W ubiegły weekend, (23-24.02) w AmberExpo w Gdańsku odbyły się Targi Zdrowego Stylu Życia – ESP Sport & Zdrowie. Po dwóch edycjach we Wrocławiu oraz jednej w Krakowie, organizatorzy postanowili zorganizować wydarzenie nad morzem.
O zmianie lokalizacji zadecydowały badania przeprowadzone przez IC Events, wskazujące na bardzo duże zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród mieszkańców tej lokalizacji geograficznej.

4 lata temu w AmberExpo odbył się Fit Festiwal, który zgromadził tłumy. Podczas eventu odwiedzający mogli obserwować zmagania profesjonalistów i amatorów sportu podczas Debiutów 2015 w Kulturystyce i Fitness, CROSS Baltic Challenge, Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu, zawodach w wyciskaniu na ławce oraz maratonach: spinningu, zumby i fitnessu. Uznaliśmy, że jest to bardzo dobra lokalizacja na organizację targów ESP. AmberExpo jest najnowocześniejszym obiektem w Polsce, natomiast zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród mieszkańców Pomorza stale rośnie. Organizowaliśmy już Targi ESP we Wrocławiu oraz w Krakowie. Podczas tej edycji postanowiliśmy dać możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami fitness, również mieszkańcom północy Polski – poinformował Bartłomiej Pomarański, CEO IC Events,

mat. Polski Fitness

Wydarzenie zgromadziło 16100 odwiedzających, którzy mogli skorzystać z szeregu atrakcji oferowanych przez organizatora.
Fani fitnessu mieli możliwość uczestniczenia w Warsztatach fitness z Ewą Chodakowską i teamem Be Active – podczas ESP Ewa wraz z teamem przeprowadzili treningi fitness w ramach ogólnopolskiej trasy BeBio Tour. Zainteresowaniem cieszyły się także treningi prowadzone przez Kasie Dziurską, ambasadora targów.

Jak co roku bardzo duże zainteresowanie wzbudziły Debiuty PZKFITS 2019. , w których wzięło udział ponad 500 zawodników. Zostały zorganizowane na bardzo wysokim poziomie co potwierdzają liczne opinie uczestników.

Nowością była strefa dietetyka, w której zainteresowani mogli skorzystać z konsultacji oraz profesjonalnych porad specjalistów.
Zaskoczeniem dla uczestników była – ESP GYM – pierwsza otwarta siłownia, w której każdy odwiedzający targi mógł zrobić trening z ambasadorami. To pierwsza tego typu inicjatywa na targach sportowych. Organizatorzy zapewniają, że mają pomysł na rozbudowę przenośnej siłowni.

mat. Polski Fitness

mat. Polski Fitness

Nie zabrakło również atrakcji dla osób, które stawiają na edukację i rozwój wiedzy. Mogli oni skorzystać z Certyfikowanych Konferencji Szkoleniowych: ESP Academy – konferencji dla fanów fitnessu i zdrowego stylu życia; Konferencja Zdrowa Sylwetka – będącej receptą na poprawę własnego ciała; Fizjo Academy – konferencji dla fizjoterapeutów i osób, które borykają się z kontuzjami lub chcą ich uniknąć; Fizjo Academy Pro – konferencji dla wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

Dużą uwagę odwiedzających zwróciły Amatorskie Mistrzostwa Polski MMA K1 i Mistrzostwa Polski Submission Only – 2 wydarzenia dla fanów sportów walki i MMA.

mat. Polski Fitness

Podczas Targów ESP po raz pierwszy odbyła się konferencja biznesowa skierowana do osób zarządzających hotelami. Pomimo ciekawej agendy frekwencja nie była wysoka. To tylko podkreśla fakt, że osoby zarządzające strefami fitness w branży hotelarskiej nie do końca są świadome konieczności edukacji w zakresie aranżacji powierzchni. Aktualnie w większości hoteli powstają strefy fitness oraz SPA. Niektóre inwestują we współprace z sieciami fitness, inne otwierają własne kompleksy.  Nie każdy natomiast ma wiedzę, w jaki sposób zbudować strefę fitness oraz jak nią zarządzać, żeby stanowiła nie tylko dodatek do oferty, ale także przynosiła dochody. Organizatorzy zapewniają, że uzyskany feedback pomoże im wyjść jeszcze bardziej na przeciw oczekiwaniom tej grupy docelowej.

Nie zamierzamy rezygnować z wydarzeń edukacyjnych skierowanych do osób zarządzających hotelami. Wszystkie inicjatywy wprowadzane po raz pierwszy potrzebują czasu i przetarcia szlaków. W całej koncepcji widzimy olbrzymi potencjał. Planujemy zmodyfikować program oraz działania marketingowe, żeby jeszcze bardziej zainteresować właścicieli hoteli. Obserwując rynek widzimy duży rozwój i zainteresowanie strefą hotelową osób otwierających siłownie. Podobnie osoby zarządzające hotelami, chcąc się wyróżnić inwestują w usługi fitness i wellness – przekonuje Agnieszka Kania, organizator Targów ESP.

Oprócz wydarzeń towarzyszących zwiedzający mogli zapoznać się z szerokim asortymentem oferowanym przez wystawców: dystrybutorów i producentów sprzętu, suplementów, odzieży, zdrowej żywności. Niektórzy wystawcy, np. Trec i Olimp dołożyli wszelkich starań, żeby wzbudzić zainteresowanie i przykuć uwagę potencjalnych klientów. Z moich obserwacji i rozmów z wystawcami poziom stoisk, ich obsługi pokazuje, że warto edukować wystawców pod kątem wystawiania się na targach. Nie wszystkie formy promocji marki odpowiadały celom, które chcieli uzyskać wystawcy (wprowadzenie nowego produktu, wzmocnienie wizerunku marki, sprzedaż produktów i usług). Mimo wszystko wydarzenie zostało ocenione pozytywnie z zaznaczeniem potencjału rozwoju w tej lokalizacji.

Jesteśmy zadowoleni z wydarzenia. Pierwszy raz pojawiliśmy się w Gdańsku, w którym zapotrzebowanie na tego typu eventy jest bardzo duże. Byliśmy ciekawi, w jaki sposób zostaniemy przyjęci, a proponowane wydarzenia odebrane przez odwiedzających. Dostaliśmy bardzo pozytywny feedback. Wyciągnęliśmy również wnioski z sugestii co należy zmienić oraz co poprawić. Będziemy pracować nad tym, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wydarzenie, które na Pomorzu ma ogromny potencjał. Podczas kolejnej edycji planujemy zmodyfikować formułę o wydarzenia i dodatkowe atrakcje, które zainteresują dodatkową grupę konsumentów. Wracamy z wydarzenia z nowymi pomysłami, o których będziemy informować na bieżąco. Myślę, że jeszcze Was zaskoczymy – zapewnia Project Manager Targów ESP, Maciej Tkacz.

mat. Polski Fitness

Polecamy także

ESP Sport & Zdrowie 2019 w ten weekend!