„Szykujemy prawdziwą rewolucję na polskim rynku”

FIT/ONE, marka dobrze znana na niemieckim i austriackim rynku, rozpoczęła ekspansję w Polsce. Wieść o potężnej inwestycji – budowie największego klubu w Polsce – obiegła branżę w połowie marca. Klub fitness o powierzchni 5 tysięcy metrów zostanie otwarty w warszawskim Blue City już w grudniu. To pierwszy z kroków zapowiadany przez sieć. Czego mogą spodziewać się członkowie pierwszego w Polsce FIT/ONE? W dzisiejszej rozmowie ujawniamy szczegóły otwarcia oraz przedstawiamy wizualizacje pierwszego klubu należącego do sieci. O szczegółach rozwoju marki na polskim rynku, rekrutacji zespołu oraz kolejnych klubach na terenie Polski opowiedział nam Jose Martinez, Group Fitness Manager EU FIT/ONE.

Pierwszy krok FIT/ONE na polskim rynku jest dosyć spektakularny w swoim wykonaniu. Jose, przybliż nam proszę szczegóły otwarcia największego klubu w Polsce. Czym zamierzacie zaskoczyć Polaków?

W Blue City, na poziomie +3, otwieramy pierwszy klub. Opowiem Ci o nim szczegółowo podczas prezentacji klubu. Strefa funkcjonalna o powierzchni 780 m2, strefa crossfit, cycling room z ładnym widokiem, sauna, solarium, strefa wellness&spa to zaledwie kilka z propozycji największego klubu w Polsce. Design wnętrza utrzymamy w jednolitym tonie, zgodnym z kolorystyką marki. Elementy jaskrawej zieleni będą pokrywały ściany, fragmenty podłóg oraz tapicerkę profesjonalnego i najnowszego sprzętu od Life Fitness. Wrażenia z treningu zostaną spotęgowane doznaniami wizualnymi. Już na wejściu, za bramkami w delikatnym półmroku, Klubowiczów witać będzie ogromny, motywujący plakat z twarzą kobiety, w której oczach widać determinację i wytrwałość. Przez 7 dni w tygodniu od 7 do 22 planujemy zajęcia fitness. Część z nich będzie obywała się w formie wirtualnej, a część z udziałem naszych profesjonalnych trenerów. Będzie to liczba czterdziestu pięciu zajęć w tygodniu. Ich czas trwania to 30-45 minut. Z pewnością, naszym Klubowiczom, świetną zabawę zapewnią zajęcia rowerowe z wykorzystaniem najnowszej technologii ICG Connect. Dostęp do klubu będzie możliwy, dzięki bransoletkom. Kolory bransoletek oznaczają rodzaj członkostwa (BASIC, VIP oraz VIP GOLD).

Otwarcie nastąpi w grudniu 2018. Kiedy dokładnie? Jakie atrakcje zostały zaplanowane na ten dzień? Czy będzie można już wykonać u Was trening?

Dokładna data otwarcia pierwszego w Polsce FIT/ONE to 14 grudnia. Piątek będzie dniem prezentacji klubu i spotkań przy poczęstunku. Od soboty (15 grudnia) rozpoczną się treningi. Klub będzie czynny 7 dni w tygodniu od szóstej do północy.

Sieć FIT/ONE rozpoczęła działalność w 2014 roku w Niemczech, otwierając pierwsze studio w Stuttgarcie.  Z jakich powodów zdecydowaliście się wkroczyć na polski rynek?

Decyzja o wejściu FIT/ONE na polski rynek wynika z poczynionych przez nas obserwacji. Ostatnie 5-6 lat wskazuje, że polski rynek rozwija się coraz mocniej. Postanowiliśmy odpowiedzieć na potrzeby Polaków i zaproponować im komfortowe miejsce do treningu z najlepszym sprzętem od Life Fitness. Wiele zagranicznych marek rozszerza pole swojej ekspansji o Wasz kraj. Chcemy być częścią tego.

Oglądając zdjęcia, które prezentujesz mam ochotę trenować już teraz, w tej chwili!

