Na polskim rynku branży fitness wyróżnia się różne modele biznesowe klubów fitness. Wiele z nich funkcjonuje w oparciu o odmienne standardy. Uwagę naszego portalu przykuł w ostatnim czasie TI Fitness . Klub położony jest w samym centrum Ursynowa, w galerii handlowej. Ti Fitness z liczną konkurencją walczy coraz wyższą jakością, a nie ceną. Core biznesowym klubu są treningi personalne, które generują połowę obrotów klubu. Na temat modelu biznesowego TI Fitness rozmawiamy z Wiceprezesami Zarządu Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. Panami Tomaszem Gaciem oraz Bogdanem Kraussem.

Klub stworzony przez pasjonatów

TI Fitness jest klubem stworzonym przez ludzi z pasją. Historia powstania tego miejsca nie jest przypadkowa. Jeden z właścicieli szukał lokalizacji dla swoich podopiecznych, żeby móc trenować z nimi na własny rachunek. Wynajął dostępną lokalizację po pobliskim Gymnasionie. Na powierzchni 600m2 w Mutlikinie, powstał klub dla kobiet, który funkcjonował rok czasu. Biznesowo inwestycja się nie opłacała, dlatego też po pewnym czasie właściciele zrobili z niego klub koedukacyjny. Dokupiono sprzęt, a następnie poszerzono ofertę odpowiadającą potrzebą potencjalnych klientów.
Zmiana modelu biznesowego była bardzo dobrym krokiem w przód. Klub zaczął przynosić dochody. Po jakimś czasie udało się przenieść lokalizację klubu do obecnego miejsca (Galeria KEN Center). Początkowo klub posiadał 1000m2 powierzchni. Po jakimś czasie poszerzono go o kolejne piętro i 500m2, które jest przeznaczone na treningi personalne. Model biznesowe TI Fitness jest bardzo dobrze przemyślany.
CORE BIZNESU od samego początku istnienia tego klubu były treningi personalne. To wokół nich TI Fitness zbudowało swoje standardy oraz filozofię. 500 m2 klubu zajmuje strefa do treningów personalnych. Miejsce jest wyposażone w wysokiej klasy sprzęt Life Fitness oraz Hammer Streanght. To idealne miejsce do prowadzenia treningów personalnych z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Aktualnie około 50% obrotów TI Fitness jest generowanych z treningów personalnych. W klubie pracują znani specjaliści, którzy cieszą się dużą popularnością w środowisku lokalnym (m.in. Iwona Woronowicz, Michał Skowron, Rafał Barej, dr Bogdan Krauss).

Sztywne kryteria zatrudniania trenerów personalnych

Zatrudniony w klubie personel nie jest przypadkowy. Pan Tomasz wraz ze wspólnikami określili sztywne, restrykcyjne kryteria, które powinien spełniać trener personalny. U podstaw znajduje się wykształcenie akademickie (AWF, Fizjoterapia). 80% kadry to tytułowani fizjoterapeuci, 60% to trenerzy przygotowania

motorycznego z kwalifikacjami potwierdzonymi międzynarodowymi certyfikatami (Exos, EPI). Zespół na ten moment liczy ponad 20 trenerów personalnych a ilość prowadzonych treningów przekracza 1000 jednostek treningowych miesięcznie. Trenerzy są w stanie prowadzić skomplikowane przypadki w trakcie rehabilitacji, po wypadkach i z problemami zdrowotnymi. W klubie znajduje się wsparcie medyczne w postaci wynajmowanych gabinetów fizjoterapeutycznych i osteopatycznych (na ten moment jest ich 6), które pomagają w profesjonalnym i kompleksowym prowadzenie osób w trakcie rehabilitacji. Klub oprócz swoich, stałych trenerów, współpracuje również z trenerami personalnymi z zewnątrz na zasadzie ryczałtu.

Zróżnicowana oferta klubu

TI Fitness jest klubem, który słucha swoich klubowiczów i wychodzi na przeciw ich oczekiwaniom. Na ten moment na 1500m2 przestrzeni znajduje się duża strefa do treningu personalnego, strefa siłowa wyposażona w profesjonalny sprzęt Life Fitness oraz Hammer Strenght, strefa cardio, strefa funkcjonalna. Dodatkowo na miejscu odbywają się zajęcia fitness, które są prowadzone w dwóch salach. Pierwsza z nich jest przeznaczona do zajęć fitness, choreograficznych oraz mentalnych. Druga wyposażona we wszystkie niezbędne akcesoria do prowadzenia treningu Cross. TI Fitness jest otwarty na wszystkie kategorie wiekowe. Treningi prowadzone są już dla 6-7 latki, którzy ćwiczą elementy motoryczne. To przed wszystkim młodzi sportowcy – sztuk walki, tenis, gry zespołowe. W klubie bardzo dobrze odnajdują się również seniorzy, którzy są związani z tym miejscem od kilku lat.

