Oto 4 czynniki, które mają wpływ na sprzedaż w klubie fitness

Sprzedaż jest trudnym tematem do rozmów i za każdym razem jak zaczynam go poruszać widzę dziwny grymas na twarzach moich rozmówców. Dzieje się, tak ponieważ dotyka najbardziej drażliwego tematu jakim są sprawy finansowe, ale również dlatego że bardzo trudno znaleźć odpowiedź na pytanie co robić? Jak poprawić sprzedaż? Na rynku rozwijającym się, to zadanie jest całkiem proste jako, że popyt znacznie przewyższa podaż i sprzedaż właściwie odbywa się sama, bez większego wysiłku.  Problemy zaczynają się, kiedy rynek staje się dojrzały i nasączony. Nowe narzędzia i nowe techniki muszą zostać zastosowane, tak aby stale podtrzymywać sprzedaż. Istnieją cztery podstawowe czynniki, które mają znaczący wpływ na sprzedaż w Twoim klubie. Są to: zespół, narzędzia i technologie, konkurencyjna strategia i umiejętności sprzedaży.

Ludzie

Często zdarza się że zatrudniasz ludzi, którzy odpowiadają Twoim obecnym potrzebom. Nie zastanawiasz się nad tym i po prostu przyjmujesz nową osobę do działu sprzedaży. W ten sposób możesz popełniać duży błąd. Tak naprawdę nie potrzebujesz sprzedawcy,  potrzebujesz trenera typu ‘life coach’ który będzie w stanie zbudować relacje z klientem. Twój personel powinny stanowić osoby, które są najlepszymi sprzedawcami, najlepszymi konsultantami i najlepszymi reprezentantami do reklamowania Twojego biznesu. To oni stoją w pierwszej linii podczas pierwszego kontaktu z nowym klientem i to właśnie oni powinni wykonywać najlepszą pracę marketingową. Klienci nie lubią być zmuszani do zakupów, ale ciągle lubią kupować. Także pozwól swoim klientom podejmować świadome decyzje w oparciu o informacje uzyskane od Twoich ludzi. Co jest również ważne a nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka to jeśli obrót w Twoim klubie jest wysoki to również taki trend zaobserwujesz w odniesieniu do swoich klientów. Dbaj o tych, których już masz.

Narzędzia

Przejdźmy prosto do rzeczy – musisz być obecny dokładnie tam gdzie prowadzą poszukiwania Twoi potencjalni klienci. Jeśli znasz swoja wcześniej zdefiniowana grupę docelową to będziesz dokładnie wiedział, w którym miejscu powinieneś uderzyć. Mogą to być media społecznościowe i mniej nieformalny język albo lokalny sklep ze zdrową żywnością czy inny sklep spożywczy. Musisz znaleźć odpowiednie narzędzia i kanały przekazu tak, aby twoja wiadomość została usłyszana. Myśl, tak jakbyś był swoim własnym potencjalnym klientem – co czytasz, czym się zajmujesz, co robisz w wolnym czasie, jakie masz zainteresowania itd. W oparciu o te informacje znajdziesz odpowiednie miejsce do umieszczenia swojej informacji.

Strategia

Jednym z ostatnich trendów na rynku klubów fitness jest to, że kluby biorą odpowiedzialność za wyniki swoich klubowiczów. Stało się tak, ponieważ siłownia nie jest już tylko miejscem treningów, ale miejscem gdzie buduje się styl życia i chce się spędzać czas. Aby osiągnąć taką kulturę skierowaną na klienta w swoim klubie, musisz podjąć trochę większe starania, aby być bardziej widocznym niż twoja konkurencja. To co cię wyróżni to profesjonalny i dostępny zespół, wysoka jakość usług i efektywny marketing.

Umiejętności

Jest to coś co musi pojawić się wraz z nowo zatrudnianymi osobami. Musisz ciężko pracować, żeby być dobrym sprzedawcą i zawsze możesz to polepszyć. Nowe podejście do sprzedaży w klubie fitness składa się z 7 kroków: spotkania, pierwszego wrażenia, wywiadu, wycieczki po klubie, prezentacji, zamknięciu sprzedaży i kroków posprzedażowych. Aby lepiej poznać swojego klienta i lepiej odpowiedzieć na jej/jego oczekiwania powinieneś kierować się tymi właśnie krokami. Każdy krok wymaga od sprzedawcy dodatkowych umiejętności, zaprezentowania się od najlepszej strony, rozległej wiedzy na temat klubu, zdrowego stylu życia, odżywiania i treningów. Wydaje się trudne? Nikt nie mówił że będzie łatwo.

Karol Majewski