Wyobrażenia o sztucznej inteligencji i jej możliwościach są rozmaite. Wirtualni asystenci, chatboty, systemy rekomendacyjne, inteligentne domy, analiza obrazu, to tylko kilka z przykładów. Jednak z czymkolwiek kojarzy nam się AI, jedno jest pewne – jest wszechobecna. Teraz zmienia także branżę fitness. I podobnie jak w całej branży związanej z transformacją cyfrową, zmiany te w ostatnich kilkunastu miesiącach znacznie przyspieszyły na skutek pandemii koronawirusa.

Według danych zebranych przez jedną z topowych aplikacji fitnessowych opartych o sztuczną inteligencję, 72% z ponad 50-milionowej społeczności użytkowników z całego świata łatwiej było znaleźć czas na ćwiczenia w trakcie obowiązywania restrykcji dla branży fitness niż chodząc na siłownię w czasach przed-covidowych. Niemal połowa z tych użytkowników używała apki fitnessowej po raz pierwszy, a 56% nie miała zamiaru wracać na siłownię po ich otwarciu. Dane te pokazują, że paradoksalnie staliśmy się bardziej fit, gdy obiekty sportowe były zamknięte – zaskakujący trend.

Dane pozwolą poznać Twoich klientów

Żeby jednak zrozumieć, jak to jest możliwe, trzeba zacząć od danych. Dane, nie bez powodu, nazywane ropą naszych czasów, mogą być niezwykle wartościowym źródłem wiedzy na temat konsumentów. Dane te poza podstawowymi informacjami na temat klienta, mogą zostać wzbogacone o jego wybory, upodobania, stan zdrowia, podejmowane aktywności fizyczne, czy dietę. Gdy danych danego typu jest, najogólniej ujmując, bardzo dużo, można przetworzyć je na użyteczną wiedzę. Tutaj wkraczają metody uczenia maszynowego i sztuczna inteligencja. Przy ich pomocy, w oparciu o posiadane dane, można na przykład w sposób zautomatyzowany i autonomiczny budować profile użytkowników, które znacząco odbiegają od klasycznego ujęcia grupy użytkowników bazującego na płci, wieku i kilku innych łatwo definiowalnych cechach. Wykorzystanie rzeczywistych danych w połączeniu z metodami uczenia maszynowego, umożliwia uwzględnienie trudno definiowalnych i niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań pomiędzy zmiennymi. W ten sposób możemy także wziąć pod uwagę dynamikę zmian w czasie, co ma duże znaczenie w szybko zmieniającym się świecie, z jakim mamy obecnie do czynienia. Stworzenie profili użytkowników opartych na danych rzeczywistych pozwala na lepsze adresowanie ofert marketingowych i reklam, a także dostosowanie promocji dla konkretnej grupy odbiorców. Znajduje to odzwierciedlenie w lepszych efektach działań marketingowych oraz budowaniu trwalszej relacji z klientem.

AI w roli szklanej kuli

Sztuczna inteligencja może jednak nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jaki jest mój klient, ale także przełożyć tę wiedzę na przewidywania dotyczące przyszłych zdarzeń i akcji. Wykorzystując AI można przeprowadzić symulacje kampanii reklamowych, analizując skuteczność różnych działań, zanim zostaną one przeprowadzone w rzeczywistości. Możliwe jest także prognozowanie trendów oraz zapotrzebowania na akcje specjalne, wydarzenia lub chociażby sprzęt sportowy i suplementy diety. Poznanie klientów oraz zbudowanie profili jest także punktem wyjścia do analiz odejścia klienta (ang. churn analysis), co pozwala efektywniej przeciwdziałać utracie klientów. Z jednej strony, posiadając rzetelną wiedzę na temat profili możemy skuteczniej wykrywać klientów zagrożonych odejściem, z drugiej, staje się to punktem wyjścia do właściwego adresowania ich potrzeb. I to nie tylko w kontekście działań marketingowych i custommer experience, dbając o właściwą relację z klientem. Posiadając odpowiednie dane, sztuczna inteligencja może dogłębnie zmienić branżę fitness. I tutaj dochodzimy do systemów rekomendacyjnych pod postacią wirtualnych asystentów.