Klub otoczony konkurencją

W promieniu jednego kilometra od TI Fitness jest ok 7000m2 powierzchni konkurencyjnych klubów: m.in. 3 calypso, studia treningowe, S4, Studio Crossfit, Total fitness, Egurrola. Pomimo tych utrudnień, klub jest rentowny i dobrze prosperuje. Przez ostatni rok mimo zmian, które miały miejsce w branży fitness (konkurencyjna oferta dla trenerów personalnych w MC Fit oraz Cityfit), niskie ceny klubów sieciowych, TI Fitness udało się zachować stałą cenę karnetów, przy podniesieniu cen za treningi personalne. Klub jest otwarty na różne propozycje współpracy i nastawia się na każdą grupę klientów. Przykładem na to, może być przyjęcie do siebie klientów, po zamknięciu klubu Gaca System, w pobliskiej lokalizacji. TI Fitness wyszedł na przeciw oczekiwaniom klientów, przyjął ich do swojego klubu i pokazał inny sposób prowadzenia treningów i żywienia.

Profesjonalne podejście do nowych klientów

To co przykuło moją uwagę to bardzo profesjonalne podejście do nowych klientów klubu. Każda osoba, która pojawia się w TI Fitness po raz pierwszy, otrzymuje profesjonalne wdrożenie w życie klubowe. Nowy klubowicz otrzymuje godzinny pełny trening personalny, konsultacje u dietetyka oraz pół godzinny masaż. Kadra do każdego podchodzi w sposób indywidualny. Na samym początku dokonywana jest diagnostyka z pogranicza sportu i fizjoterapii, za pomocą odpowiednich narzędzi (np test FMS). Klubowicz poddawany jest testom, które określają, jaki ma zakres ruchomości, siłę mięśni itp. Po konsultacji odbywa się trening wstępny. Wszystkie wyniki są rejestrowane w kartotece medycznej. Dzięki takiemu podejściu klient czuje, że ma do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami.

Retencja

TI Fitness bardzo dużą uwagę przywiązuje do utrzymania klienta. Wielu klubowiczów jest lojalnych klubowi i uczęszcza do niego 11-12 lat. Pracownicy na każdym etapie próbują wyznaczać swoim klientom nowe cele do realizacji. Od tego roku właściciele wprowadzają system, w którym będą punktować pracowników za utrzymanie klienta w klubie. W TI Fitness nie ma długoterminowych umów. Podstawą i ważnym zadaniem kadry, jest tworzenie dobrej atmosfery i profesjonalne podejście do klienta, tak żeby sam z własnej woli przedłużał karnet. Do tej pory w TI Fitness nie były organizowane akcje eventowe. W nowym roku właściciele wychodząc na przeciw sugestiom klubowiczów, planują wprowadzić warsztaty edukacyjne, w taki sposób, żeby budować świadomość treningową wśród osób, które chodzą na zajęcia fitness i nie korzystają z treningów personalnych.

Co stanowi sukces TI Fitness

Po odwiedzeniu klubu i rozmowie z współwłaścicielami TI Fitness zaobserwowałam, że podstawą biznesu jest wielka pasja do sportu oraz do tego miejsca. Klub nie ma jednego właściciela. Jest kilka osób zarządzających, które znajdują się na miejscu i świetnie się porozumiewają ze sobą. To osoby, które uczestniczą w życiu klubu. Pracują, robią treningi i dzięki temu są zawsze na bieżąco z problemami klubowiczów. Na ten moment klub nie planuje ekspansji. TI Fitness nie chce być siecią klubów fitness, ale miejscem które poszerza się lokalnie, jest świetnie odbierane przez klientów i popularne w danej lokalizacji. Kapitał klubu jest indywidualny, nie ma dofinansowania zewnętrznego. Model biznesowy oryginalny, ale świetnie się sprawdza. Wizyta w TI Fitness pokazuje, że jeśli ktoś jest prawdziwym pasjonatem, poradzi sobie w każdej sytuacji, bez względu na konkurencje.

Polecamy także:

Jak być skutecznym liderem? Czy jest na to gotowa recepta?