źródło: materiały prasowe

Zakończyły się konsultacje Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z przedstawicielami branż, których działalność w związku z pandemią COVID-19 została zawieszona lub mocno ograniczona. Wśród najbardziej poszkodowanych, nałożonymi ograniczonymi jest branża fitness. Wynikiem podjętego dialogu stał się projekt Antykryzysowej Tarczy Branżowej.

 

Na wczorajszej konferencji, premier Mateusz Morawiecki przedstawił opracowane wsparcie dla ww. branż.

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na znane już instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad)

– w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;

  • świadczenie postojowe (za listopad)

– w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł

– w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem – czytamy na stronie rządowej gov.pl

Oprócz tego, przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

Analizując powyższe warunki, z pomocy nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 grudnia 2019r. Pomoc jest przewidziana głównie dla samozatrudnionych, co w branży fitness mocno utrudnia skorzystanie z przewidzianych świadczeń, gdyż sektor opiera się głównie na umowach cywilnoprawnych i o dzieło.

Brak doprecyzowania widoczny jest również w pkd, które uprawniają do skorzystania z tarczy. Do zwolnienia z ZUS zakwalifikowano 25 numerów PKD, podczas gdy do świadczenia postojowego jedynie 20.

Brane pod uwagę PKD z branży fitness to:

77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, np. żaglówek, kajaków czy nart.

85.51.Z Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, np. kursy sztuk walki, działalność instruktorów.

86.90.A Działalność fizjoterapeutyczna.

86.90.D Działalność paramedyczna, np. homeopatia i akupunktura.

93.11.Z Działalność obiektów sportowych, w tym hale sportowe, organizowanie i przeprowadzanie imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów.

93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, np. kluby kulturystyczne i fitness.

93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem, np. sportowcy, sędziowie i przewodnicy górscy.

96.04.Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, np. sauny, solaria i salony masażu.

Premier dodał, że pomoc dotyczy jedynie listopada, ale może zostać rozszerzona na kolejne miesiące.

Warto zaznaczyć, że wiosną, każdy podmiot, który dostał wsparcie w postaci środków z tarczy antykryzysowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), jednocześnie wyraził zgodę na zwrot całości subwencji, w momencie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od otrzymania pieniędzy. Za zaprzestanie prowadzenia działalności uznawane jest również jej zawieszenie. Zwrócić 100 proc. wartości subwencji muszą też ci, którzy otworzą postępowanie upadłościowe bądź restrukturyzacyjne.

Aby dowiedzieć się jakie obostrzenia przygotował tym razem rząd, trzeba będzie poczekać na przyjęcie projektu ustawy.

 

Polecamy także:

Akademia NFZ rusza z treningami online – 8 tygodni do zdrowia