źródło: materiały prasowe

Dla niektórych pływanie w przezroczystej skrzyni zawieszonej 35 metrów nad ulicami Londynu to koszmar, dla innych symbol luksusu. Zarówno jedni jak i drudzy mogą już sami się o tym przekonać korzystając z Sky Pool!

Przezroczysty basen o długości 25 metrów rozpięty między dziesiątymi piętrami dwóch wieżowców mieszkalnych w dzielnicy Nine Elms w południowo-zachodnim Londynie – został otwarty dla szczęśliwych mieszkańców kompleksu apartamentowego.

Sky Pool jest największą wolnostojącą konstrukcją basenu akrylowego na świecie i jednocześnie wizytówką nowej inwestycji Embassy Gardens EcoWorld Ballymore.
Zlokalizowany obok ambasady USA i w pobliżu południowego brzegu Tamizy, kąpiący się będą mogli podziwiać panoramę Londynu, w tym London Eye oraz Westminster. Ambasada nie jest jedynym połączeniem atrakcji ze Stanami – basen został wyprodukowany w Kolorado i przebył 5000 mil do swojego nowego domu w Londynie.
Basen ma głębokość 3,2 metra, a sama woda waży około 375 ton.
Konstrukcja jest dziełem architektów Arup Associates, inżynierów Eckersley O’Callaghan i projektantów akwariów Reynoldsa. Zespół Arup odpowiada także za jeden z najbardziej znanych projektów na świecie – Operę w Sydney.

Basen został poddany szeroko zakrojonym testom wytrzymałościowym w fabryce Reynoldsa tuż przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Następnie za pomocą 750 tonowego żurawia został podniesiony na swoje miejsce.

„Podnoszenie było procesem precyzyjnym, ponieważ tolerancja montażu basenu w jego stalowej ramie wynosiła zaledwie 30 centymetrów”- mówi Ballymore .

50-tonowy basen akrylowy o grubości 200 milimetrów i głębokości 3,2 metra, z dnem o grubości 300 milimetrów, obejmie przestrzeń między budynkami, wraz ze schodami i systemami filtracyjnymi umieszczonymi na obu końcach oraz pięcioma trybami oświetlenia.
Mieszkańcy będą mogli zanurkować z jednej strony i wyjść z drugiej, co z pewnością jest efektownym, choć mało komfortowym sposobem na odwiedzanie sąsiadów.
„Kiedy odpłyniesz, możesz spojrzeć w dół. To będzie jak latanie” – mówi Brian Eckersley, dyrektor Eckersley O’Callaghan.
Oficjalne otwarcie miało miejsce 19 maja. Ceremonię otwarcia poprowadziło radio DJ Roman Kemp i uświetnił występ drużyny pływackiej Aquabatix.
W inwestycji Embassy Gardens znajduje się 2000 mieszkań, których ceny zaczynają się od 1 015 000 funtów (1,4 miliona dolarów). Nine Elms to dawniej przemysłowa, ale teraz bardzo elegancka dzielnica, z 40 nowymi projektami, które są obecnie w trakcie realizacji.