Czas pandemii wymusił nowe spojrzenie na branżę fitness. Po wielu miesiącach ograniczeń, wkrótce sektor powróci do normalności. Na jak długo? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że będzie to wymagało dywersyfikacji biznesu i opracowania strategii firmy na nowo. O zabezpieczeniu swojego biznesu i kierunku rozwoju rozmawiamy z Tomaszem Groniem, Dyrektorem Zarządzającym Benefit Systems Oddział Fitness.

Miniony rok zderzył sektor fitness z przeciwnościami, na jakie nie byliśmy przygotowani. Z uwagi na to doświadczenie, jak zmienili Państwo strategię rozwoju swojej marki?

Kluby fitness były zamknięte lub funkcjonowały w ramach licznych ograniczeń przez blisko 11 miesięcy. To olbrzymie wyzwanie dla wszystkich właścicieli obiektów sportowych oraz mieszkańców naszego kraju, którym znacząco ograniczono możliwość utrzymania aktywności fizycznej. Jak wynika z badań, pandemia wpłynęła na samopoczucie (74 proc.) i zdrowie (65 proc.) Polaków, a dług zdrowotny, który zaciągnęliśmy walcząc z COVID-19 będziemy prawdopodobnie spłacać przez wiele lat. W marcu ubiegłego roku, kiedy rząd ogłosił pierwszy lockdown, rozpoczęliśmy prace nad platformą treningową, by wesprzeć klientów naszych obiektów sportowo-rekreacyjnych w kontynuowaniu ćwiczeń w warunkach domowych, a także umożliwić dostęp do konsultacji z trenerami. Platforma Yes2Move.com powstała w niecały miesiąc, a obecnie oferuje już ponad 800 filmów treningowych. benefit systems

W miesiącach, w których obiekty sportowe były zamknięte lub działały w bardzo ograniczonym zakresie, treningi online w warunkach domowych stały się doskonałym wsparciem aktywnego trybu życia, co docenili nasi użytkownicy. Przez rok użytkownicy Yes2Move.com wykonali 170 tys. treningów w formule internetowej, spędzając na treningach live ponad 30 tys. minut.

W rzeczywistości po-pandemicznej niezwykle ważna będzie naszym zdaniem odbudowa zdrowia i wzmacnianie odporności. Kluczowy będzie też aspekt społeczny – długotrwała izolacja sprawia, że ludzie zwyczajnie tęsknią za kontaktem z innymi, w tym za wspólnymi treningami i kontaktem face to face z instruktorami.

W ubiegłym roku Benefit Systems skupił się także na rozbudowie oferty Programu MultiSport, w tym usług i produktów wspierających zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, redukcję stresu, udostępnialiśmy także treningi online obiektów partnerskich. Równolegle powstawał Program MultiLife, który doskonale wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Zawiera on pakiet wyselekcjonowanych usług online dostępnych 24/7, dzięki którym Klienci Benefit Systems mogą kompleksowo zatroszczyć się o swoich pracowników w dwóch kluczowych dla zdrowia i rozwoju obszarach. W kategorii „Zdrowie i ciało” zawierają się takie usługi jak treningi online, konsultacje z trenerami i dietetykami, spersonalizowany plan dietetyczny i darmowy dostęp do rowerów miejskich przez godzinę dziennie. Kategoria „Dusza i umysł”  to m.in. konsultacje z psychologiem, kurs medytacji mindfulness, kurs jogi pod podstaw, ebooki i audiobooki bez ograniczeń oraz kursy językowe. Obecnie kontynuujemy prace związane z rozbudową oferty MultiLife oraz infrastruktury technologicznej, a także skupiamy się na pozyskiwaniu większej liczby partnerów.

Po lockdownie wracamy też do sprawdzonych rozwiązań. Na początku czerwca rozpocznie się kolejna edycja Letniej Gry MultiSport, której głównym celem jest zmotywowanie Polaków do podejmowania regularnej aktywności fizycznej w okresie wakacyjnym. W najbliższym czasie planujemy również dużą kampanię, podczas której będziemy zachęcać Polaków do ćwiczeń w ponownie otwartych obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Jak chcą Państwo zabezpieczyć swój model biznesowy na wypadek kolejnych restrykcji, jeżeli przyszłościowo miałyby ponownie dotknąć sektor?

