Trzy najczęstsze rodzaje strachu, które mogą zrujnować Twój fitness klub

Ogólnie mówiąc, aby podejmować jakiekolwiek decyzje potrzebujemy odpowiednich impulsów. Strach jest jednym z takich impulsów i mimo, że może nam się to nie podobać jest czasami potrzebny i jako taki powinien być doceniany. Niestety ma on również i swoją ciemną stronę, a mianowicie może całkowicie sparaliżować nas oraz zniweczyć działania, które zamierzaliśmy podjąć. Wszyscy różnie reagujemy na strach, ale na pewno to uczucie może wpłynąć negatywnie na nasze decyzje i poważnie zaszkodzić naszym interesom.

Stach przed porażką

Największy z możliwych. Ogólnie mamy tendencje do strachu przed podejmowaniem nowych wyzwań – od nowego rodzaju zajęć, nowego rozkładu, nowych strategii cenowych etc. Skupiamy się na myśleniu typu: Ile na tym stracę? Co pomyślą inni ludzie? Jak mam to wytłumaczyć? I tak dalej. Jestem daleki od stwierdzenia: Uwierz w cuda i rób wszystko. co ci przyjdzie do głowy! Po prostu bądź realistą.  Liczby nie kłamią, tak więc bez strachu spójrz na raporty, ankiety żeby mieć dobre podstawy do działań. Oprogramowania do zarządzania klubem są idealnym narzędziem, aby na podstawie uzyskanych z nich danych zbudować wiedzę do działania, tj. informacje dotyczące miesięcznej sprzedaży, dochodu netto z karnetów oraz jak daleko jesteś od osiągnięcia wyznaczonego budżetu itd. Za jego pomocą możesz wygenerować szczegółowy raport na każdy interesujący cię temat. To narzędzie pomoże ci wzmocnić pewność siebie i pomóc w podejmowaniu najważniejszych decyzji.

Strach przed sukcesem

Istnieje również strach przed osiągnięciem sukcesu. Boimy się że nasz produkt czy usługa spowodują zamieszanie, wywołają zainteresowanie i przyciągną uwagę. Dla niektórych osób może to uczucie może być gorsze od strachu przed porażką. Jeśli coś robisz i odniesiesz porażkę zwykle nikt, o tym nie wie. Ale kiedy odniesiesz sukces przyciągasz uwagę wszystkich. Ludzie zaczynają cię obserwować i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie ci źle życzył czy patrzył na twoje działania krytycznym okiem. Co więcej, sukces zawsze idzie w parze z oczekiwaniami. To może wywołać jeszcze większy strach. Po osiągnięciu sukcesu wszyscy będą się zastanawiać co zrobisz dalej? Poczujesz budującą się presje i po raz kolejny dopadnie cię strach i sparaliżuje ciebie jako człowieka sukcesu.

Strach przed nieznanym

Powiedzmy, że jesteś osobą która prowadzi klub fitnessu i wg własnych wyliczeń radzi sobie całkiem nieźle. Masz już wszystko ustalone, wszystko działa bez zarzutu i twoja ogólna ocena jest pozytywna. Po trudnym początku i ciężkim czasie czujesz, że możesz już się odprężyć. Już nie musisz się, tak bardzo starać, przeć do przodu i wtedy następuje nagła zmiana. I to właśnie wtedy strach przed nieznanym może być największa przeszkodą podczas tworzenia biznesu. To właśnie wtedy mamy tendencje do braku działania. Nie możesz po prostu nic nie robić i oczekiwać, że biznes będzie się sam kręcił. Robienie czegokolwiek jest lepsze od stagnacji. Należy dokładnie przeanalizować wszystkie punkty, które można byłoby usprawnić. Warto tylko i wyłącznie skupić się na możliwościach, aby łatwiej zaplanować swoje działania.

Karol Majewski