źródło: informacja prasowa

W 2019 roku oczy kibiców wiele razy były skupione na sporcie w wydaniu kobiet. Telewizyjne relacje z Mistrzostw Świata kobiet w piłce nożnej oglądał rekordowy miliard widzów, pojawiło się wiele młodych gwiazd, ale dojrzali sportowcy, tacy jak Serena Williams, nadal byli inspiracją dla wielu osób. Jak przewidują w raporcie „2020 Sports industry outlook” eksperci firmy doradczej Deloitte, biznes zaczął postrzegać zawodowy sport kobiet jako potężną platformę różnorodności, integracji i szans na zysk.

Zdaniem specjalistów z Deloitte rok 2020 przyniesie kobietom – sportowcom, wiele nowych możliwości. Producenci zainspirowani sukcesami takich sportsmenek jaką jest Naomi Osaka (22 lata), sensacyjna triumfatorka wielkoszlemowego US Open czy złota medalistka olimpijska w snowboardzie Chloe Kim (19 lat) wprowadzą na rynek wiele produktów i usług dla młodych zawodniczek i amatorek.

Rosnąca liczba fanów i coraz lepsze wyniki sportowe sprawiają, że kibice z coraz większym zainteresowaniem oglądają wyczyny sportsmenek. Mimo to kobiecy sport, szczególnie w dyscyplinach uznawanych dotąd za domenę mężczyzn, nadal mierzy się z pewnymi wyzwaniami. Dotyczy to szczególnie piłki nożnej, gdzie pule nagród są mniejsze, choć rosnąca, jednak wciąż niższa jest frekwencja na meczach, a czasy transmisji mniej atrakcyjne niż w przypadku męskich rozgrywek. To samo dotyczy sum, które wpływają na konta drużyn i lig od sponsorów. W opinii ekspertów Deloitte wpływ na zmianę tego stanu rzeczy mogą mieć nadawcy, sponsorzy oraz same organizacje sportowe.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku badania firmy Kantar Media na zlecenie UEFA wynika, że 63 proc. Polek interesuje się tym sportem i związanymi z nim wydarzeniami. To imponujący wynik przy 35 proc. średniej europejskiej. Mając to na uwadze, PZPN inwestuje w promocję oraz rozwój kobiecego futbolu. W ubiegłym roku zarząd federacji podjął decyzję, że począwszy od sezonu 2019/20 będzie przeznaczał kwotę ponad 7 mln na sezon na reorganizację systemu kobiecych rozgrywek, zarówno seniorskich jak i młodzieżowych oraz na plan rozwoju projektów związanych z kobiecą piłką, jak na przykład wdrożenie nowych programów organizacyjno – szkoleniowych.

-Jedna z wprowadzonych zmian to zmniejszenie niemal o połowę, z 84 do 48, liczby klubów kobiecych na szczeblu centralnym. Chodziło o to, by zwiększyć poziom rywalizacji. Mieliśmy i nadal mamy jedną z najbardziej rozbudowanych struktur rozgrywek ligowych w Europie, nieadekwatną do liczby piłkarek. Dla porównania w Niemczech jest 21 klubów na szczeblu centralnym, a poziom gry zdecydowanie wyższy – mówi Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Inna prognoza dotyczy większego wsparcia dla całorocznych sportów z udziałem pań, takich jak koszykówka i siatkówka czy piłka ręczna. Wzrośnie także liczba sponsorów na profesjonalnych imprezach sportowych, którzy będą zwiększać swoje wsparcie i zainteresowanie szczególnie lekką atletyką. Z kolei podczas finału Mistrzostw Świata w krykiecie może zostać pobity rekord frekwencji na kobiecej imprezie sportowej. Melbourne Cricket Ground ma ponad 100 tys. miejsc siedzących.

Polecamy także:

Sposoby projektowania wpływające na sukces klubów fitness