Stało się. Jakieś nieszczęście dopadło Twoją firmę. Z pewnością będzie to jeden z najgorszych możliwych momentów – bo kiedy jest dobry czas na rzeczy mało przyjemne? Nigdy! Ale z pewnością lepiej zniosą go ludzie przezorni, przygotowani i w pewnym sensie zabezpieczeni.

Sam fakt, że w trudnych sytuacjach możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela daje duży komfort i spokój. Mam nadzieję zatem, że kiedy już dojdzie do awarii będziesz w tej grupie ludzi, którzy pomyślą „Czy moje ubezpieczenie to pokryje” zamiast „Dlaczego nie wykupiłem polisy ubezpieczeniowej dla mojego biznesu”.

Jeżeli właśnie należysz do tych pierwszych – upewnij się czy o czymś nie zapomniałeś. Jeżeli do drugich – życzę udanej lektury w zawiłym świecie ubezpieczeń sportowych. Postaram się opisać go najprościej jak się da.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie dla mojego klubu fitness? Wykupując polisę ubezpieczeniową defacto płacisz za swój spokój, dlatego zawsze wybieraj sprawdzonego i zaufanego agenta, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Nie proś więc o pomoc specjalisty od ubezpieczeń komunikacyjnych, życiowych lub rolnych ale takiego, który wie jak funkcjonuje branża sportowa. Na starcie odrzuć firmy z wątpliwą reputacją i zdecydowanie nie sugeruj się niską ceną, bo zapłacisz za to podwójnie – ale o tym później.

Na początek orientacyjnie wyceń majątek klubu z podziałem na nieruchomość (o ile prowadzisz biznes we własnym obiekcie), urządzenia i wyposażenie (czyli ruchome składniki majątku), stałe elementy wyposażenia oraz poniesione dotąd nakłady inwestycyjne. Zasięgnij też informacji na temat budynku czy lokalu. Rok budowy, rodzaj konstrukcji, posiadane zabezpieczenia antykradzieżowe i przeciwpożarowe – to wszystko będzie rzutować na składkę i będzie bazą do ubezpieczenia od zdarzeń losowych (pożar, zalanie i wiele innych) oraz ewentualnej kradzieży.

W ubezpieczeniu majątku firmy zastanów się, czy zabezpieczony ma być jedynie sprzęt sportowy, czy również środki obrotowe, wartości pieniężne, ale może również mienie Twoich pracowników lub klientów, które aktualnie znajduje się w lokalu. Zwracaj uwagę, czy na polisie wskazujesz wartość odtworzeniową (nową) – czyli taką, która w przypadku szkody pozwoli na odkupienie lub naprawę zniszczonego mienia, czy wartość rzeczywistą, która zostanie pomniejszona o stopień zużycia technicznego mienia. Zawsze sprawdzaj, czy ubezpieczenie zawiera również przepięcia i pękanie rur oraz koszty poszukiwania przyczyny szkody, abyś nie musiał ponosić dodatkowych opłat w razie awarii. Jeżeli w trakcie roku planujesz rozbudowę i będą trwały pracę budowlano-montażowe, pamiętaj o dodatkowej klauzuli (czyli tzw. dodatek do ubezpieczenia). Wykupując ją ubezpieczyciel będzie również świadczył ochronę w czasie remontów. Jeżeli posiadasz w klubie drogie oszklenia wewnętrzne i zewnętrzne (np. lustra, szyldy, reklamy i tablice świetlne) to warto również rozszerzyć ochronę o klauzulę szyby. Jeżeli obawiasz się kradzieży sprzętu, to pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe posiadają tzw. minimalne zabezpieczenia przeciw kradzieżowe, które musisz posiadać, aby liczyć na odszkodowanie. Coraz częściej jednak możemy skorzystać z tzw. klauzuli kradzieży zwykłej, która będzie dotyczyć zarówno mienia w środku lokalu jak i na zewnątrz. Jeżeli nie doszło do kradzieży, ale jedynie do zniszczenia lokalu po nocnych zamieszkach to pomocna może okazać się również klauzula dewastacji. Ostatnią wartą uwagi składową dobrego ubezpieczenia może być elektronika (laptopy, smartfony, projektory czy sprzęt fotograficzny), który również można ubezpieczyć od wszystkich zdarzeń – w tym od stłuczenia.

Musimy również poświęcić kilka słów o odpowiedzialności cywilnej. Warto mieć ochronę, kiedy np. przez nasze zaniedbanie ucierpiał klient. Czasami możemy być niewinni, ale zarazem odpowiedzialni za wypadek. Czasami nienależycie wykonamy (lub nasi pracownicy) zadanie i będzie to tzw. błąd w sztuce. Co powinno zawierać ubezpieczenie OC? Z pewnością na polisie musimy wskazać dokładnie te kody PKD, które wykonujemy. Jeżeli wskażemy zbyt wiele niepotrzebnie nadpłacimy składkę. Jeżeli zbyt mało to ubezpieczyciel nie będzie świadczył pełnej ochrony. Sprawdź, czy OC ma w zakresie odpowiedzialność również za błędy Twoich pracowników lub ew. podwykonawców lub jeżeli korzystasz z wynajmowanego lokalu o klauzuli OC najemcy nieruchomości. Z pewnością przyda się też klauzula OC organizatora imprez, eventów, pikników (sportowych lub artystycznych), które często firmy z branży sportowej przygotowują. Na rynku są firmy ubezpieczeniowe, które mają to w standardzie. Na końcu warto wspomnieć, że solidne ubezpieczenie to takie, które nie zawiera w sobie franszyz, np. redukcyjnych lub integralnych (czyli określonego kwotowo udziału własnego lub minimalnej wartości szkody, od której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie).

Jak widzisz temat dobrego i pewnego ubezpieczenia w klubie sportowym jest złożony i łatwo o pomyłkę. Dlatego tym bardziej warto udać się do osoby, która dokładnie zbada Twoje potrzeby i zapewni optymalną ochronę za niewygórowaną składkę roczną.

Autor tekstu: Łukasz Skierczyński

Łukasz Skierczyński – ekspert ds. Ubezpieczeń Sportowych

Sportowiec pełną gębą. Kitesurfing, bieganie trialowe i kalistenika – to jego hobby.  Były trener piłki nożnej, a aktualnie trener wspinaczki sportowej i gimnastyki.

www.PewniSportu.pl