Od około dwóch lat w różnych branżach obserwuje się postępujący rynek pracownika. Stanowi to duży problem, zwłaszcza w branży fitness, który prowadzi często do zmiany modelu biznesowego. Poszukując odpowiednich kandydatów, warto spróbować jeszcze niedocenionej, ale dającej duży potencjał formy rekrutacji – za pomocą instagrama.

Jak to wygląda w klubach fitness?

Aktualnie obserwuje się duży problem z rotacją pracowników, a co za tym idzie rekrutacją osób na stanowiska niższego szczebla do działu obsługi klienta (sprzedaż, recepcja, trenerzy). Prowadząc klub fitness w sposób biznesowy trzeba właściwie zarządzać budżetem. Nie każdy może sobie pozwolić na zwiększenie employer costs, zwłaszcza w sezonie niskiej rentowności klubu. Brak zainteresowania ofertami pracy sprawia, że managerowie zatrudniają osoby które nie pasują na dane stanowisko, co w konsekwencji prowadzi do:

– pogorszenia standardów obsługi klienta,

– braku zaangażowania pracownika danym miejscem pracy,

– strat związanych z nierealizowaniem planów sprzedażowych,

– kosztów poniesionych na ponowną rekrutacje i proces wdrożenia,

– zmarnowanym czasem, który można by było poświecić na rozwój biznesu,

Dlaczego instagram?

Według statystyk, instagram jest obecnie 3 pod kątem miesięcznej, średniej liczby użytkowników, serwisem na świecie, zaraz po facebooku i youtube (1mld miesięcznie). Co prawda aż 87% rekruterów poszukując kandydatów do pracy korzysta z Linkedin. Instagram wykorzystuje na ten moment 11%pracowników HR, jednak statystyki idą w górę.

40% użytkowników instagrama swoją ścieżkę zakupową kończy na stronie www danej marki (e.marketer.com), dodatkowo poziom ich zaangażowania (lajki, komentarze), jest o 20% większy niż na facebooku. Liczby mówią same za siebie. Nic więc dziwnego, że HR-owcy zaczęli się bliżej przyglądać potencjałowi instagrama podczas procesów rekrutacyjnych. Warto się zainteresować tą formą rekrutacji również w klubie fitness, ponieważ aż 59% użytkowników instagrama to osoby poniżej 30 roku życia, czyli pokolenie X,Y podejmujące pracę w obsłudze klienta.

W jaki sposób rekrutować za pomocą instagrama?

Proces rekrutacyjny za pomocą instagrama powinien być połączony z działaniami employer brandingowymi. Wyniki badań Jobvite, pokazują, że dla osób w wieku 18-29 lat właśnie Instagram stanowi ważne źródło informacji nt. kultury organizacyjnej firmy.

Żeby wykorzystywać instagram w procesie rekrutacji, warto jest założyć konto firmy, na którym pracodawca zaprezentuje kulturę organizacyjną marki. Dla współczesnego pokolenia ważna jest atmosfera pracy oraz przyjazne otoczenie. Dobrze odbierane jest pokazanie firmy od kuchni, niecodzienne wydarzenia w miejscu pracy, walory edukacyjne, wyróżnianie pracowników. Wizja fajnej firmy przyciąga potencjalnych kandydatów i sprawia, że przyszły pracownik przychodzi na rozmowę rekrutacyjną zaangażowany, widząc siebie w danych strukturach. Prowadząc profil marki na instagramie polecane jest obserwowanie kont firm o zbliżonym profilu. Wdawanie się w interakcje, komentowanie, udzielanie opinii zwiększa szanse na zainteresowanie firmą potencjalnych kandydatów z profilowanym doświadczeniem.

Tworząc ogłoszenie o pracę na instagramie, warto zrobić to w sposób nieszablonowy – np przy pomocy filmu umieszczonego na instastory. Dość ciekawą kampanię zaprezentowała EF Education First poszukując “Testera Wyjazdów Językowych”. W ogłoszeniu w postaci filmu oraz posta były ukazane konkretne informacje: proponowane zarobki, opis pracy oraz forma aplikacji. Osoby, które zgłosiły się do udziału w procesie rekrutacyjnym, oznaczając #TesterEF (ok 500osób) na swoich kontach instagramowych, dostały w wiadomości prywatnej zadania do rozwiązania. Nieszablonowy pomysł sprawdził się i stał się inspiracją do tworzenia kolejnych propozycji rekrutacyjnych skierowanych do młodego pokolenia.

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi procesy rekrutacyjne. Prowadząc działalność, trzeba non stop myśleć biznesowo o rozwoju firmy, a podstawą są odpowiednio zrekrutowani pracownicy. Żeby ich znaleźć należy korzystać z różnych źródeł. Nie jesteśmy w stanie się cofnąć w czasie. Wszystkie procesy robią się coraz bardziej technologiczne i innowacyjne. Zamiast negatywnie się nastawiać na zmiany, narzekać na współczesne pokolenie, należy spróbować je zrozumieć i dostosować do niego właściwe formy komunikacji. Jestem przekonana, że przełoży się to prędzej czy później na sukces.

Polecamy także:

IC events wprowadza innowacje w rekrutacji