fot. Wojciech Szwarc / mat. prasowe Benefit Systems

Rozmowa z Wojciechem Szwarc, Dyrektorem Działu Relacji Partnerskich w Benefit Systems

„Chcemy, aby nasi Partnerzy otwierali jak najwięcej klubów fitness. Każdego roku wydajemy tysiące kart MultiSport. Chcemy, aby wszyscy Polacy – nie tylko „MultiSportowcy” mieli, gdzie ćwiczyć.”

Wojciech Szwarc odpowiada za relacje z Partnerami Benefit Systems od 2014 roku. Wraz ze swoim zespołem czuwa nad współpracą z ponad 4 tysiącami obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenie całej Polski. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ukończył również Strategic Leadership Academy ICAN Institute oraz IMD Business School.

Panie Wojciechu, proszę powiedzieć, w jaki sposób Benefit Systems wspiera rozwój polskiej branży fitness?

Nasze działania dotyczą nie tylko branży fitness, ale całego szeregu usług sportowo-rekreacyjnych. Skupiamy się na fitnessie, ponieważ inwestujemy w kluby fitness, natomiast karta MultiSport to coś więcej niż sam fitness. Naszym celem jest aktywizacja coraz większych grup Polaków do prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia w ośrodkach partnerskich, czyli w klubach fitness, szkołach tańca, studiach jogi czy na basenach. Partnerzy Benefit Systems otrzymują od nas bezpośrednie wsparcie dzięki prowadzonym przez nas programom oraz szeregom inicjatyw. Zależy nam na tym, aby dostarczyć „know-how”, podzielić się istotnymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia biznesu. Ostatnie dwa lata pokazują, że branża fitness zmienia się dynamicznie. Jednak część osób nie posiada jeszcze niezbędnej wiedzy, aby radzić sobie na zmieniającym się rynkiem. Nasi Partnerzy posiadają świetne kluby charakteryzujące się wysoką jakością oraz wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa.

Program Wsparcia Partnerów jest dla Benefit Systems niezwykle ważny. Czy mógłby Pan podsumować działania w ramach podejmowanej inicjatywy?

Program Wsparcia, którego testy ruszyły w 2016 roku, jest jednym z wielu projektów, które prowadzimy. Jego celem jest wsparcie Partnerów, którzy współpracują z nami w programie MultiSport. Dzięki naszej pomocy mogą oni uzyskać środki na rozwój: remonty, renowacje, zakup i budowę nowych obiektów, a także na zwiększenie konkurencyjności dzięki usługom na coraz wyższym poziomie zarówno dla użytkowników kart MultiSport, jak i wszystkich innych osób, które są klientami naszych Partnerów. Do tej pory wydaliśmy na ten program ponad 25 mln złotych i skorzystało z niego około 200 Partnerów. Mimo tego wciąż dostrzegamy rosnącą popularność programu. Co jakiś czas informujemy naszych Partnerów o tym, że cały czas mogą się do nas zgłaszać.

Program, o którym Pan wspominał jest z założenia narzędziem dla ośrodków sportowych, umożliwiającym szybki rozwój oraz wzrost działalności. Na koniec drugiego kwartału Wasze karty w portfelach nosiło prawie 920 tys. Polaków. Co program oznacza dla Użytkowników kart MultiSport, a co dla osób, które jeszcze tej karty nie mają?

Użytkownicy kart MultiSport otrzymują przede wszystkim komfort wynikający z wielości obiektów sportowych, z których mogą korzystać. Ćwiczymy w miejscach, które są po drodze, np. z domu do pracy. Taka jest natura ludzka, lokalizacja jest bardzo ważna. Jako Benefit Systems, dajemy możliwość otwarcia dużej ilości obiektów, z których mogą korzystać zarówno użytkownicy kart MultiSport, jak również inne osoby. Na rynku jest jeszcze wiele miejsc i dobrych lokalizacji, w które można zainwestować otwierając bardzo dobre kluby fitness. Dotyczy to nie tylko Warszawy ale wielu miast w Polsce, szczególnie tych największych.

Jakie dostrzega Pan plusy, a jakie minusy spoglądając na obecną sytuację rynkową?

Wciąż jeszcze zbyt mało osób ćwiczy, zbyt mało osób posiada świadomość profilaktyki zdrowia, a do pracy nad swoim zdrowiem zabiera się zbyt późno. Niestety, w Polsce obserwujemy coraz większy problem z otyłością dzieci i osób starszych. Nie ma zbyt dużej wiedzy oraz programów ogólnokrajowych pod egidą władz państwowych, które powinny promować aktywność. Wciąż jesteśmy zbyt daleko za Niemcami i Skandynawią, jednak w mojej opinii, ten trend będzie się zmieniał. Brak tej świadomości dostrzegamy chociażby w klubach fitness. Osoby przychodzą na treningi, a po 1-2 miesiącach spodziewają się spektakularnych efektów. Nowi klienci nie zawsze otrzymują odpowiednią opiekę rozpoczynając swoją przygodę ze zdrowym trybem życia. Kluby fitness powinny zadbać o nich już na początkowym etapie i jasno dać im do zrozumienia, co tak naprawdę mogą uzyskać, w jaki sposób i kiedy. Przede wszystkim jednak należy dowiedzieć się jakie są ich oczekiwania. To duże wyrzeczenie niejednokrotnie związane ze zmianami trybu życia. Nie ma przecież magicznej pigułki – kiedyś było takie przysłowie „no pain, no gain”, które do dzisiaj jest aktualne.

