Promowanie aktywności ruchowej wśród Polaków jest ważną kwestią zdrowia publicznego. Ćwiczenia i sprawność fizyczna może pomóc zmniejszyć ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe, które mogą rozwinąć się w wyniku naszych złych nawyków związanych ze stylem życia. Badania wskazują na pozytywny wpływ regularnej aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka otyłości oraz chorób układu krążenia, cukrzycy, raka piersi, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego. Co więcej badania jasno potwierdzają, że aktywność fizyczna wpływa również na opóźnienie starzenia się, a tym samym wydłużenie życia. Z tego też względu wzrost aktywności ruchowej Polaków jest ważny również z punktu widzenia państwa. Lepsze zdrowie społeczeństwa to niższe koszty każdego roku wydane na leczenia niektórych z wyżej wymienionych chorób. Na przykładzie Wielkiej Brytanii, ostatnie szacunki Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Opieki (NICE) sugerują, że siedzący tryb życia kosztuje podatnika ponad 1 miliard funtów rocznie.

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi znaczenia ćwiczeń fizycznych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. American College of Sports Medicine, główny organ akademicki zajmujący się nauką o sporcie i fizjologią ćwiczeń (ACSM), przeanalizował odpowiedzi 200 specjalistów ds. zdrowia i fitnessu w celu uzyskania opinii na temat trendów fitness w roku 2019. Poniżej przedstawiamy ich topową dziesiątkę.

1. Technologia do noszenia

ACSM definiuje technologię noszenia jako inteligentne zegarki, monitory pracy serca, urządzenia fitness i urządzenia śledzące GPS. Technologia noszenia naprawdę zmieniła branżę fitness! Zamiast tracić czas i wydawać duże kwoty na to, aby jednorazowo sprawdzić parametry swojego organizmu i jego kondycję możesz po prostu założyć zegarek na nadgarstek i uzyskać informacje zwrotne w czasie rzeczywistym i analizę wszystkiego, od odległości i wysokości trasy biegu po wydajność układu sercowo-naczyniowego podczas treningu. Ponadto możesz śledzić jak Twój organizm reaguje na program ćwiczeń w czasie, jak się do niego adaptuje. Wszystkie statystyki są dostępne od ręki.

Obecnie powstają również bardziej zaawansowane technologie, jak np. wkładki do butów do biegania, które bezprzewodowo przesyłają dane w czasie rzeczywistym na temat twojego chodu. Ta nowa technologia zapewni nam więcej informacji niż dotychczasowe aplikacje. Ostatnie postępy w technologii potwierdzają, że jesteśmy na progu analizy całego zakresu parametrów, które mogłyby być osiągnięte tylko przez drogi sprzęt laboratoryjny. Przykładowo możemy bądź będziemy mogli niebawem za pomocą przenośnych technologii zmierzyć: odpowiedzi immunologiczne na ćwiczenia, EMG (elektromiografia), przyspieszenie, parametry oddechowe, metaboliczne i nerwowo-mięśniowe.

2. Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)

HIIT jest definiowany jako krótkie okresy ćwiczeń po krótkim okresie odpoczynku (ACSM) Wykazano, że HIIT przynosi wiele korzyści dla naszego ciała. Ten rodzaj intensywnego treningu przyczynia się do ogromnego przyspieszenia naszego metabolizmu, w wyniku czego nasz organizm będzie spalał kalorie z większą szybkością do nawet do 72 godzin po treningu. Co więcej, HIIT może zmniejszać insulinooporność, poprawiać czynność serca, generować szybsze przyrosty wytrzymałości niż trening kardio. Zdecydowanie trening HIIT jest hitem tego roku!

3. Szkolenie grupowe

Szkolenie grupowe definiuje się jako ćwiczenie z udziałem pięciu lub więcej uczestników z instruktorem uczącym i motywującym grupę. Szkolenie grupowe to doskonały sposób na trening społeczny. Człowiek to zwierzę stadne i wszyscy potrzebujemy towarzystwa, a czasem konkurencji, aby wyciągnąć z nas to, co najlepsze. To trend, który od lat nie schodzi z TOP 10 trendów fitness.

