źródło: healthclubmanagement.co.uk

Szkocki rząd opublikował wytyczne dotyczące ponownego otwarcia obiektów sportowych, siłowni oraz obiektów rekreacyjnych. Wstępna data 14 września została zmieniona na 31 sierpnia.

Pierwotne plany otwarcia sektora sportowego w połowie września zostały zmienione. Branża wróci do pracy już pod koniec sierpnia. Data może jeszcze ulec zmianie ze względu na panujące okoliczności i zmienność przenoszenia się wirusa. Szkocja pozostała mocno w tyle w kwestii ponownego otwarcia obiektów basenów, siłowni oraz hal sportowych.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon spotkała się z ostrą krytyką ze strony sektora aktywności fizycznej. Powodem było przedłużanie momentu ponownego otwarcia obiektów. Według niej, miejsca te należały do ognisk wirusa, mimo zapewnień ze strony właścicieli o stosowaniu środków gwarantujących bezpieczeństwo nie tylko personelowi, ale również klientom. Dodatkowo również zaproszono premier, aby sama osobiście skontrolowała obiekty.

Ostatecznie nastąpiło porozumienie, z którego obie strony wyszły usatysfakcjonowane. Publikacja wskazówek była kluczowym momentem dla sektora, by w odpowiedni sposób przygotować miejsca do ponownego użytku. „To ogłoszenie oznacza koniec wielu niepewności dla tysięcy obiektów fitness i rekreacyjnych oraz ich pracowników, a także społeczności, którym służą w Szkocji”powiedział dyrektor generalny Ukactive Huw Edwards. Cały plan oparty jest na solidnym fundamencie współpracy między właścicielami obiektów.

Według wytycznych, które obecnie panują w Szkocji, obowiązkowy będzie 2-metrowy dystans społeczny  we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych przez cały czas. Dodatkowo, należy wprowadzić podział na zespoły tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Nakaz ten ma być pomocny w sytuacji zaobserwowania objawów COVID-19 u danej osoby. Już teraz zapowiedziano regularne kontrole i weryfikacje przestrzegania wprowadzonych obostrzeń. To, w jaki sposób najefektywniej wdrożyć nowe wytyczne w życie pozostawiono decyzji właścicieli Klubów.

Walka o zwiększenie pozycji klubów fitness wobec budowania odporności społeczeństwa nadal trwa. Właściciele na każdym kroku podkreślają i udowadniają, że ich obiekty są w pełni bezpieczne i przygotowane na przyjęcie klientów, a możliwość aktywnego korzystania z ich usług jest dodatkowo niezbędna w obecnym czasie.

Polecamy także:

Zapowiedź działań EuropeActive na rok 2020/2021