photo: TeroVesalainen / pixabay.com

Błędy poznawcze, z którymi zmierzysz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rezultat rekrutacji jest uzależniony od umiejętności poznawczych rekrutującego. Prowadząc rozmowy kwalifikacyjne może zdarzyć się, że popełnimy błąd, który będzie miał negatywny wpływ na wynik. Warto wziąć pod uwagę poniższej przedstawione błędy poznawcze, aby zminimalizować ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji.

Ocena na podstawie zachowania

Zdarza się, że ocenia się człowieka po jego zachowaniu, czyli mamy do czynienia z podstawowym błędem atrybucji. Nie zawsze, sytuacja, w jakiej znalazł się kandydat do pracy, jest oceniana właściwie. Stres związany z taką rozmową może negatywnie wpływać na zachowanie danej osoby, a te będzie „odczytane”, jako brak kompetencji, co może mijać się z prawdą.

Porównanie kandydatów

Kolejnym błędem, może być ocena kandydatów opierająca się nie na ich umiejętnościach, ale w porównywaniu z osobą, która wcześniej była rekrutowana.  Lepszy kandydat, może najzwyczajniej „przyćmić” konkurenta swoim zachowaniem albo kwalifikacjami, które może w zderzeniu z innym kandydatem, nie wypadłby, aż tak niekorzystnie… Aby tego uniknąć najlepiej jest umówić się z kandydatami w różnych terminach.

Przekazywanie istotnych informacji

Ważnym elementem jest także kolejność przekazywanych podczas rozmowy informacji. Na początku oraz końcu rozmowy kwalifikacyjnej należy omówić te informacje, które są z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby osoba, która z nami rozmawia zapamiętała je, jako najważniejsze.

Efekt „halo”

Powszechnie znany efekt” HALO”, polegający na przeniesieniu jednej dominującej oceny na inne prezentowane przez kandydata umiejętności. Może to być pozytywna ocena, np. w sytuacji, w której kandydat odpowie na pierwsze pytania w sposób błyskotliwy i częściowo zachwyci rozmówców. Kolejne odpowiedzi mogą zostać ocenione w podobny sposób. Należy pamiętać, że ten efekt zadziałać może także w drugą stronę – niejasne, wymijające odpowiedzi mogą na tyle zniechęcić osoby rekrutujące, że nawet, jeśli potem rozmowa będzie bardziej konstruktywna, taki kandydat może zostać oceniony negatywnie. Należy, więc w sposób obiektywny i zdystansowany podejść do rozmowy.

Stereotypy

Niestety, ale często znaczenie mają również stereotypy zakorzenione wśród osób, które prowadzą rozmowy kwalifikacyjne. Może zdarzyć się, że poglądy, albo nierozsądne wdawanie się w dyskusję może wywołać negatywną ocenę kandydata.

Nastrój

To ostatnia z pułapek, które pragnę przedstawić. Niby oczywista, a jednak warto jednak wziąć ją pod uwagę przed wyjściem na spotkanie. Nastrój rekrutującego bardzo często może mieć wpływ na ocenę kandydata.

Osoby, które prowadzą procesy rekrutacyjne powinny wziąć pod uwagę wszystkie przedstawione powyżej zagrożenia, aby w porę zareagować oraz posiadać całkowitą kontrolę nad podejmowaną decyzją. Ta decyzja dotyczy w końcu wyboru nowej osoby do pracy w szeregach naszej firmy. Jej poprawność oraz skuteczność zagwarantować może obiektywizm. Nikt jednak nie jest nieomylny i nawet najlepsze umiejętności rekrutującego nie zagwarantują sukcesu. Warto, jak najlepiej przygotować się do rozmowy.

Powodzenia!

 

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.

 

Polecamy poprzednie artykuły dotyczące rekrutacji:

>> Rekrutacja w branży fitness. W jaki sposób osiągnąć satysfakcjonujące wyniki? <<<<

          >> Selekcja, czyli czas na rozmowę kwalifikacyjną <<<<<<

>> Selekcja kandydatów, czyli kończymy rekrutację <<<<<