photo: jcomp / Fotolia

Raporty – prawda o klubie fitness

Raporty dotyczące umów

część II

Jednym z najbardziej rozbudowanych obszarów raportowania są umowy członkowskie. Jaka jest aktywność karnetów? Jak kształtują się kolumny z raportami umów nieprzedłużonych lub podpisanych? W dobrym systemie do zarządzania klubem fitness znajdziemy także raporty dotyczące umów zaaranżowanych lub zakończonych. Co oznaczają poszczególne rozróżnienia?

Członkostwo jest ważnym produktem w prawie każdym klubie fitness. Jego rodzaje różnią się m.in. ceną, wzorami zniżek, formą płatności, grafikiem, czasem trwania, kanałem sprzedaży, dostępnością dodatkowych usług i opłat oraz wielu innych funkcji. Kompleksowy system do zarządzania zapewnia raporty, które obejmują wszystkie rodzaje członkostw i wejść, jakie możesz znaleźć w branży fitness. Przyjrzyjmy się dokładniej niektórym z dostępnych raportów.

Aktywność karnetów

To raport, który umożliwi Ci mierzenie wejść klientów klubu podporządkowanych do karnetów. Raport wykorzystujemy do oceny rentowności poszczególnych karnetów lub umów. Wyliczane jest to poprzez podzielenie ceny karnetu przez średnią liczbę wejść do klubu. Oczywiście, najbardziej rentowne są dla nas karnety dające wysoką cenę za wejście. Porównując te wartości pomiędzy poszczególnymi karnetami, łatwo wyłapiesz te najbardziej zyskowne dla klubu.

Podpisane

Co może powiedzieć nam raport o podpisanych umowach? Zobaczysz tu umowy zawarte pomiędzy klubem a klientami w danym czasie. Dotyczy to zarówno nowych umów, jak i przedłużonych, które możemy wyświetlać ze względu na formę płatności, rodzaj karnetu oraz tagi. Pamiętaj, że możesz wykorzystać tę wiedzę, by np. wysłać wiadomość e-mail lub SMS do wybranych klientów, przyznać im punkty bonusowe, przydzielić notatkę lub tag. Oprócz tego otrzymujesz czytelną informację o łącznej liczbie podpisanych umów i ich wartości.

Zaaranżowane

Raport prezentuje umowy zaaranżowane przez użytkowników systemu, np. pracowników recepcji, handlowców lub instruktorów. Wiedz, ile umów zostało zaaranżowanych i znaj ich łączną wartość. Raport zaaranżowanych umów to także proste narzędzie do badania efektywności Twoich pracowników.

Umowy zakończone

Warto posiadać pełną informację o umowach, które zostały zawieszone, zakończone lub zakończone przed czasem. Rodzaje umów zakończonych przed czasem możemy podzielić na takie jak: wypowiedziane, wypowiedziane automatycznie bądź ze względu na rodzaj karnetu. Dodatkowo, z raportu dowiesz się o dokładnym powodzie zakończenia umowy. Warto pamiętać też o raportach zliczających cesje umów, zamrożenia i odnowienia umów.

Z następnej części cyklu „Raporty – prawda o klubie fitness” dowiesz się m.in. o tym, jak dzięki raportom możesz mierzyć aktywność członków klubu.

>>> część I Raporty – prawda o klubie fitness O konfiguracji dostępu do danych

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.

Zaciekawił Cię ten temat? Zapraszamy na Akademię eFitness, czyli szkolenia z obsługi Systemu. To praktyczna wiedza o zarządzaniu klubem fitness! Sprawdź tutaj.