Mamy w Polsce wspaniałe kluby, najwyższej jakości sprzęt… czasem musimy jeszcze tylko zadbać o odpowiednią obsługę. Jestem fanem amerykańskiego modelu, moim zdaniem warto uczyć się od nich, m.in. od Planet Fitness. To kluby, w których nie ocenia się nikogo i każdy może znaleźć tam swoje miejsce. Są bardzo przyjazne swoim Klientom. Polskie inwestycje prezentują bardzo wysoki poziom, są nieźle zarządzane, jednakże ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia. Jedno jest pewne – rynek będzie się cały czas rozwijał, a my w każdej sytuacji powinniśmy szukać pozytywnych aspektów, które przyniosą korzyści zarówno dla rynku, jak i dla osób, które ćwiczą.

Jakie według Pana działania należałoby podjąć, aby zaktywizować Polaków, którzy nie ćwiczą?

Według raportu MultiSport Index 2018, aż 38 proc. Polaków jest nieaktywnych fizycznie. Misją Benefit Systems jest aktywizacja społeczeństwa i przekonanie go, że zdrowy i aktywny tryb życia poprawia jego jakość. W związku z tym,  prowadzimy mnóstwo programów, które mają na celu aktywizację wszystkich grup społecznych. W Krakowie i w Warszawie testujemy obecnie program pilotażowy MultiSport Senior, który niebawem rozszerzymy na całą Polskę. W ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport aktywizujemy blisko 10 tysięcy dzieci z 35 szkół z Dolnego Śląska. Jednym z elementów tego programu jest test sprawnościowy EuroFit+ w ramach gry multimedialnej – połączenie technologii i aktywności fizycznej okazało się strzałem w dziesiątkę. Jeśli chodzi o motywację osób w wieku produkcyjnym, to z poziomu swojego produktu, czyli karty MultiSport, wiemy że Polacy lubią mieć możliwość wyboru. My dajemy go w postaci dostępu do blisko 4 tys. obiektów w całej Polsce i to nasi Użytkownicy decydują, gdzie dziś chcą ćwiczyć i jaką aktywność podejmą. Według naszych badań, aż 73 proc. naszych Użytkowników przyznaje, że posiadanie karty MultiSport motywuje ich do częstszych treningów.

Niewątpliwie potencjał polskiego rynku jest dostrzegany przez zagraniczne marki, które coraz baczniej przyglądają się korzyściom z niego płynącym. To atrakcyjne miejsce nie tylko dla wielkich międzynarodowych sieci, ale również dla zagranicznych firm, które poszukują kolejnych kanałów dotarcia do nowych klientów. Z jakich powodów Pana zdaniem polski rynek jest dla nich atrakcyjny i jak ocenia Pan szanse rozwoju?

Zagraniczne sieci są dodatkową siłą promującą fitness. Myślę, że rynek będzie się w pewnym stopniu konsolidował, natomiast dla każdego w Polsce jest jeszcze miejsce. Niezależnie od tego, czy są to inwestycje podmiotów, które działają już w Polsce czy też zupełnie nowych firm.  Z korzyścią dla wszystkich, ponieważ każdy ma prawo wyboru. W mojej opinii nie będzie to ogromna ekspansja, ale w zależności od tego, jak uda się rozwój obecnym sieciom, takie będą kolejne ruchy związane z wejściem nowych podmiotów lub wejściem związanym z akwizycją. Nie sądzę jednak, aby były to działania ekspansywne. 

A jak to jest w Pana opinii z segmentem premium w Polsce?

Mam wrażenie, że w Polsce nie jest to odpowiednio zdefiniowany segment. Prawdziwych klubów premium w Polsce nie ma zbyt wiele.

Jakie plany Benefit Systems na najbliższe miesiące?

Duży nacisk położyliśmy na rozwój naszej Strefy Partnera, a także programu zapewniającego legalną muzykę, z którego obecnie korzysta ponad 500 Parterów. Jesienią startuje nowy program szkoleń dla instruktorów z udzielania pierwszej pomocy, a także zaawansowany poziom programu edukacyjnego, który prowadzimy razem z ICAN Institute. W przyszłym roku zaproponujemy nowe programy wsparcia naszym partnerom. Nasze działania będą skupiać się również na powiększaniu liczby partnerskich obiektów sportowo-rekreacyjnych, w których będą akceptowane karty MultiSport. Pozwoli to Użytkownikom kart na jeszcze większy komfort wyboru obiektów, w których można ćwiczyć.

Jaka jest Pana opinia na temat event’ów branżowych?

Staramy się uczestniczyć praktycznie we wszystkich wydarzeniach branżowych. Nasz zespół współpracujący z Partnerami jest bardzo aktywny i mocno zaangażowany w zdobywanie zarówno wiedzy branżowej, jak i budowanie relacji z wszystkimi uczestnikami rynku.

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt

___________

O Benefit Systems

Benefit Systems S.A. działa na polskim rynku od 2001 roku, a od 2011 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Karta MultiSport – najważniejszy produkt spółki został zaprezentowany światu w 2004 roku i w ciągu kilkunastu lat stał się jednym z najpopularniejszych benefitów w Polsce. Karty sportowe zapewniają dostęp do blisko 4 000 obiektów sportowo-rekreacyjnych w ponad 650 miastach na terenie całego kraju. Spółka w ramach dbania o rozwój oferty oraz podnoszenie jakości usług na rynku fitness realizuje szereg działań wspierających Klientów, Partnerów i Użytkowników kart. Program MultiSport jest rozwijany z powodzeniem przez Spółkę również w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii, gdzie systematycznie rośnie liczba korzystających z kart sportowych. W tym roku działalność rozpoczęła też spółka zależna w Chorwacji.

Zobacz także: