photo: makc76 / Fotolia

Zostań mistrzem retencji

Część IV

Programy szyte na miarę… to klucz do sukcesu! Ale co łączy programy oparte o wynik z retencją? To proste – w ten sposób ułatwiasz klientom uczęszczanie do obiektu zarówno w pierwszych miesiącach, jak i w późniejszym okresie, gdy spada motywacja.

 Warto wprowadzić programy oparte o wynik, by podtrzymać chęć do regularnych ćwiczeń i urozmaicić codzienny trening. Najpopularniejsze programy, stosowane przez wiele klubów fitness to np.: „projekt bikini”, „metamorfoza”, „fit w 100 dni”, „super brzuch”, „extra pośladki” i wiele innych. Badania pokazują, że kluby, które stosowały te lub podobne programy utrzymywały poziom retencji klubowiczów średnio 25% większy w stosunku do okresów, kiedy nie wprowadzano żadnych programów. Ponadto kluby, które mają w swojej ofercie programy, mają retencję wyższą średnio o 30% w stosunku do podobnych klubów niestosujących programów. Powyższe ustalenia potwierdzają także raporty organizacji IHRSA. Thomas Plummer, autor badań, dowodzi, że frekwencja klienta na poziomie średnio 8 wejść w miesiącu ma korzystny wpływ na retencję. Z kolei nasze badania ukazują, że obecność klienta w klubie poniżej 5 razy w miesiącu skutkuje spadkiem retencji nawet do 30% w skali roku.

Jak jeszcze można zatrzymać klienta, np. w trudnym okresie wakacyjnym? Podobnym działaniem do programów opartych o wynik jest metoda „Klub w klubie”. W ten sposób można efektywnie pozyskać pasjonatów dyscyplin sportowych. Pomóż w przygotowaniach do konkretnego typu zawodów, np. maratonu, triathlonu albo sportów sezonowych takich jak narciarstwo czy windsurfing. Takie działanie sprawi, że trafisz do ściśle określonej grupy odbiorców skoncentrowanych na danym celu. Omawiana metoda, zwłaszcza w mniej aktywnych okresach roku, może zwiększyć retencję nawet o 25-30%*.

* dane pochodzą z wewnętrznych badań eFitness.

>>>>>> I część cyklu „Zostań mistrzem retencji” <<<<<<

>>>>> II część cyklu „Zostań mistrzem retencji” : Zadbaj o relacje z klubowiczami <<<<<<

>>>>> III część cyklu “Zostań mistrzem retencji” : 7 narzędzi wspomagających budowę relacji z Klientem <<<<<

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.