źródło: who.int

Można byłoby zapobiec nawet 5 milionom zgonów rocznie, gdyby populacja świata była bardziej aktywna. W czasach, gdy wiele osób przebywa w domu z powodu epidemii COVID-19, nowe Wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia , wprowadzone 25 listopada 2020r., podkreślają, że każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, może być aktywny fizycznie i każdy rodzaj ruchu się liczy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej

Nowe wytyczne zalecają, co najmniej 150 do 300 minut umiarkowanego do intensywnego treningu aerobowego tygodniowo dla wszystkich osób dorosłych, w tym osób żyjących z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, a średnio 60 minut dziennie dla dzieci i młodzieży.

Statystyki WHO pokazują, że jeden na czterech dorosłych i czterech na pięciu nastolatków nie ma wystarczającej aktywności fizycznej. Szacuje się, że na całym świecie bezpośrednia opieka zdrowotna kosztuje 54 miliardy USD, a utrata produktywności – kolejne 14 miliardów USD.

Wytyczne zachęcają kobiety do regularnej aktywności fizycznej przez cały okres ciąży i po porodzie. Podkreślają również cenne korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych.

Starszym dorosłym (w wieku 65 lat lub starszym) zaleca się dodanie ćwiczeń, które podkreślają równowagę i koordynację, a także wzmacnianie mięśni, aby zapobiec upadkom i poprawić zdrowie.

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zapobiegania chorobom serca, cukrzycy typu 2 i raka oraz pomagania w ich leczeniu, a także w zmniejszaniu objawów depresji i lęku, zmniejszaniu zaburzeń poznawczych, poprawie pamięci i poprawie zdrowia mózgu.

„Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia – może pomóc przedłużyć życie o lata” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy radzimy sobie z ograniczeniami pandemii COVID-19. Wszyscy musimy codziennie się poruszać – bezpiecznie i kreatywnie ”. 

Wszelka aktywność fizyczna jest korzystna i może być wykonywana w ramach pracy, sportu i rekreacji lub transportu (chodzenie, jazda na kółkach i jazda na rowerze), ale także poprzez taniec, zabawę i codzienne prace domowe, takie jak ogrodnictwo i sprzątanie.

„Aktywność fizyczna każdego rodzaju i jakikolwiek czas trwania może poprawić zdrowie i samopoczucie, ale więcej oznacza zawsze lepiej” – powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor ds. Promocji zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia – „a jeśli musisz spędzać dużo czasu w bezruchu, czy w pracy czy w szkole, powinieneś wykonywać więcej aktywności fizycznej, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia ”.

„Te nowe wytyczne podkreślają, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszych serc, ciał i umysłów oraz jak korzystne wyniki przynoszą korzyści każdemu, niezależnie od wieku i umiejętności”, powiedziała dr Fiona Bull, kierownik działu aktywności fizycznej.

WHO zachęca kraje do przyjęcia globalnych wytycznych w celu opracowania krajowych polityk zdrowotnych dla wsparcia Globalnego planu działania WHO dotyczącego aktywności fizycznej na lata 2018-2030. 

Pełne wytyczne dla poszczególnych grup znajdują się tutaj.

Polecamy także:

EuropeActive potwierdza niski poziom ryzyka Covid-19 w Klubach Fitness