Public relations i jego zastosowanie w marketingu klubów fitness

Public relations – powszechnie nazywany PR ma ogromne znaczenie w praktycznie każdej dziedzinie życia. Opinia o klubie fitness jest niezwykle istotnym elementem sukcesu. Osoby zarządzające klubem powinny szczególnie dbać o wizerunek, bowiem leży to w ich interesie. Nie zawsze, jest to zadanie łatwe. Na pewno należy mieć w świadomości, że trzeba nad tym wizerunkiem pracować i w sposób ciągły, długofalowy angażować się w jego budowanie.

Uważa się, że PR są to głównie działania prowadzone na zewnątrz, polegające na organizowaniu spotkań prasowych, konferencji prasowych oraz nawiązaniu relacji z dziennikarzami lokalnych mediów, ale również udział, np. w audycjach radiowych. Kluczowe jest zdefiniowanie tematów, które chcemy popularyzować, aby zachęcić i zainteresować nimi dziennikarzy. W tym kierunku warto posłużyć się narzędziem informacji prasowej, które jest doskonałą metodą komunikacji z otoczeniem, bowiem wspiera budowanie pozytywnych relacji z potencjalnymi klientami klubu.

PR wewnętrzny jest równie ważnym narzędziem, ale w głównej mierze jest budowany przez naszych współpracowników. Sposób w jaki wypowiadają  się o swoim miejscu pracy, o relacjach panujących wśród nich, buduje wizerunek klubu w miejscowej społeczności. Niestety nie zawsze są to prawdziwe informacje i często potrafią zaszkodzić. Czasami mamy do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurencji, która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o innym klubie. Doskonale jest to widoczne we wpisach w mediach społecznościowych, ponieważ niektórzy czują się bezkarni. Nie zmienia to faktu, że PR wewnętrzny w dużej mierze jest obrazem tego, co i w jaki sposób mówią pracownicy siłowni. Warto mieć to na uwadze.

Anita Bajdalska