źródło: materiały prasowe

W związku z wciąż rosnącym odsetkiem osób cierpiących na nadwagę i otyłość, rząd Singapuru będzie płacił swoim obywatelom za podejmowanie regularnej aktywności fizycznej oraz wprowadzanie zdrowych nawyków. Program został opracowany przez Singapurską Radę Promocji Zdrowia we współpracy z Apple w ramach krajowej inicjatywy Smart Nation, mającej na celu wykorzystanie technologii w celu zapewnienia korzyści obywatelom i firmom.

Wspólna inicjatywa nosi nazwę LumiHealth. Rozpoczęła się na początku październiku i będzie trwać przez dwa lata. Aby wziąć w niej udział, niezbędny jest zegarek Apple Watch oraz pobranie aplikacji LumiHealth z App Store.

Program jest dobrowolny: użytkownicy muszą wyrazić zgodę na udostępnianie informacji LumiHealth, przy przystąpieniu do projektu, jednak mogą zrezygnować w dowolnym momencie. Gromadzenie jakichkolwiek danych osobowych będzie ograniczone do informacji, które umożliwią aplikacji zapewnienie spersonalizowanej obsługi i dostosowanej do potrzeb użytkownika. Wszystkie dane użytkownika będą szyfrowane w celu ochrony prywatności.

Aplikacja, która jest spersonalizowana pod względem wieku, płci i wagi, przypomina także o badaniach lekarskich i szczepieniach oraz zachęca do wdrażania w życie zdrowszych nawyków związanych ze snem i odżywianiem. Ci, którzy regularnie będą podejmować różne aktywności fizyczne (od spacerów, poprzez pływanie i jazdę na rowerze, do biegania) będą mogli liczyć na państwowe wynagrodzenie w wysokości 380 dolarów singapurskich (około 1000 złotych). 

„Mimo że wszyscy na całym świecie borykamy się z wyzwaniami związanymi z COVID-19, musimy nadal inwestować w naszą przyszłość. A nie ma lepszej inwestycji niż nasze własne zdrowie ”– powiedział Heng Swee Keat, wicepremier Singapuru. „To partnerstwo między Singapurem a Apple umożliwi Singapurczykom prowadzenie zdrowszego życia, ale równie ważne, wniesie cenne spostrzeżenia do poprawy zdrowia ludzi na całym świecie”.

To nie pierwszy raz, gdy rząd Singapuru współpracuje z dużymi firmami technologicznymi, aby promować zdrowie i dobre samopoczucie swoich obywateli za pomocą technologii cyfrowych i grywalizacji. 

W sierpniu ubiegłego roku Fitbit współpracował z HPB w ramach krajowej inicjatywy zdrowia publicznego o nazwie Live Healthy SG, zaprojektowanej dla Singapuru przez Fitbit w celu wykorzystania technologii, spostrzeżeń dotyczących zachowań i analiz, aby pomóc Singapurczykom stać się zdrowszymi poprzez znaczącą i trwałą zmianę zachowania.

W przeszłości realizowany był również program National Steps Challenge zachęcający uczestników do pokonywania 10000 kroków dziennie. Dla uczestników zachętom były kupony i atrakcyjne nagrody przyznawane poprzez losowanie.

„Singapur ma jeden z wiodących systemów opieki zdrowotnej na świecie i cieszymy się, że możemy współpracować z nimi w celu włączenia Apple Watch i LumiHealth do ich holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia” – powiedział Jeff Williams, dyrektor operacyjny Apple. „Apple Watch pomógł już milionom naszych klientów zarządzać poziomami ich aktywności, aby poprawić ich stan zdrowia i nie możemy się doczekać, aby wykorzystać naszą wiedzę w ten sam przyjazny dla prywatności sposób, który wyróżnia wszystkie produkty i usługi Apple”.

Apple podobne rozwiązania testuje już w USA. Tam dane z aplikacji monitorujących aktywność fizyczną wykorzystywane są przez firmy ubezpieczeniowe. 

Polecamy także:

Siłownie dodają do swojej oferty badania przesiewowe!