źródło: healthclubmanagement.co.uk

Sieć Pure Gym liczy obecnie 1,7 miliona klubowiczów obsługując 500 siłowni pod marką PureGym w Wielkiej Brytanii, Basefit w Szwajcarii oraz Fitness World w Danii i Polsce. 

Jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy za drugi kwartał 2020r.,  zagraniczne kluby Pure Gym powróciły do ​​poziomów zysków sprzed COVID-19 w pierwszym miesiącu od ponownego otwarcia.

Brytyjski operator przyznał, że pandemia miała znaczący wpływ na wyniki, jednak siłownie w Danii i Szwajcarii natychmiast powróciły do ​​zysków, co doprowadziło do odreagowania trajektorii EBITDA całej Grupy i „powrotu na plus”.

Zamknięcie Klubów w Europie spowodowało, że przychody marki w ciągu trzech miesięcy (do 30 czerwca) spadły o 87%. Z 112 milionów funtów w 2019r. do zaledwie 14 milionów.

Jednak patrząc na pozytywy, Pure Gym przyznał, że podczas lockdownu udało się utrzymać “doskonałą płynność i przepływy pieniężne”. Po 14 tygodniach zamknięcia pozostało 147 mln funtów, co oznacza redukcję o 18 mln funtów od 23 marca.

Firma przypisuje to szybkiej reakcji na ogłoszone zmiany w funkcjonowaniu Klubów w Europie oraz pomocy finansowej oferowanej przez rządy w regionach, w których prowadzi działalność.

„Obciążenie operacyjne netto zostało skutecznie zredukowane do zera w wyniku szybkich działań zarządczych mających na celu zmniejszenie podstawowego spalania gotówki z działalności operacyjnej oraz poprzez ograniczenie rządowe (urlop, stawki i koszty stałe)” – powiedział Pure Gym w raporcie finansowym.

Co ważne, sieć nie otrzymała również żadnych potwierdzonych doniesień o zarażeniu w swoich obiektach po około 7 milionach wizyt od ponownego otwarcia.

Humphrey Cobbold, dyrektor generalny Pure Gym, przyznał, że wyniki – choć dotknęła pandemia – pokazują, jak operator skorzystał na dywersyfikacji geograficznej.

„Niezmiernie miło było zobaczyć, jak szybko nasze jednostki biznesowe powróciły do ​​rentowności. Co więcej Szwajcaria i Dania powróciły do ​​zysków w miesiąc od lockdownu – to wyraźna korzyść naszego modelu członkostwa”.

Cobbold dodał, że średnio- i długoterminowy potencjał strategiczny pozostaje niezmiennie „solidny”.

Sieć zapowiada otwarcie kolejnych 10 siłowni do końca 2020 roku – osiem w Wielkiej Brytanii i dwa Fitness Worlds poza granicą.

W 2021 roku planowane jest od 15 do 30 otwarć organicznych.

„Mamy możliwość wycofania nakładów inwestycyjnych nowej witryny, aby zachować płynność w przypadku drugiej fali – lub przyspieszyć, jeśli prognoza będzie pozytywna” – dodał Cobbold.

W maju 2020 roku firma ujawniła, że testuje ofertę franczyzową w celu globalnego rozwoju marki.

• Pełną prezentację wyników Grupy Pure Gym można pobrać tutaj.

Polecamy także:

Pure Gym ujawnia wprowadzenie na rynek globalnego modelu franczyzy