niestandardowych banerów na lub w pobliżu nowej siłowni. Niech ludzie wiedzą, kim i czym jesteś i jak mogą się z tobą skontaktować.  Możesz skorzystać z tradycyjnej reklamy, ale nie zapomnij rozpocząć budowania silnej obecności online. Media społecznościowe to bardzo potężny kanał, w którym możesz zacząć promować swoją siłownię i budować jego wizerunek. Zwłaszcza jeśli celujesz w młodszą grupę demograficzną. Partnerstwa i promocje mogą również pomóc w zwróceniu uwagi opinii publicznej. Pomyśl o oferowaniu markowych gadgetów dla pierwszych 50 klientów, a może promocji, w której otrzymują zniżkę na członkostwo, jeśli zarejestrują się w pierwszym tygodniu. Niech ludzie wiedzą, kim jesteś i co masz do zaoferowania!

Zatrzymywanie członków

Last but not least: retencja! Nawet jeśli pozyskasz 100 nowych klubowiczów w ciągu pierwszego tygodnia, nie oznacza to, że będą oni nadal Twoimi klientami w kolejnych miesiącach. Utrzymanie klubowiczów jest niezwykle ważne, jeśli chcesz utrzymać odpowiednie wyniki biznesowe. Poza zapewnieniem miłej atmosfery na siłowni, motywowanie i częste angażowanie się w pracę z klientami zwiększy szanse na ich ponowną wizytę. Budowanie silnej społeczności powinno być jednym z głównych priorytetów właściciela siłowni, a istnieją różne sposoby osiągnięcia tego celu. Zacznij od wprowadzenia wyzwań fitness, w których możesz śledzić postępy swoich członków i nagradzać tych, którzy osiągają cel tygodniowy lub miesięczny. Jeśli chcesz uczynić go bardziej konkurencyjnym, możesz dołączyć rankingi i rankingi, aby uczynić go bardziej interesującym. Pamiętaj tylko, aby zawsze dobrze się bawić. Jeśli chcesz pójść o krok dalej i zająć się nimi poza klubem, zastanów się nad własną aplikacją mobilną marki. Dzięki temu możesz komunikować się ze swoim klientami w różny sposób, dbając żeby byli częścią społeczności, także poza murami klubu fitness.

Otwarcie własnego klubu fitness może być świetnym pomysłem na biznes, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz. To nie jest biznes, który otworzysz i będzie sam się prowadził. Wszystkie działania muszą być odpowiednie przygotowane oraz przemyślane, tylko wtedy będziesz mógł obserwować zwrot z inwestycji. Praca w klubie fitness jest wymagająca, ale potrafi dawać ogromną satysfakcję. Warto spełnić marzenie, ale trzeba to zrobić z głową, myśląc biznesowo.

Polecamy także:

Uwolnij swój bieg z FreeRunner™ – rewolucja w świecie bieżni!