Biznes plan dla klubu fitness

Bardzo ważnym elementem, zarazem jednym z najważniejszych jest analiza rynku, na którym będziemy oferować nasze usługi. Podstawową częścią analizy jest ocena popytu na lokalnym rynku i nie wystarczy tylko subiektywna ocena inwestora. W tym przypadku niezbędna jest bardziej szczegółowa analiza, w formie ankiet albo wywiadów z grupą docelową, którą zamierzamy pozyskać. Warto dobrze zaprojektować pytania, aby otrzymać ważne informacje, o preferencjach jakie mają nasi przyszli klienci.

W pierwszej części niniejszego cyklu artykułów dotyczącego elementów biznes planu nakreśliliśmy to, jak powinien wyglądać skrupulatnie przygotowany biznes plan:  >>>>> Biznes plan dla klubu fitness, czyli w jaki sposób realnie zaplanować biznes fitness? <<<<<

Nie chodzi wyłącznie o to jakie zajęcia będą ich interesowały oraz jakie wyposażenie- urządzenia są im niezbędne do ćwiczeń, ale także , co jest ważne poza merytoryką ćwiczeń, tj. preferowana muzyka, towarzystwo w jakim chcieliby trenować, oraz jakie zakupy suplementów oraz innych usług spodziewaliby się w naszym klubie. Warto zapytać, ile gotowi są za to zapłacić, podając przedział cenowy, w którym znajdują się ich możliwości nabywcze. Warto również zapytać, czy będą gotowi zmienić klub i co ewentualnie ich do tego przekona. Czyli który czynnik jest kluczowy dla naszych przyszłych klientów który sprawi, że zmienią klub.

Kolejnym elementem analizy jest oszacowanie podaży, czyli sprawdzenie naszej konkurencji i klientów, którzy ją odwiedzają. Najważniejszym jest wytypowanie tych klubów fitness, z którymi będziemy konkurować o klientów. Oczywiście nie chodzi o bagatelizowanie jakiejkolwiek konkurencji, jednak najważniejszy jest ten klub z którym będziemy walczyć o klienta i ten trzeba dogłębnie poznać. Czasami trzeba być przez dłuższy czas klubowiczem konkurenta, obserwować działania, które kierują na rynek albo… jak ma to często miejsce, pozyskać pracowników konkurencji do siebie.

Tym sposobem przeszliśmy płynnie do oceny konkurencji, a także jej potencjału, słabych i mocnych punktów, które trzeba wykorzystać w naszej inwestycji. Oczywiście dobrze trzeba poznać wady, które są szansą dla innych. Ocena konkurencji to także ocena przedziału cenowego jaki oferują inne kluby. Przedział cenowy jest bardzo ważny, ponieważ w początkowym etapie działalności należy zaoferować ceny niższe, niż te które oferują obecnie działające kluby, w celu pozyskania nowych klientów i pokazania im możliwości jakie im dajemy. Początkowo ceny mogą być niższe, niż analiza rentowności prowadzonej działalności. Takie działanie nie może jednak trwać zbyt długo, aby nie doprowadzić do utraty płynności finansowej inwestora, jednak w początkowym etapie może być sporą zachętą dla klientów aby skorzystać z promocji cenowej. Jeśli nasz klub przypadnie klientom do gustu i zdobędziemy ich zaufanie, profesjonalną obsługą gotowi będą zapłacić więcej za dobry serwis i świetny personel.

W kolejnej części składającej się na cykl artykułów dotyczący elementów biznes planu poruszę kwestię opisu produktu, dystrybucji oraz promocji.

Zachęcam do lektury.

Anita Bajdalska