To miłe, co mówisz. Wszyscy, którzy widzieli nasz klub, mówią podobnie. Niedawno otworzyliśmy klub w Berlinie, do którego przyjechali goście z Warszawy, aby go zobaczyć. Powiedzieli: „Oh my good! People will be over the moon when they see this in Poland”.

Jaki jest koszt inwestycji?

Koszt jednego klubu to 10 mln euro. Inwestycja zwraca się po ok. 3 latach.

Zazwyczaj inwestycje rozpoczynacie od zera: od wyboru miejsca i budowy. To pierwszy Wasz klub zlokalizowany w galerii handlowej. Z jakich powodów wybraliście Blue City na pierwszą lokalizację?

Lokalizacja jest dla nas niezwykle ważna, ale jest to tylko jeden z istotnych czynników dla gabarytów naszych klubów. Centrum handlowe Blue City spełniło nasze wymagania, ponieważ to obiekt doskonale zlokalizowany. Klubowicze mogą do nas przyjechać komunikacją miejską, rowerem, a także samochodem, ponieważ obiekt zapewnia ogromną ilość miejsc parkingowych. To kolejny ważny dla nas czynnik przy wyborze lokalizacji. Spodziewamy się przynajmniej 10 tysięcy członków w tym klubie, więc musimy zapewnić im komfortowy dostęp. Zwróciliśmy również uwagę na bliskość portu lotniczego. Poza tym, w tym budynku był wcześniej fitness klub.

No właśnie… to lokalizacja należąca jeszcze kilka miesięcy temu do sieci Jatomi Fitness, która wraz z początkiem tego roku wycofała się z polskiego rynku, zostawiając rzeszę rozgoryczonych Klubowiczów.

Chcieliśmy, aby 1800 członków Jatomi Blue City dołączyło do nas. Zaproponowaliśmy cenę, ale zażądali od nas 5-cio krotnej kwoty. Nie mogliśmy zgodzić się. Część Klubowiczów podpisała umowy z Total Fitness Ochota, część z Calypso Fitness, natomiast do nas trafiło jedynie… 15 klubowiczów.

Czy to prawda, że kolejny klub powstanie w Złotych Tarasach?

Nasza cała uwaga jest obecnie skupiona na otwarcie w Blue City. Nie mogę powiedzieć Ci tego na 100%. Otrzymaliśmy ofertę, ale jak wiesz kluby FIT/ONE są bardzo duże, więc nie każda lokalizacja jest dla nas odpowiednia, nie każda spełnia nasze wymagania.

Jaki rodzaj członkostwa proponujecie? Czym różni się BASIC od VIP? Z jakich usług korzystać może VIP Gold?

Kluczem umożliwiającym wejście do klubu jest bransoletka, o której wspomniałem. Zapewnia ona dostęp do klubu oraz na zajęcia fitness. Członkostwo „basic” to dostęp do siłowni, strefy funkcjonalnej, cardio, strefy LadyFit ( koszt karnetu 70 zł/mies. przy umowie na 12 miesięcy). Czarne bransoletki „VIP” umożliwiają wejście do wszystkich wymienionych wcześniej stref oraz wstęp na zajęcia grupowe Les Mills, do strefy saun, wellness&spa, solarium, do treningu wibracyjnego oraz darmowych napojów ( 110 zł/mies. przy umowie na 12 mies.). Natomiast „VIP GOLD” to pełny zakres zawierający usługi dostępne dla „basic” i „VIP”, a także m.in. analizę składu ciała i pomoc trenera personalnego ( koszt 150 zł/mies. przy umowie na 12 miesięcy).

Jakie jest Wasze podejście do systemów zewnętrznych? Czy Klubowicze FIT/ONE będą mogli skorzystać z kart, tj. Multisport czy OK System?

Nie zamierzamy wprowadzać podobnych rozwiązań, ponieważ posiadamy własną ofertę dla firm, która jest propozycją zapewniającą korzystniejsze warunki dla naszych Członków. Klienci użytkujący podobne karty płacą dużo mniej. To nie jest dla nas biznes. W mojej opinii to stanowczo obniża wartość rynku. FIT/ONE to jakość, wartość, specjalny produkt. Nasze ceny nie są zbyt wygórowane, jak na Warszawę. W zamian nasi Klienci otrzymują wysoką jakość sprzętu i usług.