4. Trening masy ciała

Jak sama nazwa wskazuje, trening masy ciała polega na wykorzystaniu masy ciała do wykonywania różnych rodzajów ćwiczeń dynamicznych. Jest to tani sposób na ćwiczenia, ale ma swoje ograniczenia. Możesz trenować do momentu, w którym masa ciała nie będzie już wystarczająca do przeciążenia mięśni, powodując w ten sposób ich adaptację i sprawność. Jednak w niektórych sportach trening masy ciała jest więcej niż wystarczający. Coraz więcej samorządów lokalnych instaluje sprzęt do treningu siłowego w lokalnych parkach. Gdy następnym razem odwiedzisz lokalny park, możesz rzucić okiem na to, jaki tam jest sprzęt, a następnie… spróbować! Trening masy ciała to kolejny trend, który od lat nie spada w dół i na pewno pojawi się również w top 10 trendów fitness na rok 2020 i kolejne lata!

5. Programy fitness dla osób starszych

Z wiekiem liczne zmiany genetyczne i hormonalne powodują, że nasze ciała tracą nie tylko gęstość kości, ale także masę mięśniową. Gerontolodzy próbują odkryć mechanizmy, które powodują, że proces ten zachodzi z wiekiem. Ale wiemy, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć gęstość kości i masę mięśniową, a także na spowolnienie procesu starzenia i zmniejszenie ryzyka chorób związanych z wiekiem, które mogą naprawdę wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w późniejszym życiu. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób związanych z wiekiem i jak najdłuższego życia w zdrowiu jest regularne ćwiczenie połączone ze zdrową dietą.

W badaniu sondażowym przeprowadzonym w sierpniu 2017 w Polsce na grupie 1304 kobiet i mężczyzn w wieku 20-65 lat (38% stanowiły osoby w wieku 45-65 lat) okazało się, iż aktywność fizyczna dwóch grup wiekowych: 20-44 lata i 45-65 lat jest zbliżona i przedstawia się następująco:


Warto zadbać o to, aby w Twoim klubie fitness klienci w wieku 45-65 lat znaleźli ofertę dla siebie. Należy pamiętać, że są to klienci wrażliwi, z grupy ryzyka chorób przewlekłych (np.
ChZS), którzy są bardziej wymagający niż młodszy odbiorca.

6. Zatrudnianie certyfikowanych instruktorów fitness

W pewnym momencie nastała moda na bycie instruktorem fitness i gdzie się nie obejrzeliśmy pojawiały się nowe twarze w fitnessie. Pytanie czy jeden kurs kilkutygodniowy, po którym otrzymujemy certyfikat na pracę w fitness klubie jest wystarczający, aby prowadzić zajęcia. Poziom podstawowy zapewne tak, ale klienci z grup podstawowych w miarę osiąganych efektów wymagają coraz więcej i więcej. Wszystkim właścicielom klubów fitness zależy na stałych i nowych klientach. Bez certyfikowanych instruktorów fitness klub w pewnym momencie przestanie być atrakcyjny dla klientów, którzy zdecydowali się na członkostwo właśnie z uwagi na zajęcia grupowe. Kursy i Akademie Fitness to kolejny trend. Dobrym przykładem jest sieć klubów Zdrofit, która weszła ze swoimi autorskimi kursami. To trend, który w szybko rozwijającym się świecie na pewno na długo pozostanie na liście TOP10.

7. Zajęcia mentalne

Zajęcia mentalne to szeroki zakres programów ćwiczeń, których rdzeniem jest harmonijne, świadome połączenie ciała i umysłu. Do tej grupy zajęć zaliczamy różne odmiany jogi, pilates, stretching i inne programy, indywidualnie zaprojektowane przez kluby fitness łączące elementy zaczerpnięte z jogi czy pilatesu. Korzyści zdrowotne płynące z zajęć mentalnych są liczne, gdyż podczas ćwiczeń kształtujemy siłę, elastyczność i równowagę. I wbrew pozorom, mimo panującej opinii, nie są to zajęcia relaksacyjne dla osób starszych. Każde ćwiczenie można modyfikować w zależności od umiejętności, wprawy i zbudowanej siły czy rozciągnięcia. Są to ćwiczenia, w których każdy się odnajdzie i dostosuje poziom zajęć do swoich możliwości. Instruktorzy prowadzący zajęcia mentalne pomagają osobom nowym w grupie lepiej zrozumieć sens tego rodzaju zajęć oraz dostosować ćwiczenia pod siebie.

