Medicover Polska po raz piąty przygotował raport prezentujący stan zdrowia pracujących Polaków. Analizą objęto ponad 295 000 osób w wieku 16-67 lat (40% stanowiła drupa osób pomiędzy 30 a 39 rokiem życia). Raport ukazał, że zdrowie pracujących Polaków pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej chorują pracownicy produkcji pracujący zmianowo. Najpowszechniejszym z kolei problemem zdrowotnym wśród wszystkich grup zawodowych jest otyłość.

Podczas raportu badano jaki wpływ na zdrowie ma charakter wykonywanej pracy. Badanych podzielono na pięć grup zawodowych: pracowników produkcji pracujących w systemie zmianowym, pracowników produkcji bez pracy zmianowej, pracowników biurowych, pracowników mobilnych oraz decyzyjnych.

Okazało się, że w pierwszej grupie zawodowej stwierdzono najwyższą średnią absencję chorobową na pracownika. Wyniosła ona aż 16,9 dnia. Osoby pracujące na produkcji, ale nie w systemie zmianowym chorowały średnio 12,7 dnia. Pracownicy biurowi na zwolnieniach lekarskich przebywali niewiele mniej, bo 12,6 dnia. Zaś w grupie pracowników mobilnych średnia liczba dni zwolnień na jednego z nich wyniosła 10,6 . W przypadku osób decyzyjnych średnia liczba dni zwolnień wynosiła 10,7.  czytamy na portalu Puls HR

To co jest niepokojące, największym problemem wśród pracujących polaków jest nieprawidłowe BMI. Prawidłowe wartości wskaźnika masy ciała BMI ma mniej niż połowa przebadanych przez Medicover pracowników. Dwie na trzy kobiety oraz tylko jeden na trzech mężczyzn mają prawidłowe wartości BMI. Większość ma nadwagę lub otyłość. 5 proc. kobiet ma niedowagę. A jak przypominają autorzy badania, nadwaga i otyłość są najlepszą drogą do zachorowania na wiele chorób przewlekłych.

Jak wynika z danych WHO, przeciętny europejski pracownik opuszcza od 10 do nawet 50 dni pracy w celu leczenia schorzeń wynikających z otyłości. Badania wykazują również, że osoba, która nieodpowiednio się odżywia, działa znacznie mniej efektywnie. Według WHO właściwe nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą podnieść wydajność pracownika nawet o 20 proc.

Polecamy także:

Sieć studiów EMS Bodytec20 rośnie w siłę z Miha Bodytec