źródło: komunikat prasowy

W ramach przygotowań do Europejskiego Forum Zdrowia i Fitnessu 2021 (EHFF), EuropeActive zaprezentowało kluczowe wskaźniki z ósmej już edycji corocznego raportu European Health & Fitness Market Report. Niniejsze opracowanie obejmuje rok kalendarzowy 2020 i tym samym ujawnia prawdziwy wpływ pandemii COVID-19 na sektor fitness i aktywności fizycznej.

Pandemia doprowadziła do sytuacji, w której rządzący wielokrotnie podejmowali decyzję o zamknięciach klubów fitness. W niektórych przypadkach obostrzenia sięgnęły od 40% do 50% dni operacyjnych, co znalazło odzwierciedlenie w oczywistym spadku po dziesięcioleciach wcześniejszego wzrostu. rynek usług fitness

Kluczowe dane z opublikowanego raportu:

  • Spadek liczby członków klubów fitness o 15,4 % (to jest około 10 milionów) z 64,8 mln w 2019 r. do 54,8 mln do końca roku 2020.
  • Spadek przychodów o 32,9 % do około 18,9 mld EUR, w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 (28,2 mld). Co ważne 15 największych europejskich operatorów fitness osiągnęło łączne przychody w wysokości 2,6 mld EUR w 2020 r.
  • 20 największych operatorów odnotowało spadek liczby członków o 0,9 mln (-7%) do 12,3 mln w porównaniu z rokiem 2019.
  • Całkowita liczba klubów fitness zmniejszyła się o 1,4 % i wynosi obecnie 62 775. Spadek w tym zakresie jest mniejszy niż sądzono ze względu na pomoc finansową jaką część państw skierowała do branży fitness.
  • Podobnie jak w przypadku wielu innych sektorów, cyfryzacja w sektorze fitness mocno się rozwinęła. Znaczący wzrost wykazano również w sprzęcie i akcesoriach fitness do użytku domowego, produktach/usługach cyfrowych i rozwiązaniach outdoorowych.
  • Kwoty, jakie zostały zainwestowane przez istniejące oraz nowe firmy w sektor fitness, świadczą o wierze w ponowny rozwój branży. Znaczna część tych inwestycji pochodzi z obszaru big-tech (Apple, Google, Amazon) i dotyczy zarówno rozwiązań online jak i offline.
  • W 2020 roku zarejestrowano 16 dużych transakcji M&A (przejęcie firmy bezpośrednio konkurencyjnej) obejmujących łącznie 854 kluby, przy czym 505 klubów zmieniło właściciela przed marcem 2020r.

Komentując raport, dyrektor wykonawczy Andreas Paulsen powiedział: “W ciągu ostatnich lat European Health & Fitness Market Report stał się podstawą dla badań rynkowych w sektorze fitness i aktywności fizycznej. Szczególnie w tym trudnym i zmiennym czasie dla naszego sektora potrzebujemy wiarygodnych danych, aby faktycznie udowodnić wpływ COVID-19 na nasz sektor, a co ważniejsze, aby udowodnić pozytywny i istotny wpływ naszego sektora na społeczeństwo w całej Europie.

Chciałbym głęboko podziękować ambasadorowi EuropeActive Hermanowi Rutgersowi, naszym partnerom z Deloitte, naszym partnerom zbierającym dane na całym kontynencie, jak również naszym hojnym sponsorom, za to wielkie i ważne osiągnięcie w tym burzliwym czasie”. rynek usług fitness

Raport 2021 European Health & Fitness Market Report stanowi najbardziej kompleksowy zbiór danych na temat europejskiego rynku zdrowia i fitnessu i służy jako cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych stron z branży fitness. Raport powstał dzięki hojnemu wsparciu Basic-Fit, BRP Systems, Exerp, FIBO Global Fitness, GO fit, Myzone, PureGym, Technogym oraz Xplor.

Pełen raport dostępny jest tutaj.