Mamy nadzieję, że wiedza na temat tego, jak ważna jest aktywność w utrzymaniu zdrowia psychofizycznego oraz w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym będzie istotnym czynnikiem ograniczającym ponowne zamknięcia obiektów sportowych. W końcu mamy też liczne badania, które wskazują, że kluby fitness w trakcie pandemii nie były miejscami o podwyższonym ryzyku zakażenia się. Obecnie przygotowujemy nasze kluby do ponownego otwarcia, jednocześnie rozwijamy ofertę placówek leczniczych Zdrofit Zdrowe Miejsce, gdzie oferujemy na bezpieczny powrót do aktywności pod czujnym okiem fizjoterapeutów. Dodatkowo nie zwalniamy w obszarze online – Yes2Move.com jest ważnym uzupełnieniem oferty dla naszych klientów, zwłaszcza tych, którzy chcą ćwiczyć w zaciszu domowym.

Czekamy na powrót Polaków do ćwiczeń w obiektach sportowych i mamy nadzieję, że będzie to powrót już na stałe, bez dodatkowych, pandemicznych turbulencji. Wiemy z badań, że obiekty sportowo-rekreacyjne odgrywają ogromną rolę kształtowaniu zdrowych nawyków wśród Polaków – tylko w pierwszym lockdownie aż 43 proc. Polaków ograniczyło aktywność fizyczną z powodu zamknięcia branży sportowo-rekreacyjnej. Z tego samego badania MultiSport Index wiemy również, że 73 proc. aktywnych fizycznie Polaków chce uprawiać sport niezależnie od rozwoju pandemii oraz to, że dla 41 proc. sport stał się sposobem na łagodzenie związanego z nią stresu. To dobry prognostyk, ponieważ w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o złej kondycji psychicznej społeczeństwa, jako jednym ze skutków pandemii. Wpływ sportu na kondycję psychofizyczną potwierdzają także badania przeprowadzone wśród posiadaczy kart MultiSport latem ubiegłego roku, czyli tuż po otwarciu obiektów. Wówczas 92 proc. MultiSportowców powracających do ćwiczeń odczuło poprawę samopoczucia, a 88 proc. poprawę zdrowia.

Czego mogą spodziewać się Państwa klienci po powrocie do klubów należących do Benefit Systems?

Nowością są placówki medyczne Zdrofit Zdrowe Miejsce, które uruchomiliśmy na początku maja br. w Warszawie i jej okolicach. Obecnie działa 10 obiektów wspierających powrót do zdrowia i kondycji poprzez usprawnianie ruchem w ramach fizjoprofilaktyki. By skorzystać ze Zdrofit Zdrowe Miejsce niezbędne jest wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej dotyczącej stanu zdrowia, jej pozytywna weryfikacja przez fizjoterapeutę, uzyskanie statusu pacjenta, co umożliwia uzyskanie spersonalizowanego Programu Usprawniania. Nad całym procesem czuwają fizjoterapeuci. Jednym z głównych celów, które przyświecały idei stworzenia tego rodzaju obiektów, jest chęć poprawy pogarszającego się z powodu pandemii stanu zdrowia Polaków. Jak wynika z badania na panelu Ariadna, przeprowadzonego dla nas pod koniec marca br. aż 86 proc. Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, a ponad połowa z nich zmaga się z tym problemem co najmniej raz w tygodniu. Przy czym 13 proc. Polaków deklaruje, że dolegliwości bólowe w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii.

W jaki sposób dostosowali Państwo swoje obiekty, aby zapewnić bezpieczeństwo klubowiczom?

We wszystkich obiektach będzie obowiązywał reżim sanitarny, jednak dla tych klientów, którzy ćwiczyli w naszych klubach po pierwszym lockdownie, wprowadzone zasady bezpieczeństwa nie będą zaskoczeniem. Co ważne, z badania MultiSport Index 2020 wynika, że po pierwszym odmrożeniu branży, czyli w czerwcu ub. r. w zasadzie wszyscy, bo aż 94 proc. klientów klubów fitness i siłowni, czuli się w nich bezpiecznie.

Od 28 maja br. w naszych obiektach będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez GIS oraz zawarte w rozporządzeniach. Przede wszystkim obowiązywać będzie ograniczenie liczby ćwiczących (jedna osoba na 15 mkw powierzchni klubu), 1,5 m dystans społeczny, dezynfekcja sprzętu bo każdym użytkowniku oraz konieczność noszenia maseczek w momencie, gdy przebywamy w przestrzeniach wspólnych i nie podejmujemy aktywności fizycznej.  O zasadach obowiązujących w klubach przypominać będą informacje rozmieszczone na terenie całego obiektu, a także specjalne komunikaty dźwiękowe. Będzie to też oczywiście zadanie pracowników obsługi. benefit systems

Benefit Systems

Dziękuję za rozmowę!