photo: WrightStudio / Fotolia

CRM po mistrzowsku

Część II

Wiesz już z poprzedniej części cyklu, czym jest CRM. Jednak wciąż zastanawiasz się, jak wykorzystasz go do Twoich działań? Bez względu na to, jak dużym obiektem zarządzasz, ustalenie uporządkowanego systemu obsługi klienta jest ważnym elementem Twojej strategii.

Kluby fitness mają swoje unikalne potrzeby. A każdy z nich, w zależności czy jest to klub typu low-cost czy też premium, ma swój specyficzny system pracy i komunikacji z klientem. Każdy z obiektów inaczej planuje procesy sprzedażowe i realizuje obsługę klienta, dlatego CRM powinien być dobrze dopasowany do potrzeb. Wiemy też, że CRM, obok automatycznych płatności oraz aplikacji mobilnej, jest jednym z najchętniej używanych rozwiązań w kompleksowych systemach do zarządzania klubami fitness. Dlatego też warto wybrać takie narzędzie, które posiada szeroko rozbudowaną właśnie tę funkcjonalność. Automatyzacja procesów jest ważna przy prowadzeniu zarówno małych, jak i dużych obiektów.

Są elementy, które przydadzą się w prowadzeniu każdego klubu, bez względu na jego wielkość i, te które powinien zawierać każdy system. Niezbędne są:

  •         baza danych klientów z możliwością ciągłej aktualizacji informacji o klubowiczach,
  •         kalendarz, który pomoże kontrolować wykonanie zaplanowanych działań,
  •         raportowanie, dzięki któremu poznasz wyniki działań marketingowych,
  •         zarządzanie procesami sprzedażowymi opartymi o status klienta.

Istnieją dwa rodzaje korzyści, jakie możemy osiągnąć, posługując się w naszej pracy systemem CRM. Pierwszym z nich jest bez wątpienia korzyść materialna. W pełni  posługując się możliwościami systemu, odnotujemy wzrost wartości wskaźników sprzedaży i zysków. Drugim z nich, tak samo ważnym, na dłuższą metę może nawet cenniejszym profitem, są korzyści niemierzalne. Mam tu na myśli zadowolenie Twoich klientów oraz zwiększenie ich lojalności. To miejsce, w którym CRM spotyka się ze zjawiskiem retencji. Oczywiście obie z tych korzyści oddziałują na siebie nawzajem i wpływają na długofalowy sukces Twojego klubu.

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.