W jaki sposób osiągnąć satysfakcjonujące wyniki?

Każdy lub prawie każdy z nas miał do czynienia z poszukiwaniem nowego pracownika. Kiedyś przychodzi taki czas, że jesteśmy zmuszeni przeprowadzić rekrutację. Fluktuacja kadr jest normą, zwłaszcza w branży usługowej, kiedy mamy do czynienia z ruchami kadrowymi. Dobrze przeprowadzona rekrutacja, to dobry pracownik, z którego wszyscy są zadowoleni. Nie zawsze, jednak ten proces jest zakończony pełnym sukcesem. Kosztochłonny i pracochłonny proces nie zawsze daje satysfakcjonujące wyniki.

Rekrutacja krok po kroku – od czego zacząć?

Dobre, markowe kluby fitness nie narzekają na brak chętnych do pracy. Nawet, jeśli nie szukają pracowników, wielu kandydatów aplikuje do nich, wysyłając swoje CV, aby wzbudzić zainteresowanie swoją osobą, a co za tym idzie – zdobyć miejsce pracy. Rekrutacja to proces wieloetapowy, do którego należy się przygotować, aby nie marnować czasu swojego oraz potencjalnych kandydatów. Na początek należy zdefiniować stanowisko pracy, na które szukamy pracownika. Zakres stanowiska, cel oraz kluczowe zadania, które będzie miała wykonywać zatrudniona osoba. Kolejnym krokiem jest stworzenie charakterystyki kandydatów, jakich będziemy poszukiwać i najlepiej jest to zrobić w formie pisemnej. Ważnym elementem jest stworzenie listy priorytetów na podstawie, których będziemy oceniać kandydatów. Warto zastanowić się także, skąd będziemy rekrutować: czy będzie to rekrutacja zewnętrzna czy też wewnętrzna? A potem już dobrze zaprojektować ogłoszenia rekrutacyjne i wybrać sposoby ich rozpowszechniania. Niby proste, ale nie zawsze wszystko wychodzi…

Efektywna rekrutacja

Często popełniamy błędy już na etapie redagowania ogłoszeń o pracę, które niepotrzebnie angażują nas, przez co tracimy cenny czas i czasami wprowadzają w błąd potencjalnych kandydatów. Warto w ogłoszeniach zawierać szczegółowe informacje. Ponadto, wysokość wynagrodzenia oraz inne dodatki płacowe, jakie oferujemy, ponieważ to może zaoszczędzić nam czas i szybko zweryfikować kandydatów. Oczekiwania finansowe kandydatów, nie zawsze są akceptowane przez pracodawców, dlatego nie ma sensu tego ukrywać. Niektórzy kandydaci, cenią się bardzo wysoko, ale dla klubu nie zawsze ta cena jest akceptowalna i trzeba o tym otwarcie mówić. W ogłoszeniach należy również dokładnie określić sposoby rekrutacji oraz czas jej trwania. Dobrze przygotowane ogłoszenie, zebranie ofert i ich analiza jest kluczem do zdobycia najlepszych kandydatów, którzy będą przydatni w naszej firmie. Potem już pozostanie nam selekcja i wybór… , których temat przybliżę w kolejnych artykułach.

Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.

Anita Bajdalska