Coraz częściej spotykamy na półkach sklepach z odżywkami, recepcjach siłowni oraz aptekach batony proteinowe tzw. fit słodycze.  Nawet najbardziej popularne batony Mars i Snickers doczekały się wersji proteinowej.
Dla osób bardzo dbających o sylwetkę batony proteinowe mają bardzo istotne znaczenie, to idealna przekąska dla osób żyjących w biegu. Szybko i łatwo dostarczysz odpowiednią ilość mikroskładników i tym samym zaspokoisz potrzebę na coś słodkiego.
Batony proteinowe maja w sobie dużą ilość białka, stanowią świetną alternatywę dla słodyczy i dają poczucie sytości na długo.
Sprawdziliśmy skład kilku batonów , które można kupić w sklepach z odżywkami i siłowniach. Często liczba składników jest bardzo długa a to sygnał że mamy do czynienia z  wysoko przetworzonym produktem.

Zestawienie najlepszych batonów proteinowych

1 miejsce
QUEST BAR – Vanilla Almond Crunch 60 g – 33 g białka

Na pierwsze miejsce wskakuje baton o ośmioelementowym składzie. Na pierwsze miejsce wskakuje baton o ośmioelementowym składzie. Niestety jednak batonik nie należy do najsmaczniejszych. Wyczuć można lekki drożdżowo – kwaśny smak. Jednak sięgając po batona energetycznego, najważniejszym aspektem dla nas ma być jego skład. Wysoka zawartość białka oraz błonnika, to aż 72% dziennego zapotrzebowania, co daje nam energetycznego kopa oraz pozytywnie wpływa na naszą przemianę materii. Niewielka ilość cukru sprawia, że jest to idealna przekąska również dla tych co dbają o smukłą linię i stosują dietę odchudzającą. Jego Spożycie dostarcza ok. 350 kcal.

2 miejsce
QNT Protein Wafer Vanilla Yoghurt Flavour 35 g – 32 g białka

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje baton z wysoką zawartością białka w smaku przypominający
znaną mleczną princessę. Mimo wysokiej zawartości białka skład batona jest już o wiele słabszy niż poprzedniego,
przede wszystkim, że akurat ten baton zawiera emulgatory i konserwanty, jeśli jednak będziemy brali kaloryczność oraz
zawartość białka, tłuszczy i węglowodanów to dojdziemy do wniosku, że jest to naprawdę rewelacyjny baton energetyczny.
Z uwagi na wysoką kaloryczność ( 517 kcal ) należy jednak uważać na ilość spożywanego produktu.

3 miejsce
ALL STARS – Muscle Protein Bar, 80 g – 34 g białka

Baton przypominający Liona z duża ilością orzeszków i karmelu dobrze smakuje.
Niestety zawiera bardzo dużo cukru (26g) , plusem jest rozpisana etykieta z procentowym udziałem poszczególnych białek – 20% całej gramatury batona pochodzi z mleka, 7% z soi, 5% to hydroizolat białek, czyli nic nadzwyczajnego.

4 miejsce
OH YEAH! – Good Grab Bar, 45 g– 31 g białka

Dobry w smaku , jednak wygląd pozostawia dużo do życzenia. W składzie bogata mieszanka białek o zróżnicowanym i zbilansowanym czasie wchłaniania.
w skład wchodzi, poza najbardziej wartościowym i najszybciej dostarczanym izolatem białka serwatkowego, białko sojowe i kazeinian wapnia, którego tempo przyswajania jest najwolniejsze. 420 kcal, 9 g cukru i 20 g tłuszczów (w tym 6,5 g nasyconych) – słowem, ujdzie. Niestety znajdziemy również sorbinian potasu i frakcjonowany olej palmowy w składzie.

5 miejsce
POWERBAR – 30% Protein Plus, 55 g – 30,2 g białka. Skład całkiem przyzwoity – znajdziemy tam niezłe białka (14% kazeinianu wapnia, 14% białka
serwatkowego i 2,5% białka sojowego), niewiele cukru (2,4 g) i tłuszczu (9,1 g, w tym 4,1 g nasyconych),
za to nie znajdziemy tłuszczów utwardzonych. Tylko 305 kalorii! Niestety nie możemy tego powiedzieć o smaku: musuje, puchnie w ustach i fermentuje. Ale oceniamy skład dlatego znalazł się w naszym zestawieniu.

Batony białkowe można też w łatwy sposób zrobić w domu, głównym składnikiem jest białko a dodatki wg uznania płatki owsiane, orzechy , owoce suszone to tylko propozycje któr moga znaleźć się w Twoim batonie.