Sponsoring jest powszechnie znaną formą marketingu nie tylko w klubach fitness.

Udział w akcjach charytatywnych oraz wspieranie inicjatyw mających na celu promocję zdrowego stylu życia jest ważnym punktem w działaniach marketingowych każdego przedstawiciela branży. Udział w tych akcjach powinien być zaplanowany i skoordynowany w planie marketingowym na dany rok kalendarzowy.

Inną formą marketingu są promocje sprzedaży, które na stałe wpisały się w praktyki branży fitness. Promocje są już praktyką, ale nie mogą być antidotum na chwilowe problemy finansowe, a dokładnie przemyślane i oparte na kalkulacji biznesowej. Wprowadzenie nowych zajęć, czy też organizowanie tzw. „drzwi otwartych” to doskonała okazja do zaoferowania zniżek na karnety.

Istotą promocji sprzedaży jest zainteresowanie potencjalnych klientów do zakupu oferty klubu i związanie się z nim na dłużej. Popularne portale zakupów grupowych, stale zabiegają o współpracę z klubami fitness, jednak jak pokazuje doświadczenie, generują grupy klientów, którzy jedynie „polują” na okazję, a nie na wiernych klientów klubu, na których zależy nam najbardziej. Promocje są niezbędne, ale należy pamiętać o tym, że ich celem jest utrzymanie obecnych klientów oraz zachęcenie nowych do zakupu i pozostanie z nami na dłużej, a nie tylko na czas trwania promocji.

 

Anita Bajdalska