Debiut w Warszawie. Dlaczego akurat tutaj? Czy w Warszawie nie ma zbyt dużej konkurencji? W okolicy Blue City jest, m.in. Total Fitness, Calypso, a we wrześniu czwarty klub w Warszawie otworzy sieć CityFit.

Obserwujemy wielkie marki. Jesteśmy konkurencją dla sieci McFit.  Nasza propozycja to podobnie niska cena, ale wysoka jakość i profesjonalizm. Wiem o tym, że informacja dotycząca naszego wejścia wstrząsnęła polskim rynkiem fitness.

Czy rozpoczęliście już rekrutację kadry? Kogo szukacie? Na co zwracacie uwagę przy wyborze członków zespołu FIT/ONE?

Otrzymałem ponad 80 CV od ludzi z Polski. Muszę przyznać, że to bardzo dobre kandydatury. Zgłaszają się do nas profesjonaliści, a na profesjonalizmie i jakości zależy nam najbardziej. Kandydat na członka kadry FIT/ONE musi charakteryzować się „multi-talentem”. To jest zawsze strategia FIT/ONE przy rekrutacji kadry. Dla nas ważna jest jakość, ponadprzeciętne umiejętności oraz przyjacielskość i serdeczność. Liczy się fachowa wiedza oraz umiejętności poparte certyfikatami trenerskimi, a także profesjonalizm. W castingu wyłonimy managera, osobę z największym potencjałem. Doceniamy ciężką pracę. Osoba, która stara się, zasługuje na szansę i ją otrzymuje. Skład naszego teamu to zawsze duży mix: połowa kobiet, połowa mężczyzn. Wraz z początkiem lipca rozpoczynamy casting, dokładnie 6-7 lipca.

Widziałam Was na FIBO. Zapowiedzieliście swój udział w największych targach fitness&wellness w Europie Środkowo-Wschodniej – FIWE Trade Show, które odbędą się w dniach 21-23 września 2018 r. Czy Twoim zdaniem warto uczestniczyć w event’ach branżowych?

Jak najbardziej. Dostrzegamy w tym ogromną wartość. Nawiązując do FIBO, byliśmy jedyną siecią, która wystąpiła w roli wystawcy. Jest to kosztowne działanie, ale daje ogromne korzyści. Na targach są nasi Klienci, z którymi możemy porozmawiać, umówić się, podpisać kontrakt. Podczas FIBO rozdaliśmy 10 tys. zaproszeń do klubów, dzięki temu mamy dane naszych potencjalnych Klientów. Widoczność na targach doskonale wpisuje się w strategię promocji naszej marki. Jesteśmy niesamowicie podekscytowani faktem uczestnictwa w FIWE, ponieważ spotkamy się z naszymi przyszłymi Klubowiczami.

Jakie macie plany na najbliższe miesiące? 

Zgodnie z naszym harmonogramem w lipcu rozpoczynamy „employee casting”, we wrześniu zaplanowaliśmy działania promocyjne, dlatego uczestniczymy w targach FIWE. Po targach, całą naszą uwagę skupimy na pracy w biurze i przygotowaniu zespołu. W drugim tygodniu października rozpoczynamy sprzedaż.

Kolejny klub?

Na pewno 2-3 kluby w Warszawie, a 5-6 lokalizacji na terenie Polski. Na razie cała nasza siła i uwaga skupione są na FIT/ONE w Blue City.

Jaki jest Twój cel jako managera klubu?

14 grudnia klub będzie liczył 3000 Klubowiczów. To jest mój cel. W kolejnych miesiącach będziemy dążyć do liczby 10 000. FIT/ONE w Warszawie przystosowany będzie dla 14 000 członków. W Stuttgarcie mamy 15 000 członków. FIT/ONE rozwija się w dobrym tempie, więc wszystko na to wskazuje, że niebawem poinformuję Cię o kolejnej naszej lokalizacji. 

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt

Koniecznie bądźcie z nami na bieżąco!

Już niebawem – specjalnie dla Was – więcej szczegółów dotyczących pierwszego w Polsce FIT/ONE.

 

 

Zobacz także:

www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/