8. Holistyczne podejście w treningu personalnym

Holistyczny trening personalny jest o wiele bardziej skuteczny niż sam trening fizyczny. Uważa, że ​​aby trenować ciało, musisz także ćwiczyć umysł.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie osiągają swoich celów fitness, jest to, że nie są oni przygotowani psychicznie. Problem polega na tym, że nasze emocje wpływają na ciało, więc jeśli mamy w sobie negatywną energię, trudno jest uzyskać maksymalne efekty z ćwiczeń fizycznych.

Holistyczny trening personalny koncentruje się nie tylko na ciele, ale również na umyśle. Uczy, jak porzucić postawę „nie mogę” i przyjąć zasadę „mogę”. To, co mówisz swojemu umysłowi, jest ostatecznie tym, co osiągniesz. Jeśli więc zaczniesz trening, myśląc „Mam kiepski dzień i nie dam rady zrobić tego treningu” nie zrobisz go.

Holistyczny trening personalny pomaga ci zmienić sposób myślenia, dzięki czemu pomaga wykorzystać umysł do maksymalizacji wyników. Niektórzy trenerzy personalni stosujący holistyczne podejście w swoich metodach prowadzenia klienta mogą kończyć każdą sesję medytacją. To nie jest coś, co stosuje tradycyjny trener osobisty. Medytacja pozwala jednak ciału całkowicie się zrelaksować i daje możliwość skupienia się na tym, jak się poczujesz, gdy w końcu osiągniesz swoje cele.

Zachowując pozytywne nastawienie, klient osiąga maksymalne efekty, a co więcej zmienia swoje całe życie. Wyznaczone godziny treningu na siłowni to jeden z czynników sukcesów, a praca nad swoim ciałem poza salą treningową (dieta, sen, stres) to kolejne czynniki, bez których nie osiągniemy wymarzonych celów. Holistyczne podejście do treningu to zdecydowanie jeden z TOP10 trendów tego roku.


9. Trening sprawności funkcjonalnej

Sprawność funkcjonalna ma na celu rozwój siły, koordynacji i równowagi poprzez symulowanie codziennych zadań i ruchów, które możesz wykonywać w domu lub w pracy. Ten rodzaj treningu jest korzystny, ponieważ wykorzystuje wszystkie mięśnie w tym ruchu, dzięki czemu powielamy rzeczywiste aktywności dnia codziennego. Jest to zdecydowana przewaga nad maszynami o stałym oporze na siłowni, które pomagają nam rozwijać tylko jedną grupę mięśniową.

10. Ćwiczenia jako medycyna

Paradygmat zmienia się, panie i panowie! Rola i przydatność ćwiczeń fizycznych w odwracaniu szeregu chorób, którym można zapobiegać, stają się coraz bardziej widoczna z dnia na dzień! Wiedza o tym, że ćwiczenia to podstawowa niefarmakologiczna metoda lecznicza wielu chorób przewlekłych (takich jak miażdżyca, choroba zwyrodnieniowa stawów czy nawet depresja) przenika do szkół wyższych, zawodu lekarza, a nawet rządu (!). Korzyści wynikające z ćwiczeń fizycznych są liczne i mają potwierdzenie w wielu publikacjach naukowych. Przykładem może być właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów, w której zgodnie z rekomendacjami EULAR w I rzucie leczenia lekarze obok paracetamolu i leków z grupy SYSADOA (np. Piascledine) zalecają zmianę diety, fizjoterapię i ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia fizyczne są szczególnie ważne u tej grupy pacjentów, ponieważ redukcja wagi i wzmocnienie mięśni otaczających chory staw są w stanie spowolnić dalszy rozwój choroby.

Literatura:

1. K.M. Jordan i wsp., EULAR Recommendations 2003: an evidence based approach to the management of knee osteoarthritis: Report of a Task Force of the Standing Committee for International Clinical Studies

Including Therapeutic Trials (ESCISIT), Ann Rheum Dis 2003; 62: 1145 – 1155

2. B. Leeb, Overview of the EULAR Recommendations for the Management of Osteoarthritis, Touch Briefings 2009: 18 – 20.

Polecamy także:

Dlaczego tak ważna jest współpraca trenera personalnego z fizjoterapeutą i ortopedą – na przykładzie choroby zwyrodnieniowej stawów