photo: pressmaster/Fotolia

Rynek „sport drink” rośnie w siłę

Rynek napojów izotonicznych najprężniej rozwijającym się segmentem

Stale rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia i codzienną aktywnością fizyczną coraz mocniej napędza każdy segment branży. Zwłaszcza w okresie letnim w kategorii napojów izotonicznych obserwowana jest tendencja wzrostowa.

W ostatnich latach wartość kategorii napojów sportowych powiększyła się dynamicznie, a linia trendu wyraźnie wskazuje, iż w kolejnych latach obserwowali będziemy stały wzrost. W 2015 r. rynek ten urósł o 20%, a w 2016 r. o 15%.  Jak wynika z danych firmy doradczej KPMG, do roku 2020 rynek napojów izotonicznych będzie rósł w średnim tempie 3,8 % rocznie, osiągając na koniec dekady wartość 241 mln zł. Jest to ponad 30 mln więcej niż obecnie. Analizy biorące pod uwagę liczbę trenujących osób oraz liczbę sprzedanych na rynku napojów, wskazują, że rynek ma przed sobą ogromny potencjał wzrostu nawet dwukrotnego w stosunku do obecnej wartości.

Na rynku detalicznym –  napoje izotoniczne dostępne są w siłowniach i klubach fitness –  działa kilkunastu producentów, ale większość ma znaczenie lokalne. Jak wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku, w sklepach do 300 mkw. liderami wśród producentów są: Oshee Polska (Oshee Multifruit 750 ml )*, FoodCare (marka 4Move – 4Move Multifruit 750 ml) i Coca-Cola (Powerade o smaku jagodowym w butelce 500 ml– obecny na polskim rynku od 2001 roku).

*w nawiasach umieszczono najlepiej sprzedające się produkty wymienionych firm

Pozycję czwartego lidera prawdopodobnie w niedługim czasie obejmie marka Isostar, do tej pory specjalizująca się w dystrybucji napojów w proszku, tym samym poszerzając konkurencję. Marka planuje dotrzeć do konsumentów poprzez sprzedaż w klubach fitness i siłowniach.

Napoje izotoniczne zawierają witaminy, węglowodany oraz elektrolity, których organizm potrzebuje po intensywnym wysiłku fizycznym. Na zakup produktów decydują się nie tylko profesjonaliści, ale również osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć. Przez konsumentów napoje izotoniczne odbierane są jako produkty wspierające aktywny tryb życia. Napoje izotoniczne mają cechy produktów impulsywnych, co oznacza, że przez niektórych klientów charakteryzujących się dokonywaniem wyboru zakupowego w kilka sekund, trafiają idealnie.

Firmy obecne na rynku napojów wprowadzają produkty, które dopasowane do stale zmieniających się potrzeb konsumentów. Coraz bardziej świadomi konsumenci czytają etykiety, sięgając po produkty zawierające naturalne składniki. Za przykład posłużyć może napój Oshee Isotonic Drink Natural, który zawiera cztery składniki: wodę, sok z cytryny i  grejpfruta, cukier trzcinowy i niewielką ilość soli. Obserwowany jest znaczący wzrost sprzedaży napojów witaminowych.

Źródło: handelextra.pl