photo: pixabay.com

Selekcja, czyli czas na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotowanie i analiza

Po zakończeniu rekrutacji, czyli po zgromadzeniu wszystkich interesujących nas ofert przedstawionych przez kandydatów, przychodzi czas na podjęcie decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, a co za tym idzie – o wyborze nowego pracownika, który zasili nasze szeregi. Na początku należy rozpocząć od skrupulatnej analizy złożonych aplikacji oraz zweryfikowania ich z naszymi oczekiwaniami.

Przygotowania do rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna jest tym etapem, który pozwala na osobiste poznanie się z kandydatami do pracy i jest to jeden z ważniejszych etapów w procesie weryfikacji pracownika. Powszechnie panująca opinia dotycząca tego, że „papier wszystko przyjmie” – ma szansę zostać zweryfikowana podczas osobistego kontaktu. Na taką rozmowę, powinny przygotować się obie strony, a nie tylko kandydat na wakujące stanowisko.

Pracodawca, powinien mieć przygotowane szczegółowe pytania, jakie chce zadać kandydatowi. Nie zawsze są to pytania, wyłącznie o posiadane kwalifikacje czy doświadczenie w pracy. Warto jest zapytać również o inne aspekty, które mogą mieć wpływ na przyszłą współpracę. Pracując z klubowiczami niezbędne jest posiadanie odpowiednich kompetencji interpersonalnych, które mają czasami większe znaczenie, niż sama kolekcja certyfikatów w CV… Umiejętność nawiązywania relacji, budowania ich oraz rozwiązywania sytuacji trudnych jest nie mniej ważna w pracy z klientami klubów.  Wiadomo, iż często pracujemy w stanie permanentnego stresu i nie każdy potrafi sobie w takiej sytuacji poradzić. To wszystko, dobrze jest rozpoznać podczas rozmowy z kandydatem. Zachęcam do przygotowania oraz zadawania innych niż, czysto merytoryczne pytań, aby choć w minimalnym stopniu poznać osobowość kandydata oraz w pełni wykorzystać potencjał pierwszego spotkania.

Kandydaci do pracy powinni być dobrze przygotowani na pierwsze spotkanie z przyszłym pracodawcą. Nie zawsze jednak ma to miejsce. Często zdarza się, że mają ze sobą dyplomy, certyfikaty, ale nie zawsze posiadają wiedzę o klubie i jego ofercie. Jak wszyscy wiemy, ubiór ma również istotne znaczenie podczas pierwszego spotkania. Może on świadczyć o szacunku oraz do podejściu do drugiej osoby.

Analiza zachowań niewerbalnych

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, analizuje się nie tylko przedstawione przez kandydata dokumenty, ale również ocenia się zachowania niewerbalne, które… czasami mówią więcej, o danej osobie, niż najlepiej napisane CV.

Na co powinien uważać rekrutujący?

Rozmowa kwalifikacyjna niesie również pewne zagrożenia, które są wynikiem interakcji pomiędzy rozmówcami. Zdarzają się błędy w kategorii poznawczych, które mogą przytrafić się osobom rekrutującym i warto je poznać i starać się wyeliminować w trakcie procesu decyzyjnego oraz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie są to pułapki? O tym w kolejnym artykule, który pojawi się na łamach portalu BranżaFitness.com.

 

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.

 

Polecamy artykuł dotyczący rekrutacji w branży fitness. W jaki sposób osiągnąć satysfakcjonujące wyniki?