Wirtualny trener

sztuczna inteligencja

Odpowiednie dane i zbudowane na ich podstawie profile, pozwalają na sugerowanie określonych aktywności użytkownikom systemu. Analizując posiadane dane od innych użytkowników, sztuczna inteligencja może zaplanować trening ściśle pod konkretnego użytkownika, biorąc pod uwagę jego cele, możliwości, upodobania, dostępny sprzęt oraz dotychczasową aktywność. I jak pokazały to przytoczone wcześniej dane, robi to znakomicie – AI jest świetnym trenerem. Przekłada się to na efekty z korzystania z aplikacji treningowych i zadowolenie użytkowników oraz wzrost popularności uprawniania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Użytkownicy tego typu rozwiązań opartych o uczenie maszynowe zwykle oceniają takie indywidualne treningi bardzo pozytywnie, co stanowi niewątpliwą zachętę do kontynuowania ćwiczeń w oparciu o wskazówki wirtualnego trenera. Rozwiązania takie są także znacznie tańsze i bardziej dostępne niż trener personalny. I to nie tylko w czasach pandemii i braku dostępności do infrastruktury sportowej. Ich zaletą jest możliwość wykonywania aktywności fizycznej niemal wszędzie i o każdej porze, co ma ogromne znaczenie dla wielu osób, które do tej pory miały problem z wygospodarowaniem czasu.

Zdrowy styl życia na topie

Wirtualny trener nie wyczerpuje jednak możliwości sztucznej inteligencji w kontekście zdrowego stylu życia. Takie aplikacje mogą także pomóc zrzucić zbędne kilogramy, ustawić odpowiednią dietę ukierunkowaną na rozbudowę masy mięśniowej lub wzmożony wysiłek fizyczny. Pomagają także stale monitorując postępy, czy to prosząc użytkownika o wprowadzenie danych, czy bezpośrednio pobierając je z urządzeń takich jak telefony komórkowe i smartwatche. Wykorzystanie danych zbieranych przez tego typu urządzenia znacząco rozszerza także możliwości aplikacji. Ciągłe monitorowanie m.in. parametrów oddechowych, natlenienia krwi oraz tętna przy pomocy swartwatchy pozwala sztucznej inteligencji na bieżące dostosowywanie treningów, dbając nie tylko o ich efektywność, ale także bezpieczeństwo. Dane tego typu są także bezcenne w kontekście wykorzystania ich  do analizy stanu zdrowia użytkownika i umożliwiają wykrywanie m.in. nieprawidłowości kardiologicznych, oddechowych lub związanych z zaburzeniami snu. Możliwości w tym zakresie stale się rozszerzają. Dodajmy do tego analizę obrazu i otrzymamy bardzo czułe narzędzia wykrywające problemy zdrowotne lub nieprawidłowości postawy na podstawie zdjęć, osiągające w diagnostyce nierzadko efekty lepsze niż specjaliści.

Szerokie spektrum możliwości

Sztuczna inteligencja posiada całe spektrum zastosowań, także w branży fitness. Począwszy od procesów operacyjnych obecnych w każdej działalności, po wirtualnego trenera, który nie tylko dobierze dla każdego odpowiednie ćwiczenia, ale także pozwoli ocenić ich efektywność i zasugeruje właściwą dietę. Nie oznacza to, że rozwiązania tego typu zastąpią ludzi, podobnie jak w innych branżach, które obecnie przechodzą cyfrową transformację. AI może być jednak cennym sprzymierzeńcem zarówno z punktu widzenia firm z branży fitness, trenerów, jak i ich klientów, czy to pozostających z nimi w relacji fizycznej czy wirtualnej. Nie pozostaje nic innego, jak przyłączyć się do tej światowej rewolucji opartej o sztuczną inteligencję.

Autor tekstu: Łukasz Grala

Łukasz GralaMentor, futurolog, autor podcastu “Opór jest daremny. Nadchodzi AI!”. CEO@TIDK, w którym od 12 lat wspiera swoich klientów w wydobywaniu wiedzy z danych przy użyciu nowoczesnych metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Twórca startupu AI4.BIO. Od 2010 roku nagradzany Microsoft MVP AI i Data Platform. 

Artykuł został opublikowany w Premium Business Magazine sierpień/2021