photo: nd3000/Fotolia

Czy klubowicz w pełni wykorzystuje sprzęt jaki oferuje mu klub fitness?

W Polsce otwiera się coraz więcej siłowni. Praktycznie każdy inwestor przed zakupem wyposażenia do swojego klubu zadaje sobie powyższe pytania. Pan Adam Zarzycki z firmy Fitness Concept szerzej podzieli się z naszymi czytelnikami informacjami odnośnie zakupu sprzętu w klubach fitness, przedstawi kilka aspektów ważnych podczas wyboru wyposażenia, a także postawi kilka trudnych pytań, na które każdy właściciel klubu fitness/inwestor powinien sobie odpowiedzieć.

Pan Adam Zarzycki: Otwierając lub modernizując klub fitness stajemy przed masą różnych pytań, wyborów. Począwszy od aspektów technicznych, inwestycji, wyboru sprzętu, rekrutacji personelu czy pozyskaniu nowych klientów. Każdy z tych punktów jest bardzo ważny. Pytanie brzmi: czy jest tak samo ważny dla naszych klientów? Ważnym elementem pozostaje sprzęt siłowy/cardio jaki chcielibyśmy zakupić do naszego klubu. Producentów i modeli sprzętu na rynku nam nie brakuje. Sprawa wygląda podobnie jak z kupnem samochodu. Niemiecki, francuski, nowy czy używany? Tak samo w branży sportowej wybór jest olbrzymi: włoski, amerykański, niemiecki, hiszpański czy chiński, każdy z nas wymieniłby kilku czy kilkunastu producentów. Ale czy nasz klient zna się na sprzęcie fitness, markach, producentach tak samo jak my? Może, ale nie musi. W takim razie czy nasz wybór jest dla niego tak samo oczywisty i zrozumiały jak nam się wydaje? Być może jest… ale niekoniecznie. A czy bieżnie, ławki i ławeczki w naszym klubie mają decydujące znaczenie? Często tak.

Tutaj również można odnieść się do porównania z branżą samochodową. Marka samochodu jest ważna w momencie kiedy kupujemy go na własność, a nie kiedy wypożyczamy lub korzystamy z usług taksówki – wtedy kluczowe są cena i dostępność, a później dopiero komfort jazdy, marka czy parametry techniczne.

Dla początkujących klubowiczów, a takich w naszym klubie mamy najwięcej, producenci owego dobrodziejstwa są bez znaczenia. Klient zapisujący się do klubu będzie oceniał sprzęt po dostępności, bezawaryjności oraz prostocie jego użytkowania. Oczywiście liczy się pierwsze wrażenie jakie wywrze klub na odwiedzającym. Ważne, aby sprzęt był czysty, dostępny – ilość, rodzaj odpowiednio dobrana do naszych aspiracji sprzedażowych. Klient oczekuje od nas, że kiedy kupuje u nas karnet lub gdy decyduje się na kilkumiesięczne członkostwo, przez cały ten okres będzie mógł nieprzerwanie w sposób prosty i przyjazny dla siebie korzystać z miejsca, które dla niego przygotowaliśmy. Nie zawsze wszystkie „topowe” możliwości urządzeń są dla klienta najważniejsze. Co z tego, że nasza bieżnia ma 30 programów, testy sportowe i jeszcze kilkanaście innych opcji kiedy jak wynika z badań (ankiet) większość klientów używa jedynie opcji „quick start „.Klubowicz oceni nas po możliwości realizacji swoich celów i wybierze miejsce, które mu te cele pozwoli zrealizować. Oczywiście fajnie jest mieć najnowocześniejszy sprzęt w klubie, natomiast nie jest to aspekt decydujący o tym, czy nasze miejsce odniesie sukces .

Mierzmy siły na zamiary, dobierajmy sprzęt wedle swoich możliwości finansowych, nie każde urządzenie musi być z najwyższej linii, wyposażone w Internet czy TV. Czasami zamiast dwóch urządzeń z tymi wszystkimi “wodotryskami” kupimy trzy, ale za to obsłużymy większą liczbę klientów. Oczywiście jeśli dysponujemy środkami finansowymi to nie chcę Państwa odwodzić od zakupu najdroższych modeli urządzeń. To dzięki najwyższym modelom urządzeń i inwestorom, którzy zakupują nowy sprzęt stale podnosi się jakość branży fitness w Polsce, a kluby zmieniają się i inwestują w siebie tak, aby dostosować się do potrzeb klubowiczów.

Zatem czy marka sprzętu jest najważniejsza?
Czy klient rozpoznaje różnice miedzy firmą A czy B ?
Czy nasz klubowicz wykorzystuje/wykorzysta możliwości sprzętu jakie mu zaserwowaliśmy?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania ponieważ każdy klub jest inny i należy wziąć pod uwagę, odpowiadając na te pytania, takie aspekty jak:
– ilość konkurencyjnych klubów i ich oferta, które wpływają na świadomość klienta i “podnoszą poprzeczkę”,
– kształtowanie się zarobków mieszkańców i struktura wiekowa miejscowości (w miastach akademickich gdzie mamy dużą ilość studentów większym powodzeniem będzie cieszył się sprzęt innowacyjny, barierą tutaj może być cena karnetu, która w “bogato” wyposażonym klubie może okazać się zbyt wysoka dla studentów).
– płeć klienta (panowie przywiązują większą wagę do marki sprzętu niż panie) itd. Tych aspektów jest znacznie więcej.

Tak więc odpowiedź na te pytania wymaga głębszej analizy i każdy z Państwa powinien odpowiedzieć sam sobie na to pytanie.

Artykuł sponsorowany