Cały sportowy świat w jednym miejscu – 2000 uczestników ze wszystkich kontynentów
„ To niezwykłe wydarzenie dla całego środowiska sportowego”

Walka o czysty sport trwa. Światowa Agencja Antydopingowa podjęła decyzję o organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku w Katowicach. Zgodnie z założeniami, podczas tego wydarzenia Katowice odwiedzi około 2 000 przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie z całego globu. Podczas Konferencji zostaną m.in. wybrane nowe władze WADA oraz zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. Wydarzenie organizowane w Polsce będzie piątą edycją cyklicznej imprezy. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.
WADA to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Jej zadaniem jest wyznaczanie standardów walki ze stosowaniem niedozwolonych substancji i metod w sporcie oraz jej monitorowanie. Jak powiedział minister Bańka podczas briefingu, który odbył się 19 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, konferencja w Katowicach będzie odbywała się przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Decyzje, które podczas niej zapadną będą miały bezpośredni wpływ na sport i najważniejszą imprezę czterolecia.

W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport! To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem – powiedział minister Witold Bańka tuż po przyznaniu przez WADA Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej. Podczas posiedzenia Zarządu w Montrealu minister Bańka został również formalnie powołany na członka Komitetu Wykonawczego tej organizacji. Będzie w nim reprezentował 47 krajów członkowskich RE. Jeszcze nigdy żaden Polak nie został wybrany do światowych struktur antydopingowych na stanowisko o takim znaczeniu.
Zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanego spotu promującego Światową Konferencję Antydopingową.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki, www.mssport.gov.pl