źródło: Club Industry

W ostatnich badaniach naukowcy z University of Birmingham odkryli, że seniorzy, którzy byli doświadczonymi ćwiczącymi, nie budowali mięśni bardziej skutecznie niż seniorzy, którzy wcześniej byli nieaktywni. Jest to dobra wiadomość dla walki z sarkopenią, czyli zwyrodnieniową utratą masy mięśni szkieletowych związaną ze starzeniem się.

Według badań z University of Birmingham, Edgbaston, ćwiczenia seniorów nie są niekorzystne, jeśli chodzi o budowanie mięśni, niezależnie od ich wcześniejszych doświadczeń związanych z aktywnością lub jej braku.

W badaniu opublikowanym 30 sierpnia naukowcy podzielili starszych uczestników na dwie grupy: mistrzów sportu i osoby niebędące sportowcami. Pierwsza grupa składała się z seniorów w wieku powyżej 70 lat, którzy podnosili ciężary przez większość swojego życia i nadal byli aktywni fizycznie, podczas gdy druga grupa składała się ze zdrowych seniorów, którzy nigdy nie brali udziału w treningu.

Do śledzenia rozwoju białek mięśniowych u uczestników podczas treningu, użyto wskaźników izotopowych. Następnie trenujące osoby poddano biopsji mięśni, aby ocenić wskaźniki uszkodzenia i wzrostu mięśni po treningach.

Badanie wykazało, że aktywni sportowcy nie budowali mięśni w szybszym tempie niż ich przeciwnicy, którzy nie wykonują regularnych treningów. W rzeczywistości obie grupy budowały mięśnie w zasadniczo równym tempie. To dobra wiadomość dla walki z sarkopenią, zwyrodnieniową utratą masy mięśni szkieletowych związaną ze starzeniem się.

Reasumując uznano, iż nie wykazuje się dostrzegalnej różnicy wskaźników podczas budowania masy mięśniowej między grupami. Dane te sugerują, iż pomimo rozbieżnych, długoterminowych nawyków ćwiczeń, obie grupy mają taką samą zdolność do sprawności i wzrostu masy mięśniowej.

Polecamy także:

Rośnie wartość branży fitness na całym świecie